Květy jsou žlutobíločervené a vykvétají v červnu a červenci. Plodem je tmavě červená bobule, která je jedovatá. Tento zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy.Zimolez obecný – Lonicera caprifolium.
Bohatě větvená dřevina se dorůstá do výšky 4 až 6 metrů. Má eliptické lístky, které jsou zbarveny do tmavě zelené a zespodu modrozelené barvy. Žlutobílé květy rozkvétají od května do června. Trubkovité květenství má kořenitou vůni.Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.
Jak daleko od sebe sázet zimolez : Vzdálenost mezi keři je vhodná metr a půl až dva metry. Po výsadbě není prakticky potřeba žádný řez. Pro udržení vlhkosti je vhodné rostlinu zamulčovat mulčovací kůrou.
Co kvete v zimě
Většina rostlin v zimě sice odpočívá, ale jsou i takové, které jakoby se už nemohly dočkat jara. Jde třeba o vilíny, lýkovce, čemeřice, talovíny, z cibulovin sněženky, bledule a šafrány.
Jak chutná zimolez kamčatský : Zimolez kamčatský Blue Treasure je odrůda s kulatějšími plody, které dorůstají velké 2, 5 – 3cm. Zrají od poloviny června. Chuťově jsou plody dobré, navinule sladké, příjemné chuti. K úspěšnému pěstování potřebuje opylovače, jinou odrůdu zimolezu.
Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".
Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.
Jak chutná zimolez
Zimolez kamčatský Strawberry Sensation je odrůda s oválnými plody, které dorůstají cca 2cm velké. Chuť mají šťavnatou, osvěžující, navinule sladkou, lehce připomínající jahody. Zrají od poloviny června. Nutné vysazovat s další, jinou odrůdou zimolezu.Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.
- Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
- Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.
V listopadu kvete již pár posledních trvalek. Dokvétají pozdní drobnokvěté chryzantémy (Dendranthema). Dále kvetou vřesy (Calluna) drobnými růžovými nebo karmínovými květy. Z cibulovin ještě mohou záhony zdobit květy pozdních šafránů (Crocus).
Co dělají rostliny v zimě : Rostliny přečkávají zimu velmi rozmanitým způsobem. Některé přežívají jen v podobě semínek, spor, to jsou jednoletky – třeba plevel merlík. Některé rostliny se rozhodly přežívat zimu v podobě cibulí a hlíz, to jsou známé trvalky jako krokusy, sněženky aj.
Kam zasadit zimolez kamčatský : Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.
- Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
- Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.
Jak vypadá zimolez kamčatský
Tato lonicera patří mezi užitkové dřeviny, keř dorůstá do výšky 2 m a je hustý a bohatě rozvětvený. Kvete brzy na jaře drobnými bílými květy, které vyrůstají z paží listů. Později se tvoří dlouhé modré plody podobné borůvkám. Podobnost je v chuti a v barvě plodů, tvar je však protáhlý.
Kdy je vhodný čas na řez a střih stromu
Střih je nutno během roku alespoň jedenkrát opakovat – záleží vždy na tom jak vaše rostlina přirůstá. Bujně rostoucí můžete tvarovat i třikrát během jednoho vegetačního období. Nejčastěji se řez provádí v průběhu června, většinou pak ještě jednou v průběhu srpna.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".
Jak stříhat zimolez : Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".