Březost u klokanů trvá pouhých 30 až 40 dnů. Mládě klokanů je při narození velmi maličké, slepé a holé. Váží méně než jeden gram, měří 3 cm a podobá se spíše zárodku než narozenému mláděti. Jeho vlastní vývoj probíhá až v matčině vaku, kam se co nejrychleji po narození vyšplhá po matčině srsti.Ve východní Austrálii se jedná o nejrozšířenější druh klokana a běžně bývá k zastižení i poblíž lidských obydlí – v městských parcích či na golfových hřištích. Vyskytuje se také na Tasmánii, kde vytváří samostatný poddruh (M.Typické jsou poměrně dlouhé ušní boltce. Samice je březí 30 dní a rodí 1 mládě.
Jak vypadá klokan rudý : Ve vzpřímeném postoji měří samec klokana rudého jako dospělý člověk, kdy může mít i něco přes dva metry. Je to jediný klokan, který má načervenalou / rudohnědou srst. Samice a mláďata tohoto druhu mají srst spíše modravě šedou a mají méně osrstěný čenich. Velikostně samec dorůstá do délky až 1,6 metrů, a váží až 90 kg.
Odkud pochází klokan
Klokani jsou endemity, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech. Obývají nejrůznější biomy, od pouště po deštný prales. Klokan rudokrký je uměle vysazený i v severní a střední Evropě.
Proč mají klokaní kapsu : U obou pohlaví však nalezneme vakové kosti, které dosedají vpředu na pánev a slouží jako opora svalům. Tento starobylý znak mají i ptakořitní.
KLOKANI OBECNĚ: klokani jsou typičtí vačnatci – samice má na břiše zvláštní vak, který dovede pevně uzavřít. Když se po asi měsíční březosti narodí mládě, je dlouhé jen 1−2 cm a naprosto nesamostatné. Přesto se musí samo vyšplhat po matčině břiše do vaku, najít struk a uchopit ho do tlamičky.
Pohybuje se hopsáním a dokáže vyvinout stálou rychlost až kolem 40 m/h. Nejvyšší zaznamenaná rychlost klokana obrovského byla 64 km/h. Klokan obrovský je stálý druh, co žije v tomtéž domovském okrsku, jehož velikost se pohybuje mezi 30–160 hektary, přičemž okrsky jednotlivých klokanů se prolínají.
Jak se pohybuje klokan
Pro pomalý pohyb používá klokan chůzi „po pěti“: ze sedu se nadzvedne na předních nohách a ocasu, a přesune zadní nohy. Velcí klokani pohybující se v křovinaté stepi skoky dlouhými až 11 m a rychlostí téměř 60 km/h se vyskytují na velkých územích.Klokanovití jsou podobně jako většina savců živorodí. Oproti samicím placentálních savců, které mají jednu dělohu a pochvu, mají samice klokanů zdvojený systém se dvěma dělohami, každá s vlastní boční pochvou – vagínou. Mládě při porodu prochází odděleným středním porodným kanálem (centrální vagínou).Základní údaje. Výška klokana rudokrkého je 66 až 93 cm, ocas je dlouhý 62 až 88 cm. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 11 až 27 kg. Dožívá se 12 až 15 let.
České slovo klokan nenajdeme v žádném jiném jazyce s výjimkou chorvatštiny. Jedná se o obrozenecký výtvor Jana Svatopluka Presla, který jej utvořil s použitím ruského kmene a podle vlastnosti zvířete (klok/клок = chomáč chlupů, klokan má vlnatou srst).
Jak funguje Klokani kapsa : Klokaní kapsu si můžeme představit jako kapuci mikiny obrácenou dopředu. Matčiny svaly zde fungují jako stahovací šňůrky. Pokožka z vnitřní strany je pak jako kůže na lidském zápěstí. Kapsa je velmi vyhřátá, a to na na tělesnou teplotu matky, tedy na 40,5 stupňů Celsia.
Co má klokan v kapse : Má klokaní samec vak (kapsu) Ne, samec vak nemá. Vak mají obvykle pouze samice vačnatců a to často jen v době rozmnožování. Ten může vypadat jako kožená kapsa, jak je tomu u klokanů, až po jednoduchý kožní záhyb, nebo vak chybí zcela.
Jak se mládě klokana dostane do vaku
Mláďata klokanů se rodí velice brzy a nevyvinutá, mají velikost cca 2cm. Po porodu, který trvá jen zhruba 3 minuty se mládě přesouvá do vaku, kde pokračuje jeho vývoj. Jakmile se novorozený klokánek dostane do vaku, přisaje se ke struku a toho se nepustí, dokud nebude dostatečně velký, aby vak opustil.
Březost u klokana obrovského trvá 36 dnů. Novorozené klokáně je však po narození velmi nevyvinuté – je holé, slepé a schází mu zadní končetiny. Přichytí drápky k matčině srsti a šplhá jen za pomoci svého čichu a hmatu k jejímu vaku (samci vak nemají), kde se přisaje na mléčnou bradavku.Rychlost. Oficiálně změřená maximální rychlost při sprintu je 44,72 km/h u mužů (Usain Bolt, 2009) a 39,56 km/h u žen (Florence Griffith Joynerová, 1988). Hranicí světové extratřídy je tradičně bariéra 10 sekund u mužů a 11 sekund u žen.
Jak dlouho se běží 1 km : Při „běžném“ běhu, tzn. ani maratonský, ani sprint, ale ani začátečnický běh, se optimální rychlost udává mezi 9 – 13 km/hod, přičemž horní hranice se připisuje většinou mužům. Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát.