Jak kořenit v rašeliníku?
Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).Pro získání ideálního pěstebního substrátu rašeliník namočte do cca 0,5 l vody a nechte ho nasáknout a nabobtnat. Pokud bude moc mokrý, jednoduše z něj vodu vymačkáte. Balení obsahuje cca 30g/1,5 l rašeliníku (objem po namočení), které vystačí na výrobu 1 – 2 kokedam, záleží na velikosti kokedam.Rašeliník je dobré pěstovat v plošnějších trsech, kterým v rašelině dopředu připravíme určité plošky – jen mírně zahloubené, zhruba 10–15 cm. Pokud má tento podivuhodný mech dost vody, může se chovat poměrně expanzivně: Utíká přes okraje sníženin a svým prudkým vývojem zatlačuje ostatní zelenou konkurenci.

Jak mech rašeliník Zadrzuje ve svych listech vodu : Rašeliník může okyselovat své prostředí tím, že z vody odebírá dvoumocné kationty, jako je vápník nebo hořčík, a místo nich vydává vodíkové ionty. Rašeliník je mech s neukončeným růstem – na vrcholku lodyžky neustále přirůstá a na spodku postupně odumírá.

Proč nepoužívat rašelinu

Čím škodí těžba rašeliny Že těžba rašeliny ničí cenné biotopy, se moc neví, distributoři pytlů se substráty se tím nechlubí a osvěta pokulhává. Navíc bližší azalka na zahradě než nějaké brebery v Pobaltí, tak to prostě je.

Co hnojit rašelinou : pro přihnojení pro veškerého ovoce a zeleniny (salát, rajčata, papriky,bylinky nebo jahodníky), ovocných a okrasných stromů a keřů používá se k přípravě pěstebních substrátů, a to i pro kyselomilné rostliny (azalky, rododendrony či borůvky)

Hodí se na vnější použití, poslouží k léčbě kožních onemocnění, tedy některých druhů ekzémů, lupénky, při léčbě akné nebo dokonce omrzlin. Může také poskytnout první pomoc při bolestivém bodnutí hmyzem. Dokonce jsem našel i informaci, že rašeliník je možné používat jako prevenci proti obtížnému hmyzu.

K hnojení rýmovníku lze zvolit různá hnojiva. Pokud jej plánujete mít jako dekoraci, zvolte průmyslová tekutá hnojiva pro pokojové rostliny. V případě, že jej pěstujete pro jeho účinky, volte hnojivo s nízkým obsahem dusíku, například pro bylinky. Takovými hnojivy hnojíme od jara do podzimu.

Jak dlouho vydrží mech bez vody

Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.Mnoho mechů vypadá jinak za sucha a za vlhka a rašeliníky mají dokonce speciální duté buňky na zadržování vody. Naopak vysušené mechy vydrží velmi dlouho živé, takže je možné si do krabiček (nebo třeba krabice od vajíček) uschovat vzorky a porovnávat je – to je bezkonkurenčně nejlepší cesta k jejich naučení.Namísto rašeliny můžete používat svůj vlastní kompost. V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny – místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa.

Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Proč žloutnou listy Rýmovníku : Zálivka Rýmovníku:

Příliš vody škodí kořenum, které v květináči tlí a odumírají. Listy začnou žloutnout a opadávat.

Jak doma stabilizovat mech

Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní.

Jak se mech stabilizuje Mech se očistí od nečistot jako je jehličí, lístky či drobné větvičky. Následně se nechá několik dní přirozeně schnout. Následně se připraví roztok glycerinu, vody a případně barviva a přivede se k varu.Mechorosty se rozmnožují pomocí výtrusů. Mezi mechorosty náleží mechy, hlevíky a játrovky. Mechorosty obvykle rostou ve vlhkém prostředí, vyskytují se jak na holé půdě, tak společně s dalšími rostlinami, rostou i na skalách a borce stromů.

Jak pouzit tekute hnojivo : Zlepšuje biologickou aktivitu půdy a zlepšuje půdní strukturu. Dávkování: 15 ml (víčko od lahve) nalijte do 4 litrů vody a promíchejte, opakovat 1x za 14 dní během vegetačního období, tj. duben-září. Nepřihnojujte za intenzivního slunečního svitu.