Kyselina fluoroantimoničná
Co je zač: Nejsilnější kyselina na světě. Řadí se mezi tzv. superkyseliny.Kyselina mravenčí je nejsilnější organická kyselina (karboxylová kyselina: HCCOH), bezbarvá kapalina, na vzduchu dýmající, ostře páchnoucí, s leptavými účinky. Vyskytuje se ve vysoké koncentraci v mravenčím (ca 60% roztok) či včelím sekretu/jedu a v kopřivách, přičemž se projevuje její leptavý účinek.Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.
Jaký je rozdíl mezi kyselinou a zásadou : Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.
Která kyselina je silnější
Z bezkyslíkatých kyselin jsou nejsilnější kyseliny halogenovodíkové, z nichž je nejsilnější kyselina jodovodíková – nejsnadněji odštěpuje H+ ze své molekuly.
Jak silná je kyselina chlorovodíková : Je to silná jednosytná kyselina. Vzniká rozpuštěním plynného HCl (chlorovodíku) ve vodě. Reaguje s celou řadou neušlechtilých kovů (Fe, Zn, Al, Na …), za vzniku v kyselině chlorovodíkové rozpustných chloridů. S ušlechtilými kovy nereaguje.
Oxidační vlastnosti
Kyselina dusičná, jak již bylo uvedeno, se řadí mezi velmi silná oxidační činidla, proto většinou při reakcích s kovy neodštěpuje vodík. Kyselina dusičná reaguje s kovy, výjimku představují například zlato či platina, se kterými nereaguje. Zlato a platina se však rozpouští v lučavce královské.
Víno obsahuje především kyselinu vinnou a kyselinu jablečnou, jež se přirozeně vytváření v hroznech. Nezralé hrozny mají vyšší obsah kyselin, který se během zrání snižuje paralelně s tím, jak se zvyšuje cukernatost.
Jaké jsou silné zásady
Příklady silných zásad: KOH, NaOH, LiOH, Ba(OH)2,…. Příklady slabých zásad: NH3, organické aminy, Al(OH)3,…..Chlorovodík (HCl, systematický název chloran) je sloučenina chloru a vodíku. S vodou tvoří roztok nazývaný kyselina chlorovodíková. Za běžných podmínek se jedná o bezbarvý plyn, který při kontaktu se vzdušnou vlhkostí tvoří bílý aerosol kyseliny chlorovodíkové.Kyselina sírová H2SO4 je silná dvojsytná kyselina, která je hustá a bezbarvá. Oxidační číslo síry v kyselině je VI. Její koncentrace je nejběžněji 96–98 %.
Lučavka královská je triviální název pro směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné v poměru 3:1. Vzniklá směs vyniká vysokými oxidačními schopnostmi, takže je schopná dokonce reagovat se zlatem nebo platinou, které jinak s žádnými kyselinami nereagují.
Co když víno perlí : Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno
Obzvláště u červených vín je prvním signálem, který nám může dát najevo, že s vínem není něco v pořádku. Zatímco u šumivých vín je přítomnost oxidu uhličitého nezbytná, u tichého vína může značit, že došlo k druhotnému kvašení a víno se tzv. znovu rozkvasilo.
Kolik kyselin ve víně : Vína obvykle obsahují mezi 0,2 – 0,5 g/l těkavých kyselin.
Jaká je nejsilnější zásada
Nejsilnější zásada má pH 14. Neutrální látka má pH 7.
Je velmi dobře rozpustný ve vodě na kyselinu chlorovodíkovou, která patří mezi silné kyseliny. Dodává se jako 35% vodný roztok. Tvoří soli – chloridy (např. NaCl) a díky historickému způsobu přípravy této kyseliny z NaCl (působením H2SO4) je dodnes rozšířen starší název této kyseliny – kyselina "solná".Zlato i stříbro může ve chlorované vodě zčernat, k újmě mohou přijít i perly a drahé kameny. Některé levnější kovy se dokonce mohou po styku s chlorovanou vodou začít rozpouštět.
Proč je zlato žluté : Žluté zlato
je slitina zlata, stříbra a menšího množství mědi. U 14karátového žlutého zlata je poměr mezi zastoupenými kovy přibližně 6:3:1. Právě na poměru záleží, jaký odstín získáme. Větší podíl stříbra zajistí jemnější, až vanilkovou barvu, větším zastoupením mědi vznikne kov se zářivě tmavě žlutou barvou.