Ráno jej můžete dokrmit v poměru 1:1:1 (tak, že přidáte ke stávajícím 105 g kvasu ještě 100 g mouky, 100 g vody) a nechat ho ještě 4 až 5 hodin dokvasit. Záleží na vašem kvasu, prostředí a časových možnostech. Nebojte se však uchovávat třeba jen lžičku kvásku.Do prázdné skleničky od kvásku ze sběrné nádoby vložíme 5 g kvásku, přidáme 20 g vody a 20 g mouky. Celý obsah skleničky lžící zamícháme. Skleničku přiklopíme víčkem (neutahujeme) a necháme stát 9–12 hodin v kuchyni na lince.Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.
Jak předělat žitný kvásek na pšeničný : Postup. Smíchejte kelímek 200ml / 140 g pšeničné (chlebové nebo hladké) mouky s 200 ml / 200 g vody (bez chlóru!), lžičkou medu a lžičkou jablečného octa. Zakryjte fólií a nechte pracovat do druhého dne při pokojové teplotě. Přidejte vrchovatou lžíci mouky, zamíchejte a nechte opět pod fólií odpočívat.
Jak často se krmí kvásek
Kvas se při pokojové teplotě krmí přibližně každých 12–24 hodin. Krmení kvasu z lednice: Druhou možností je krmení 1-2x týdně. Takto krmte kvásek, který skladujete v lednici. Nízká teplota v lednici zpomaluje kvašení a kvas vydrží déle při síle.
Jak se krmí kvásek : Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.
Krmivo je vlastně hrozně jednoduché: stačí do kvasu přisypávat mouku a přilévat vodu v poměru asi 1:1 k přisypané mouce. Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou.
Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.
Jak dlouho trvá než vzejde kvásek
Nejprve je potřeba rozmnožit kvásek do těsta – večer, před ranním zaděláváním těsta, si tedy vyrobíme rozkvas: pravidelně živený žitný kvásek dobře vymísíme v předepsaném množství vody, přidáme obě mouky a dobře promícháme. Zakryjeme proti osychání (ne neprodyšně) a necháme v teple asi 10-12 hodin vykvasit.Krmení a vhodné životní podmínky
Do pšeničného kvasu (vhodného na bagety a bílý chléb) mouku pšeničnou, do žitného (na český chleba a krkonošské kyselo) mouku žitnou. V jakém vydání mouka bude, je jenom na vás: bio, bílá, celozrnná, chlebová — to všechno mikroorganismy spasou.Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.
Můžete vyzkoušet.
- Do misky rozdrobíme droždí.
- Přidáme lžičku cukru.
- Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
- Přilijeme trochu vlažného mléka.
- Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
- Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.
Jak zadělat kvásek z droždí : Droždí rozdrobíme ve 100 ml vlažné vody či mléka, přidáme lžičku cukru a lžíci mouky. Vše pečlivě promícháme a necháme cca 10-15 minut odležet na teplém místě.
Kolik kvásku na 1 kg mouky : Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.
Jakou mouku na kvásek
Můžete mít kvásek pšeničný, jakýkoliv celozrný nebo žitný.
Já používám žitnou celozrnou mouku mletou na kameni.
Vše pečlivě promícháme a necháme cca 10-15 minut odležet na teplém místě.Do vrcholné kondice se po nakrmení dostane při 25 °C asi za 6-12 hodin (podle procentuálního poměru starého kvasu při krmení), v ten moment je vhodné zadělat těsto a využít tak kypřících schopností kvasu. Dobré vyzrání se pozná podle dvojnásobně zvětšeného objemu, houbovité konzistence a mírně ovocné kyselosti.
Kolik mléka na droždí : Droždí rozdrobíme ve 100 ml vlažné vody či mléka, přidáme lžičku cukru a lžíci mouky. Vše pečlivě promícháme a necháme cca 10-15 minut odležet na teplém místě.