Maso na hovězí steak není zapotřebí nakládat, postačí před tepelnou úpravou okořenit směsí bylinek: tymián, rozmarýn, saturejka a poté ho namasírovat. Hovězí maso ke grilování v žádném případě nikdy nenaklepávejte! Když je maso hotové, nechte ho pár minut odpočinout, šťáva se lépe vstřebává a maso bude chutnější.Krůtí: rozmarýn, šalvěj, tymián, zázvor, petržel, bobkový list nebo koriandr, bazalka, estragon. Králík: petržel, jalovec, bazalka, tymián, bobkový list, zázvor, šalvěj, rozmarýn, celerová nať.Nejoblíbenější koření na pečené maso
- Adamovo medové koření Tato lahodná neostrá směs koření s medem je mírně sladká s příjemným česnekovým aroma.
- Africké koření
- Americké rumové koření
- anýz.
- Arabské koření
- badyán.
- Baharat.
- Barbecue Colorado-Texas.
Jaké koření na hovězí steak : Klasickým základem pro koření na steaky je sůl a pepř. Tyto dvě suroviny dodají steaku základní chuť a vůni. Kromě soli a pepře se do koření na steaky často přidávají další koření, jako je: Česnek.
Jak udělat aby bylo hovězí maso měkké
U nás málo používaný způsob je pomalé pečení. Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob.
Jak naložit hovězí maso aby bylo křehké : Plátky nebo kousky masa, popřípadě celý kus (žebírka) nasolíme, opepříme a posypeme kořením. Vše do masa pečlivě vetřeme a necháme v chladu odležet na několik hodin, třeba i přes noc, rybu stačí na 2 hodiny. Pokud maso na povrchu nařežeme, můžeme do něj koření lépe vmasírovat a jídlo bude chutnější.
Okořenit – Bylinky, koření i šťávu z citrónu důkladně vetřeme do kůže krůty. Do dutiny pak vložíme dobře omyté půlky citrónu, případně i stroužek česneku a čerstvé bylinky. Uvnitř však musí zůstat volný prostor. Potřít tukem – Okořeněnou krůtu potřeme olivovým olejem, nejlépe panenským.
Nakrájíme si cibuli na proužky, česnek na plátky a polovinu dáme na dno pekáčku. Pak si prosolíme stehno, dáme ho na cibuli s česnekem a posypeme zbytkem cibule s česnekem, rozmarýnem, tymiánem, čubricou a nakonec nasekanou petrželkou. Podlijeme vodou, přikryjeme a dáme péct do vyhřáté trouby.
Co k hovězímu masu
K hovězímu se hodí: křen, hořčice, chilli, cibule, citron, česnek, hrušky, houby, vejce, jeřabiny, kapary, mrkev, vlašské ořechy, petržel, rajčata. Omáčka z červeného vína: dokonale doplní pečená nebo dušená hovězí žebra. Velký vliv na kvalitu jídla má samotné maso.Oblíbená směs balkánské kuchyně. Základ tvoří hlavně mletá sušená saturejka a pískavice – řecké seno. Čubrica je určena na rožněné pokrmy, zvláště z mletého masa, ale i do všech pokrmů balkánské kuchyně jako džuveč, musaka, kebab, zapékané směsi zeleniny a masa, do hustých zeleninových polévek (čorba).Řezníci i kuchaři se shodují na tom, že bohatě stačí sůl a čerstvě namletý pepř. Solný nálev (brine) se hodí k ochucení kuřecího nebo vepřového masa. „Krásně zkřehne a je rovnoměrně prosolené. Já si takhle připravuju třeba vepřovou panenku, protože je pak šťavnatější a neztrácí na váze,“ prozrazuje Jaroslav Kozdělka.
Pokud se rozhodnete pepřit, doporučujeme čerstvě mletým pepřem až na ugrilovaný steak, pepř dodá steaku svou nezaměnitelnou vůni. Pánev či grill musí být dobře rozehřátý, aby došlo k prvotnímu, dokonalému zatažení povrchu steaku. Použití oleje či tuku je závislé na kvalitě povrchu, na kterém připravujete.
Čím změkčit hovězí maso : Jedlou sodu můžete nasypat a vpracovat do masa nebo maso naložit do roztoku z jedlé sody. Někdo uvádí, že na každých 250 g masa se má použít 100 ml vody a lžička sody. Nechte maso v tomto roztoku odpočívat zhruba 15 minut. Poté ho velice pečlivě opláchněte.
Čím Prošpikovat maso : Aby se vám maso podařilo prošpikovat, aniž by se rozpadlo, potřebujete ostrý a tenký kuchyňský nůž. V ideálním případě použijte speciální nůž na špikování nebo špikovací jehlici, se kterou vám práce půjde snadno a bezpečně od ruky.
Jak urychlit změkčení hovězího masa
Je hovězí maso při vaření stále tvrdé Přidejte do vody lžíci rumu nebo vodky. Rychleji změkne a nemá žádnou nežádoucí příchuť. Pokud máte čas ho naložit, pak zvolte marinádu, ve které bude ocet, šťáva z citrusů, jogurt, česnek nebo ananas – tyto suroviny obsahují kyseliny a enzymy, které maso zkřehčí.
Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů. Dobře upečený krocan má mít v prsou teplotu 77 °C a ve stehnech 82 °C.Krůtí nasolíme, opepříme a obalíme v mouce. Na pánvi si necháme rozpálit lžíci oleje na středním plameni a prsa opékáme cca 3 minuty, poté otočíme a přidáme dvě lžíce másla, opékáme další 3 minuty. Poté vyjmeme z pánve a dáme odpočinout, zakryjeme pokličkou, aby maso nevychladlo.
Jak nejlépe upéct krůtí stehna : Troubu předehřejeme na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C. Maso vložíme do pekáčku, překryjeme alobalem a dáme do trouby. Po deseti minutách snížíme teplotu o dvacet stupňů a pečeme nejméně půl hodiny; doba pečení závisí na váze masa. Vypékající se šťávu můžeme případně zředit trochou horké vody, aby se nic nepřipalovalo.