Jak jíst plody opuncie?
Příprava opuncie

TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, louhujte 10 – 15 minut a poté sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý. Pijte 1 – 2x denně. Skladujte na suchém a temném místě.Nejjednodušší je opuncii oloupat podobně jako banán. Aby se vám lépe loupala, nechte ji na pár hodin koupat ve studené vodě a půjde to raz dva. A teď už vám nic nebrání v tom si opuncii, jak se patří vychutnat. Chuťově vám může připomínat šťavnatější fík či hrušku.Kaktusový fík se vám bude dobře loupat, když ho na pár hodin namočíte do vody. Dužina fíků může být žlutá, růžová až červená s černými semínky. Jezte ji čerstvou, chutná trochu jako hruška. Má lahodnou, mírně nakyslou, rozhodně osvěžující chuť.

Jak konzumovat kaktus : Plody bohaté na vitamín C, vápník, hořčík a mangan se dají konzumovat buď syrové, nebo se dají použít v kuchyni (hl. v Mexiku), pro přípravu džemů a krajově specifických likérů (např. mexické colonche, sicilské ficodi nebo maltská bajtra). A nejen to, mladé části stonku se dají použít jako zelenina.

Jak poznat zralou opuncii

Zralé opuncie mají měkkou slupku a šťavnatou dužinu. Mají sladkokyselou chuť podobnou fíkům.

Na co je opuncie : Má pozitivní vliv na nervovou soustavu, zmírňuje úzkosti a používá se k regeneraci jater. Rovněž napomáhá správnému trávení a zažívání a je vhodná při žaludečních vředech, zácpě či nadýmání. Osvědčila se i při redukčních dietách, protože navozuje pocit sytosti.

Užití: Ovoce – plod opuncie se konzumuje syrový, různě upravovaný, v podobě džusů, alkoholických nápojů či marmelád. Dále se přidává do různých cukrovinek, do čajových směsí nebo se z něj vyrábí tekuté sladidlo. Zelenina – nejnovější stonkové segmenty se často používají i jako zelenina.

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.

Jak se jí čerstvé fíky

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.Zralé opuncie mají měkkou slupku a šťavnatou dužinu. Mají sladkokyselou chuť podobnou fíkům.Nezralá papája vám vůbec chutnat nebude, proto ji nechte opravdu dozrát. Plody jsou oválné a mají zelenou barvu. Když se na jejich povrchu začnou objevovat žluté skvrny a při stisknutí prsty vznikne prohlubeň, znamená to, že je papája dobře zralá.

Opuncie je možné nabízet zvířatům nakrájené na menší kousky nebo nastrouhané nahrubo. Želvy si poradí i s celými listy, které postupně okoušou. V případě, že opuncie některé zvíře neosloví, doporučujeme ji přimíchat k jiné potravě. Skladujte v suchu a chladu (sklep, lednice).

Jak skladovat Opuncii : Opuncie je možné nabízet zvířatům nakrájené na menší kousky nebo nastrouhané nahrubo. Želvy si poradí i s celými listy, které postupně okoušou. V případě, že opuncie některé zvíře neosloví, doporučujeme ji přimíchat k jiné potravě. Skladujte v suchu a chladu (sklep, lednice).

Jak poznat zralou Opuncii : Zralé opuncie mají měkkou slupku a šťavnatou dužinu. Mají sladkokyselou chuť podobnou fíkům.

Jak se zbavit Bodlin z opuncie

V podstatě jediná šance jak se jich zbavit bez problémů je velice jemná práce s pinzetou, kdy je potřeba každý jemně vytáhnout tak aby se nezalomil. Jakmile se zalomí a není už za co jej uchopit je konec, je potřeba počkat až vyhnisá.

Ideální poměr lehce stravitelných cukrů a vitamínů skupiny B pomáhá při nervozitě, duševní únavě, zlepšuje soustředění. Působí mírně močopudně. Obsah slizovitých látek předurčuje fíky jako léčivého pomocníka při nemocech dýchacích cest. Odvar v mléce je skvělým kloktadlem při bolavých zánětech v krku a při angíně.Fík je velmi oblíbené letní ovoce dozrávající na konci léta a v září. Existují i odrůdy, které se sklízejí v květnu, ale jsou menší a méně sladké než plody sklízené v červenci, srpnu a září. Tyto slaďoučké plody, bohaté na výživné látky, bývají konzumovány jak zasyrova v sezóně, tak sušené po celý rok.

Co udělat z čerstvých fíků : Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní. Jejich chuť ladí s různými ořechy, bazalkou, tymiánem, kvalitním olivovým olejem, s růžovým pepřem, parmskou šunkou, mozzarellou, medem, mátou či rozmarýnem.