Vše potřebné je součástí balení. Je to samotná vířivka, horní kryt s termoreflexní vrstvou, vzduchová hadice, kterou se vířivka sama nafoukne. Dále kartušový filtr, spodní podložka, na kterou se vířivka postaví.Podklad pod vířivku musí být rovný, pevný a bez nečistot. Pod vířivku doporučujeme vždy natáhnout podložku, která ochrání její dno před poškozením (k řadě vířivek podložku obdržíte v balení). Myslete také na to, abyste měli po ruce elektrickou zásuvku a přívod vody.Ideální je propojení přes koleno a 50mm odpadní potrubí rovnoměrné s podlahou (viz foto). Toto platí zejména pro užití uvnitř budov a v jejich blízkosti, při zapuštění v terasách atd. V případě venkovního užití musí být zajištěn odtok vody od vířivky odtokovým kanálem nebo drenáží.
Co je potřeba do vířivky : Úprava vířivky chlórem
Chlórová chemie patří k osvědčeným desinfekčním prostředkům. V případě správné koncentrace chlóru je voda ve vířivce perfektně ošetřena a dezinfikována. Problémem je dávkování, při přechlórování vířivky se stává koupání nepříjemné, pálí oči, svědí kůže.
Kdy nechodit do vířivky
Do vířivky by neměli chodit lidé s křečovými žilami, kožními problémy, mokvavými skvrnami, vážným onemocněním srdce a s horečkou a dále ti, kterým hrozí možný kolaps, tedy například epileptici. Příliš se nedoporučuje ani během těhotenství, především pak v prvním trimestru, kdy by se těhotné měly vyhnout horké vodě.
Jak dlouho má běžet filtrace ve vířivce : Všechny trysky, vodopády, fontány i jiné otvory musí být během procesu filtrování otevřené, aby se z nich odfiltrovala stojící voda, která se kazí nejrychleji. Při použití filtrace v nafukovacích vířivkách ji doporučujeme nechat puštěnou alespoň 12 hodin denně.
Bezchlorové prostředky se zpravidla dávkují jednou týdně. Při jejich užívání odpadá vznik chloraminu ve vodě, takže pokud zvládnete ohlídat alkalitu vody a pH faktor, vydrží vám voda ve vířivce celý rok.
Pěna na povrchu vodní hladiny vzniká pohybem vody, pokud voda ve vířivce obsahuje látky, které mění její povrchové napětí.
Jak zapustit vířivku
U vířivek v interiéru nezapomeňte také na dostatečné odvětrávání. „Vířivku lze volně položit na podlahu, případně ji napůl či zcela zapustit do terénu. “ Při zapuštění dbejte na to, aby byla jáma dobře odkanalizovaná a hlavně, aby v ní byl dostatečný prostor po obvodu vířivky, což umožní přístup v případě servisu.Typickou příčinou zákalu je příliš krátký cyklus filtrace nebo ucpané filtry. Pokud totiž voda neproudí, ani dezinfekce vás neochrání před nadměrným výskytem bakterií. Nedostane se totiž do všech rozvodů.Nejlepší je zapínání solinátoru po každém použití vířivky nebo nastavení automatického spuštění každý druhý den. 💡 Sůl do vířivky se solinátorem byste měli vybírat co nejčistší, určenou pro použití v bazénech a vířivkách. Koncentrace se pohybuje mezi 2 – 3 g/l.
S pH souvisí také alkalita vody, která je v našich končinách většinou poměrně vysoká. Alkalitu nelze snižovat běžnými prostředky pro úpravu vody ve vířivce, lze ji pouze zvyšovat. Snižování se provádí odfiltrováním minerálních látek a dalších složek z vody, jejichž obsah se liší místo od místa.
Proč nesmí těhotné do vířivky : Použití vířivek a vyhřívaného bazénu se obecně moc nedoporučuje, a to z několika důvodů. Příliš horká voda může mít za následek pokles krevního tlaku. Dojde k rozšíření velkých cév a tím vám krevní tlak může ještě více klesnout. Velmi vysoká teplota vody může způsobit krvácení, ale také předčasný porod.
Jak dlouho se ohřívá voda ve vířivce : Teplota vody ve vířivce se při ohřevu zvyšuje zhruba o 1-1,5ºC za hodinu. Při prvním napuštění vodou, může ohřátí trvat až 20 hodin. Doba ohřevu závisí na počáteční teplotě vody a vnějších podmínkách. Pokud se vám i po několika hodinách zdá, že se teplota vody nezvyšuje, nemusí to nutně znamenat poruchu ohřevu.
Jak často se mění filtr ve vířivce
Nejvíce času vám zabere vyčistit filtr do vířivky, pokud je však budete provádět důkladně a pravidelně, bohatě vám na ně postačí 15 minut jednou za 7 až 14 dní. Samozřejmě v případě kvalitních vířivek s kvalitním filtračním systémem.
Na nutnost doplnění soli vás upozorní signalizace solinátoru. Koncentraci soli je rovněž možné měřit za pomocí testerů. Je těžké přesně říct, jak často je třeba změnit vodu. Je nutné měnit vodu ve vířivce podle znečištění, minimálně jeden krát za čtvrt roku.Začněte s nižší teplotou a poté postupně zvyšujte
Nastavte ovládací prvky vířivky na 36° nebo 37° a při koupání postupně zvyšujte teplotu, dokud si nebudete moci užít osvěžující koupel s masáží bez pocitu přehřátí.
Proč vířivka pění : Pěna na povrchu vodní hladiny vzniká pohybem vody, pokud voda ve vířivce obsahuje látky, které mění její povrchové napětí.