Jak lepit pěnový polystyren?
Jak správně používat pěnu na lepení polystyrenu:

Lepení polystyrenových desek na PUR pěnu má své pravidla, stejně jako lepení běžným cementovým lepidle. Pur pěnu nanášejte po celém obvodě izolační desky s vnitřním šrafováním. Tím docílíte celoplošného a pevného nalepení a desku hermeticky.Snadno použitelná pasta pro lepení výrobků z pěnového i tvrzeného polystyrenu nebo jiných syntetických pěnových materiálů na savé podklady. Má vysokou počáteční přilnavost, rychle tuhne, je trvale pružné, neobsahuje rozpouštědla.Jedním z dostupných v běžné síti je lepidlo BISON POWER ADHESIVE, zkráceně nazývané BISONITE. Jedná se o dvousložkové polyuretanové lepidlo, které funguje všude tam, kde jiná lepidla selhávají. Vynikajících vlastností dosahuje při lepení především syntetických materiálů (PVC, bakelitu, plexiskla, polyesteru, apod.).

Čím se lepí extrudovaný polystyren : Polyuretanové lepidlo

Jedná se o lepidlo, které je určeno k lepení takzvaného expandovaného polystyrenu EPS, extrudovaného polystyrenu XPS, panelů z polyuretanu a jiných obkladových materiálů a různých dekorativních prvků.

Jaké použít lepidlo na polystyren

Při lepení šedého polystyrenu musíme v první řadě dbát na správné nalepení izolantu s použitím správného lepícího tmelu. Ideální je zvolit vždy tmel, který doporučuje výrobce daného zateplovacího systému. Např: CERESIT CT 85, Weber. therm elastik nebo Baumit Starcontact.

Jak nanášet lepidlo na polystyren : Lepení: Fasádní lepidlo nanášet na tepelněizolační fasádní desky metodou obvodo- vého rámečku a tří vnitřních terčů. Okrajový rámeček šířky cca 5 cm, vnitřní terče přibližně o velikosti lidské dlaně. Tloušťka vrstvy nanášené lepicí hmoty je 1-2 cm, v závislosti na přípustné odchylce rovinnosti podkladu.

Menší díry, u kterých se dá dosáhnout na dno lze vyplni pomocí minerální vaty. Zaplněné díry se po vytvrdnutí pěny zamáznou lepidlem, přes větší díry dáváme ještě armovací textilii(perlinku). Jako poslední vrstva může přijít fasádní barva, která opravy sjednotí se zbytkem fasády.

Zvláště na lepení kůže, dřeva, gumy, textilií, kovů, překližky, kartonu a různých materiálů z tvrdých umělých hmot. Na lepení izolačních materiálů v prostorách vystavených vyšším teplotám (např. v blízkosti topení).

Proč extrudovaný polystyren

Extrudovaný polystyren je na rozdíl od pěnového velmi odolný vůči vlhkosti a na výbornou zvládá dlouhodobé působení tlaku. Díky těmto vlastnostem se využívá k izolování základů, podezdívek nebo podlahových konstrukcí. Jeho hlavní nevýhodou je malá odolnost vůči UV záření.Nanášení lepidla na izolant a stěrkování se provádí nerezovým hladítkem. Spotřeba: lepení cca 3 kg/m2, stěrkování cca 4 kg/m2.Nejdříve je potřeba fasádu umýt a odstranit uvolněné části omítky –⁠ dutá místa odhalíte například poklepem kladívkem. Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou.

Zásadní slabinou je též mechanická odolnost takového pláště. Může být poškozen silným nárazem (třeba i dětským míčem), dokonce si zde dělá své dutiny datel (považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život).

Jak nanášet Chemopren : Nanášejte v tenké vrstvě zubovou stěrkou, štětcem nebo válečkem na obě plochy. Vrstvu lepidla nechte odvětrat cca 10–15 min., potom oba lepené díly přiložte k sobě a pevně přitiskněte. Pro pevnost spoje je rozhodující síla stlačení, ne doba trvání tlaku. Konečnou pevnost dosáhnete po 24 hodinách.

Na co se používá Chemopren : Speciální kontaktní lepidlo s vyšší odolností pro extrémně namáhané spoje. Slouží zvláště k lepení kůže, dřeva, gumy, textilií, kovu, překližky, kartonu a různých materiálů z tvrdých umělých hmot. Hodí se i na lepení izolačních materiálů v prostorách vystavených vyšším teplotám (např.

Jaký je rozdíl mezi EPS a XPS

Na výrobu extrudovaného polystyrenu (XPS) se používá podobná surovina jako na EPS, rozdíl je ale v systému vypěňování. Na rozdíl od EPS se XPS vyrábí tzv. extruzí, tj. vytlačováním.

Pokud neřežete polystyren často a ve velkém množství, postačí vám k tomu obyčejný odlamovací nůž či pilka. Pilku ale používejte s jemnými zuby. Vhodná je například pilka na železo. Pilou na dřevo s velkými zuby sice také polystyren uřežete, řez však bude roztřepený a naděláte spoustu nepořádku.Desky pěnového polystyrenu lepíme na soudržný, vyčištěný a dostatečně srovnaný podklad. Teprve po zatvrdnutí lepidla přistupujeme ke kotvení. Doporučená je zápustná montáž hmoždinek se zakrytím polystyrenovými zátkami. Tak předejdeme budoucímu prokreslování při změnách vlhkosti.

Jak opravit velke praskliny ve zdi : Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.