Kontraindikace (kdy se vyšetření provést nesmí) a rizika ultrazvukového vyšetření: Kontraindikace ultrazvukového vyšetření (včetně vyšetření dopplerovského) neexistují. Rizika ultrazvukového vyšetření neexistují, respektive nejsou známa.Používá se k vyšetřování měkkých tkání (ultrazvuk nepronikne kostmi) př.: ultrazvukové vyšetření mozku u malých dětí; vyšetření uzlin na krku, v axile, v tříslech; vyšetření štítné žlázy; vyšetření těhotných; ultrazvukové vyšetření prsů; ultrazvukové vyšetření kardiovaskulárního systému; vyšetření břicha; vyšetření …Intervaly jednotlivých kontrol vycházejí z anamnézy (předchozí onemocnění, prodělané operace, průběhu minulých těhotenství) a ze stavu nynější gravidity. Frekvence návštěv je u nekomplikované gravidity zpravidla za 4-6 týdnů, od 34. týdne potom každé 2 týdny.
Co nejíst před ultrazvukem : nejíst minimálně 7 hodin před vyšetřením. Poslední dva dny před vyšetřením by měl pacient jíst nenadýmavou stravu, tj. těstoviny, kaše, bílé maso bez tuku. Omezit by měl zeleninu, čerstvé pečivo a šumivé nápoje.
Na co je dobrý ultrazvuk
Terapie ultrazvukem je proto vhodná při chronických zánětlivých onemocnění kloubů, poúrazových stavech, ale také k léčbě cévních a kožních onemocnění. Účinky ultrazvuku také hojně využívá oblast kosmetiky, a to jako jednu z forem liposukce známou rovněž pod názvem kavitace.
Co se léčí ultrazvukem : Ultrazvuk se léčebně indikuje u poúrazových stavů, otoků a hematomů, u chronických zánětlivých onemocnění kloubů a dalších degenerativních onemocnění. Během léčby ultrazvukem se využívá pozitivních účinků mechanického vlnění, které vzniká při jeho aplikaci.
Ultrazvukové vyšetření břicha sestává ze zobrazení a zhodnocení:
- jater, žlučníku a žlučových cest.
- slinivky.
- ledvin.
- sleziny.
- močového měchýře a u mužů prostaty.
- velkých cév retroperitonea (aorta a dolní dutá žíla), dále zhodnocení vrátnicové žíly a jaterních žil.
- střev.
Umožňuje zobrazit strukturu a velikost jater, žlučníku a žlučových cest, slinivky břišní, ledvin, močového měchýře, ženských a mužských pohlavních orgánů, zaníceného červovitého výběžku slepého střeva (apendixu) atd.
Co nedělat před ultrazvukem břicha
Běžně není nutná jakákoliv speciální příprava, v případě ultrazvuku břicha je ale nutné, aby pacient 6 hodin před vyšetřením nic nejedl. V opačném případě je jen velmi těžko dosahováno maximální výtěžnosti vyšetření.Čištěné předměty se ultrazvukem mechanicky nepoškozují. Ultrazvuková čistička spolehlivě vyčistí i členité povrchy. Proces čištění trvá od několika sekund do několika minut, vše v závislosti na míře, způsobu a druhu znečištění povrchu.v den objednaného vyšetření přichází pacient nalačno (běžně užívané léky standartně užije a zapije douškem vody) s naplněným močovým měchýřem, tj. 1-2 hodiny před vyšetřením se pacient vymočí a následně poměrně rychle vypije 500 ml tekutiny (voda, čaj), dále do vyšetření, pokud možno nemočí, u dětí stačí vypít 250 ml.
Kdy se provádí:
Těhotenský ultrazvuk podstoupí žena v průběhu těhotenství několikrát (zhruba 3x ). První ultrazvuk se provádí mezi 10. -12. týdnem a slouží k definitivnímu potvrzení těhotenství a určení jeho stáří.
Jak působí ultrazvuk : Při průchodu ultrazvuku tkáněmi se velká část energie přeměňuje na mechanickou, dochází k vibracím tkání a to má za důsledek zvětšení propustnosti buněčných membrán a zlepšení tkáňové difúze. Pro frekvenci 1 MHz je tak nejoptimálnější hloubka pro mechanické účinky v 8 cm.
Co vše lze čistit ultrazvukem : Ultrazvuk je šetrný a účinný
Čističky pracující s nižšími frekvencemi se používají na silně znečištěné předměty, vyšší frekvence zvládnou běžnou optiku, příbory, mince, hračky. Nejvyšší frekvence skvěle poslouží při čištění jemné optiky a věcí s drobnými dutinkami a spárami, třeba náušnic a řetízků.
Co dělat před ultrazvukem břicha
V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná. Nezapomeňte s sebou přinést žádanku na vyšetření vyplněnou Vaším odesílajícím lékařem.
Ultrazvuk se léčebně indikuje u poúrazových stavů, otoků a hematomů, u chronických zánětlivých onemocnění kloubů a dalších degenerativních onemocnění. Během léčby ultrazvukem se využívá pozitivních účinků mechanického vlnění, které vzniká při jeho aplikaci.Jak se mám na vyšetření připravit O přípravě by vás měl poučit odesílající lékař. V případě vyšetření oblasti břicha a malé pánve je třeba přijít na lačno, tedy nejméně 6 hodin před vyšetřením nic nejíst, zhruba 2 hodiny před vyšetřením nepít. Na vyšetření v ostatních oblastech není žádná příprava nutná.
Jak dlouho čistit sperky v ultrazvuku : Všechny nečistoty, které na něm jsou, se začnou okamžitě uvolňovat do emulze v podobě zákalu. Čištění trvá většinou jen několik vteřin, podle výkonu ultrazvukové čističky.