Hrušky ale můžete zpracovat do kompotů nebo v kombinaci s dalším ovocem do různých džemů či pyré. Jejich sladká, až medová příchuť je báječná v moučnících, dobře se kombinuje například s ořechy, čokoládou či mascarpone. Hrušky jsou také neodolatelné ve spojení se sýry, nejlépe s těmi s pikantní chutí, např.Postup přípravy
Svaříme nálev a to tak, že na 1 litr vody přidáme 400 g cukru. Necháme zchladnout. Hrušky, kdo chce, oloupe, já je neloupu, pouze omyji a nakrájíme na čtvrtky.Z hrušek odstraňte stopky a zbavte je jádřince. Smíchejte vodu s cukrem, skořicí a hřebíčkem a povařte. Oloupané a umyté hrušky nakrájejte na čtvrtiny, poté je naskládejte do sklenic a zalejte připraveným nálevem. Následně sklenice důkladně uzavřete víčky a sterilujte ve vodě o teplotě 85°C po dobu 20 – 30 minut.
Proč hnědnou zavařené hrušky : Hnědnutí rozkrojených plodů je známým problémem nejen u jablek a hrušek, ale třeba i brambor. V buňkách dužniny jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva).
Jak se Karamelizuje hrušky
Na hrušky rozpusťte v pánvi lžíci másla, přidejte hrušky, koření a cukr, lehce promíchejte a nechte zkaramelizovat. Trvá to zhruba 3–5 minut. Na omáčku vsypte do menšího hrnce cukr a počkejte, až začne karamelizovat, zamíchejte a hlídejte barvu karamelu, měla by být krásně zlatavá.
Jak zpracovat zralé hrušky : Ne zcela zralé hrušky se výborně hodí na kompoty, mošty a vína. Plně zralé šťavnaté hrušky využijeme na moučníky, dezerty a padané pak do různých pálenek. Hrušková dřeň (rozvařit a propasírovat) na vzduchu hnědne, pomáhá zakapání citronovou šťávou. Takovou dřeň můžeme i zamrazit.
Hrušky opláchneme, oloupeme, rozpůlíme, jádřince vykrojíme a ihned vkládáme do studené vody s trochou kyseliny citronové nebo octa, aby nezhnědly. Poté je plníme do sklenic, zalijeme teplým nálevem nebo posypeme cukrem a zalijeme teplou vodou. Sklenice uzavřeme víčky a sterilujeme 20-30 minut při 85 °C.
Opatrně vložte hrušky do vroucí směsi a nechte je jemně vařit přibližně 1,5 hodiny. Hrušky sceďte, šťávu dejte zpět do pekáče a hrušky ponechte stranou.
Jak dlouho se Zavařují hrušky
Hrušky opláchneme, oloupeme, rozpůlíme, jádřince vykrojíme a ihned vkládáme do studené vody s trochou kyseliny citronové nebo octa, aby nezhnědly. Poté je plníme do sklenic, zalijeme teplým nálevem nebo posypeme cukrem a zalijeme teplou vodou. Sklenice uzavřeme víčky a sterilujeme 20-30 minut při 85 °C.Poté, co do zavařovacích sklenic dáme houby a zalijeme nálevem, uzavřeme sklenici a dáme do zavařovacího hrnce. Houby takto zavařujeme při teplotě cca 90 °C po dobu zhruba 20 – 30 minut. Po sterilaci sklenice otočíme na pár minut dnem vzhůru, aby se nám víčka dobře „chytla“.Hruškám i jablkům svědčí zejména chlad. Patří tak nejlépe do sklepa nebo do lednice. V obou případech je důležité jim zajistit dostatečnou vlhkost, která brání vysychání.
Cukr nasypte do rendlíku a pomalu rozpouštějte na nízkém plameni. Vždy míchejte jemně tam, kde se začne tvořit karamel. Nerozpuštěný cukr pak opatrně přimíchávejte ze stran. Karamel nalijte například na plech a nechte pár minut zatuhnout.
Co se dá udělat z hrušek : Například zimní hrušky jsou vhodné pro skladování ale jsou skvělé i do kompotů, různých džemů či pyré. Jejich sladká, až medová chuť se báječně vyjímá v moučnících, dobře se kombinuje například s ořechy, čokoládou či mascarpone.
Jak nejlépe skladovat hrušky : Hruškám i jablkům svědčí zejména chlad. Patří tak nejlépe do sklepa nebo do lednice. V obou případech je důležité jim zajistit dostatečnou vlhkost, která brání vysychání.
Kdy je sklizeň hrušek
Kdy sbírat jablka a hrušky Tyto plody dozrávají koncem léta až začátkem podzimu – hrušky bývají vhodné ke sklizni v srpnu a září, jablka klidně až v říjnu, v závislosti na odrůdě a pěstitelské oblasti. Zralost plodů poznáte podle barvy, vůně a podle toho, že vám při lehkém otočení stopky zůstanou v ruce.
Je skvělý na chlebu s máslem nebo zamíchaný do jogurtu. Zkuste zavařit něco neobvyklého a zužitkujte letošní podzimní úrodu hrušek originálně. Recept není složitý a pokud použijete krásné designové skleničky Weck, máte i krásný “jedlý” dárek na Vánoce.Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.
Jak dlouho vydrzi hrušky : Správně uskladněná úroda – jablka, hrušky, česnek či cibule – vydrží po celou zimu v dobré kondici, aniž by podlehla předčasně zkáze.