Jaká šířka obojku je vhodná?
Šířka obojku

Obecně platí, že čím menší je plemeno, tím je obojek užší. Pro malá plemena tedy vybírejte užší (a lehké) obojky cca 1‒2 cm široké. Pro střední a větší psy naopak pořizujte obojky z pevného materiálu, které jsou širší, aby se jim při tahu nezařezávaly do krku, min. tedy 3 cm.Na velikosti záleží především, jen obojek, který má správnou délku a šířku, bude psovi dobře sedět. Obecně platí, že čím menší pes, tím užší obojek a naopak. Psí obojek je určený nejen k ovládání a kontrole vašeho psa. Může být i výbornou pomůckou při jeho výcviku.Správné nastavení: Ujistěte se, že obojek není příliš utažený a psa neškrtí. Měl by být dostatečně volný, aby pes mohl pohodlně dýchat a pohybovat se. Správná šířka: Obojek by neměl být příliš tenký, aby se nezařezával do krku psa. Zároveň by neměl být příliš široký, aby pes mohl pohybovat hlavou bez omezení.

Jak moc Utahnout obojek : Obojek pro psa by vždy měl být utažený tak akorát:

V ideálním případě by mělo být možné mezi obojek a krk vašeho psa volně vložit dva prsty. Toto jednoduché pravidlo patří mezi nejpoužívanější způsoby zjištění míry utažení obojku. Obecně lze říci, že obojek by neměl být příliš utažený, ani příliš volný.

Jak zvyknout na obojek

Obojek mu připneme při nějaké příjemné chvíli – u jídla či při hraní, ale nesmí ho škrtit. Je lepší, aby mu trochu plandal. Pejskovi ze začátku bude obojek vadit, a tak je dobré ho v době nasazeného obojku zabavit, aby neměl čas na drbání. Při hraní na to zapomene a ani mu nedojde, že obojek má.

Jak správně používat stahovací obojek : Pro efektivní použití stahovacího obojku je nutné udržet obojek v horní části krku psa, za ušima. Pokud je obojek umístěn ve spodní části krku, pes reaguje táhne více a obojek ho začne škrtit, co není cílem používání stahovacího obojku. Psovod tahá za vodítko směrem vzhůru, ne proti směru táhnutí psa.

Díky stáhnutí upozorníte pejska na to, že to, co dělá, není správné, a pejsek si včas uvědomí, co je špatně. Většinou se tedy tyto obojky používají k výcviku. Polostahovací obojky se od těch stahovacích liší regulací stáhnutí, tudíž je možné si nastavit to, jak obojek stáhneme.

Při zácpě přirozeně pomáhá vyšší přísun vlákniny, přidávejte tedy pejskovi ke krmivu např. syrovou mrkev (nastrouhat najemno), spařené ovesné vločky (vodou z vloček můžete též navlhčit granule), pšeničné otruby, lněné semínko či rozpustnou vlákninu. Ke všem těmto potravinám je nutné zajistit dostatečný přísun tekutin.

Kdy dát psovi obojek

Je potřeba, aby si pes na obojek zvykal od už od útlého věku. První vycházky s vodítkem trénujeme již od 2. nebo od 3. měsíce.Elektrický výcvikový obojek není určen k celodennímu nošení. Doporučujeme, aby měl pes obojek na krku maximálně 12 hodin. Mějte na paměti, že by nikdy neměl zcela nahradit klasický obojek, proto je důležité jej sundávat po každém výcviku či procházce.Obojek rozviňte a odstraňte případné kousky plastových spojek. Nasaďte zvířeti obojek na krk tak, aby nebyl příliš utažený (při správném nasazení lze pod obojek vsunout 2 prsty). Volný konec obojku protáhněte poutkem a odstřihněte přesahující část ve vzdálenosti 2 cm za poutkem.

Způsobuje to právě permanentní tah šňůry na pružině – pejsci jsou velmi citliví na tlak obojku a pokud chodí na Flexi vodítku, jsou vlastně pořád na napnutém vodítku. Může to způsobovat potíže v tréninku chůze na prověšeném pevném vodítku čistě proto, že pejsek prověšené vodítko prostě nezná.

Co dělat když pes táhne na vodítku : Chcete-li řešit tahání na vodítku, řešte spíše moment natažení vodítka. Zvláště důležité je správné načasování. Otočte se do protisměru přesně v okamžiku, kdy pes napne vodítko, tak, abyste ho dostali za sebe. Pes se obvykle snaží dostat před vás, a když je ve správné pozici s prověšeným vodítkem, pochvalte ho.

Jak změřit stahovací obojek : Měří se jeden z kroužku a délka řetězu, druhý kroužek se již neměří. Varianta 2 – nylonový nastavovací obojek – pro měření nejvhodnější. Nastaví se tak, jak ho pes běžně nosí na krku, následně se sundá a změří se jeho délka, včetně spony na jedné straně, ale bez tří zubů na straně druhé.

Co dělat když se pes nemůže Vykadit

Základní opatření při zácpě psa je hladovka, podávání krmného oleje, pití čajů a vyčištění + aktivizace střev. Optimální pomocí je detoxikace, která zlepší kondici střev s výsledkem přirozeného odeznění zácpy.

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.Dejte mu do pelíšku polštář nebo deku, na které běžně spí. Při prvních návštěvách klece psa odměňujte pamlsky a krmte ho v kleci. Vhodné je mu dávat do klece pamlsky, které bude kousat déle. Pokud si chcete být jistí, že váš pes vnímá klec pozitivně, umístěte do ní jeho oblíbené hračky.

Kdy je vhodny elektronický obojek : Kdy začít elektronický obojek používat Elektronické obojky se doporučují používat od 6 měsíců. Pozorně si přečtěte návod od výrobce. Zvolte vhodnou míru impulsu (pes by měl na impuls reagovat, na druhou stranu by neměl pro něho být příliš bolestivý – zakňučení apod.).