Jak konzervovat kedlubny?
V přihrádce na zeleninu v chladničce vydrží kedlubna asi týden, předtím ale odstraňte listy. Nejlepší je zabalit bulvu do vlhké utěrky. Kedlubnu lze také zmrazit (po předchozím cca tříminutovém blanšírování).Potřebují chladno, sucho a ideálně tmavé prostředí. Pro krátkodobé skladování je tedy uložte zbavené listů a kořenů do sklepa. Pokud budete chtít kedlubny skladovat dlouhodoběji, uložte je do chladného sklepa i s kořenovým balem do vlhkého písku anebo zeminy a občas vlhkost zkontrolujte.Je skvělá s různými dipy nebo hummusem, připravit z ní lze křupavé saláty nebo ji nastrouhejte do tvarohové pomazánky. V teplé kuchyni se nejčastěji používá k přípravě kedlubnového zelí, ale je skvělá i pečená. Klidně ji nakájejte do asijských stir. fry nebo do různých curry.

Jak skladovat gigant : Ukládají se v chladném míste (např. sklepě) o teplotě 0 °C a 90 – 95 % vzdušné vlhkosti do vlhkého písku (občas je třeba nutné vlhkost zkontrolovat), kde vydrží až do příštího jara.

Jak je zdravy kedluben

Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.

Jak Predpestovat kedlubny : Kedlubny se mohou vysévat přímo do půdy v dubnu až květnu nebo mohou být předem pěstovány v květináčích nebo pařeništích a později přesazeny do země. Pokud se rozhodnete pro výsev přímo do půdy, dodržujte spon mezi řádky asi 30 až 45 cm. Semena by měla být zasazena do hloubky asi 2,5 cm a asi 2-3 semena do jedné jamky.

Odrůda snese mráz až do -12 °C. Odrůda Gigant byla vyšlechtěna v Československu v roce 1978. Výhodou této obří kedlubny je nejen její velikost a váha až 5 kg, ale také to, že i dlouhou dobu po sklizni si dokáže udržet skvělé chuťové vlastnosti.

Kedlubna – stejně jako dýně nebo celer je na mrazení velmi vhodná, i po rozmrazení si zachovává tvar i strukturu. Kedlubnu nakrájejte na kostky, plátky či hranolky a blanšírujte zhruba tři minuty. Pak už stačí jen zamrazit. Kedlubna je díky stálému tvaru po rozmrazení vhodná nejen na vaření, ale i pečení.

Proč jíst kedlubny

Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.Vyséváme od března do května. Sklízíme od srpna do října.

Čerstvé maso, které nechcete po nákupu hned zpracovat, můžete uchovat 2-3 dny v chladničce bez mražení při teplotě pohybující se mezi 0 – 3 °C. Při této teplotě zůstává vlhké a zachovává si svoji kvalitu.

Kolik má kedlubna kJ : Zelenina

Zelenina kJ S (g)
Kedlubna 120 5
Kukuřice cukrová 400 18
Květák 110 4
Lilek 100 5

Jak poznat zralou kedlubnu : Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.

Kdy Predpestovat kedlubny

Při předpěstování sadby můžete semena vyset již od ledna až února do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem, vyrostlé sazeničky později přesuňte do vytápěného skleníku. Březnové výsevy lze také ještě pěstovat ve skleníku, pozdější už raději na záhoně, ideální je pro tyto účely bílá netkaná textilie.

Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.

Kdy dát ven kedlubny : Letní odrůdy mají délku vegetace 100 až 140 dní, semena vyséváme v březnu či dubnu, vysazujeme je ve sponu 25 x 25 cm v první polovině května. Pozdní odrůdy mají vegetační dobu 130 až 170 dní, vysévají se na přelomu dubna a května a nejpozději v půlce srpna vysazujeme do sponu 40 x 30 cm.