Šneky potřeme rozšlehaným vejcem.Nejznámější klasikou je kombinace sýru a kečupu, přidat můžete i uzeninu (salám, šunku nebo slaninu). Pizza šneky mají náplň tvořenou z rajčatového protlaku nebo kečupu, sýru, salámu a koření na pizzu. Chuť zpestříte paprikou nakrájenou na kostičky, stejně tak cibulí nebo kukuřicí.Listové těsto rozpůlíme a vyválíme plát silný asi 1 mm. Celou plochu lehce potřeme kečupem, poklademe plátky sýra a ně na plátky šunky. Posypeme provensálskými bylinkami a zatočíme do ruličky. Z ruličky krájíme asi 1 cm široká kolečka.
Čím naplnit šneky z listového těsta : Čím naplnit šneky z listového těsta
Využijete potraviny od kečupu a protlaku, nebo nadrcených rajčat přes různé druhy uzenin a sýrů až po bylinky a koření. Hodí se bazalka, rozmarýn, oregano, tymián i česnek. Ze sýrů se uplatní mozzarella, parmazán, niva, čedar, ale i obyčejný eidam.
Čím se potírá štrúdl
Aby štrúdl příliš nezhnědl, můžeme ho po zapečení a zabarvení přikrýt pečícím papírem, nebo alobalem. V opačném případě se štrúdl nezakrývá, můžeme ho pomazat rozšlehaným vajíčkem, nebo potřít máslem, a štrúdl na povrchu ztmavne.
Čím jí šnek : Hlemýžď je býložravec. Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Dokáže trávit celulózu.
Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.
Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů.
Jak se připravují šneci
Šneky očistíme a opláchneme ve studené vodě. Dáme vařit dostatečné množství vody, a do vařící se naházíme šneky. Vaříme 10 min. Potom vyjmeme cedníkem, a ochladíme pod tekoucí vodou.Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou. V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku.Z listového těsta můžete připravit výtečné tyčinky, slané rohlíčky, do těsta lze zabalit maso, ryby i párečky, je to také nejednodušší podklad pro slané koláče. Listové těsto se rychle upeče, hodí se tak pro rychlé pohoštění, když vás přepadne nečekaná návštěva nebo jenom večerní "mlsná".
Záleží na těstě a cukráři! Tažený štrúdl se zpravidla potírá horkým máslem, které chybí v základním těstě, a to při zavinování i těsně před pečením.
Jak správně zabalit štrúdl : Balení štrúdlu podle druhu těsta
Velmi oblíbeným balením závinu z různých druhů těst je takzvané splétané balení. Náplň dejte do středu plátu těsta a zbylé těsto na obou stranách nařežte na pásky, kolmo k náplni. Pak už je jen stačí překládat střídavě přes sebe. Vykouzlíte tím elegantní a zase jiný vzhled štrúdlu.
Co nesmí jíst šnek : Základní složkou potravy je ovoce a zelenina, případně chemicky neošetřené listy pampelišek a další zeleň. Nevhodné jsou pouze citrusy, rajčata nebo špenát, kvůli své kyselosti. Někteří chovatelé podávají i namočené psí suchary nebo vařené vajíčko. Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí.
Co jí šneka
Mým šnečkům třeba chutná i ananas, doporučuju též salát a mrkev. Můžete podávat i exotické druhy ovoce, šneci přijmou skoro všechno. S jídlem to ale nepřehánějte!
Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.Oblovky se rády zahrabávají a v substrátu tráví hodně času. Dekorace umísťujte dle uvážení. Nejsou vhodné kameny a tvrdé předměty, o které si mohou šneci poškodit ulitu. Vhodné jsou umělé rostliny, které se snadno při zašpinění vyčistí pod proudem čisté vody.
Čím se živí šnek zahradní : Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Dokáže trávit celulózu. Ačkoliv je hlemýžď primárně býložravec, nepohrdne i jinou stravou. Například mrtvými těly živočichů, často jiných plžů.