- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Miska, sítko a talířek
Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek. Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko. Jsou bohaté na vitamíny B, vitamín E, zinek a hořčík.
Jak naklíčit semena : Jak naklíčit semínka
Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena. Naklíčená semena, pokud je nezkonzumujete najednou, uchovávejte v lednici.
Jak si vyrobit klíčící sklenici
Jak snadné, že Do zavařovací sklenice vložíme propraná semena a zalijeme vodou, cca 2 hrstičky semínek zalijte vodou tak, aby byly ponořené. Sklenici přiklopte víčkem, neuzavírejte! jenom přiklopte a nechte stát přes noc na kuchyňksé lince nebo ve špajzu.
Jaké klíčky jíst : Do pomazánek se hodí výhonky řeřichy, ředkvičky, brokolice nebo rukoly. V pokrmech asijské kuchyně a salátech zase vyniknou klíčky mungo fazolí. Pikantní chutí vynikají výhonky hořčice. Některé klíčky, především lilkovitých rostlin, papriky či rajčete, jsou jedovaté.
Jak jsme zmínili výše, nejlepší čas na klíčení bývá polovina dubna. Ale může se stát, že jednou je teplo už začátkem dubna, nebo taky až v půli května. Pokud je teplo později, tak se konec sezóny může přesunout až na přelom září a října.
Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.
Proč je dobré jíst klíčky
Léčivé účinky klíčků
Pravidelná konzumace čerstvých klíčků předně posiluje imunitu, která se pak snáze uchrání běžným infekcím. Zároveň lépe bojuje i se závažnějším onemocněním, proto mnozí odborníci klíčky doporučují při prevenci, ale i jako součást jídelníčku při léčbě onkologických onemocnění.Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.
Lístky na vatě
Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.
Které klíčky jsou jedovaté : S výjimkou mungo a adzuki (tyto bez obav klíčit můžete, mungo je dokonce šampion co do rychlosti i jednoduchosti klíčení – ideální pro začátečníky) jsou jedovaté a po jejich pozření Vám hrozí velmi nepříjemné zažívací potíže!
Jaké klíčky jsou nejzdravější : Kromě toho si alfalfa drží prvenství mezi všemi klíčky díky obrovskému množství minerálních solí a vitamínů. Sklenice čerstvě naklíčených salátových klíčků vojtěšky obsahuje 5krát více vitamínu C než sklenice pomerančové šťávy.
Kdy pěstovat rajčata ze semínek
Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.
Semena klíčící rychle tj. do 2-3 týdnů vzcházejí rovnoměrně rychle. Semena klíčí pomalu a dlouho mohou vzcházet ještě 2-3 měsíce po výsevu. Chladnomilné druhy klíčí lépe při nižších teplotách, teplomilné a tropické druhy vyžadují vyšší teploty.Nejpoužívanější semínko pro klíčení je zelená fazole-Mungo.
Z luskovin je dále populární hrách, cizrna, čočka hnědá i růžová, sója žlutá, fazole adzuki. Naklíčené brukvovité rostliny – např. ředkvička, zelí, brokolice, řeřicha se vyznačují velmi pikantní a ostrou chutí.
Jak dlouho namáčet semena : Sázení do substrátu a média. Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.