Jaké jíst pečivo?
Pokud chceme začít se zdravým životním stylem nebo chceme zhubnout, obvykle začínáme výměnou bílého pečiva za celozrnné. Celozrnné pečivo obsahuje spoustu vlákniny i mikroživin. Je nejen zdravější, ale také zasytí.Chleba se má balit vychladlý, protože vlhkost způsobuje rychlejší plesnivění. Nejzdravější je chléb celozrnný -obsahuje osmdesát procent celozrnné mouky, která má víc vlákniny. Protipólem je „jedlý polystyren“. Jednu vietnamskou rodinu české pochoutky opravdu zmátly.Možná je pro vás překvapením, že kaloricky se mezi sebou jednotlivé druhy příliš neliší. Obyčejný bílý rohlík (42 g) má přibližně 130 kcal, zatímco krajíc (60 g) žitného chleba cca 140 kcal. Tento fakt vyvrací tvrzení zapřisáhlých dietářek, že po bílém pečivu zaručeně přiberete a po tmavém zhubnete.

Jaké pečivo na hubnutí : Snažíme se upřednostňovat takové druhy, které mají vyšší celozrnný podíl a více vlákniny, které kromě pšeničné mouky obsahují ještě další druhy mouk, nižší tzv. glykemický index, méně soli a mají další přidané hodnoty jako např. nižší obsah lepku ve prospěch jiných rostlinných bílkovin apod.

Co jíst místo rohlíku

  1. Proč (ne)jíst pšenici Pšenice obsahuje spoustu sacharidů, které lidem způsobují zažívací potíže.
  2. Oopsie chléb. Oopsie chléb je výborná náhrada za pečivo, která je charakteristická nízkým obsahem karbohydrátů.
  3. Chleba Ezekiel.
  4. Kukuřičné tortilly.
  5. Žitný chléb.
  6. Salát a listová zelenina.
  7. Batáty a zelenina.
  8. Bramborový chléb.

Co jíst místo chleba : V jídelníčku je v podobě přílohy můžou nahradit například brambory, rýže, luštěniny, ale i (ideálně celozrnné) těstoviny. Místo obloženého chlebu je možné snídat například obložené omelety nebo kaše, vyrobené z obilovin nebo pseudoobilovin, v případě dospělých konzumentů zejména nemléčných.

Pokud si chcete koupit pečivo ze supermarketu, ale nevíte jaké vybrat, vždy dávejte přednost pečivu či chlebu z žitné mouky (nebo alespoň s převahou žitné mouky nad pšeničkou). Lepší varianta je žitno pšeničný chléb než pšenično žitný (název na 1. místě by měl alespoň z 51% přesahovat).

Margarín. Margaríny jsou naopak dobrá volba. Jsou, na rozdíl od másla, vyrobeny z kvalitních rostlinných olejů a tuků a neobsahují cholesterol. “Mají i vyvážené složení mastných kyselin s vysokým podílem polynenasycených mastných kyselin,“ zmiňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Proč nejíst rohlíky

Supermarketové pečivo obsahuje velké množství aditiv a ingrediencí (viz např. složení pečiva z jednoho českého supermarketu), které poškozují náš střevní mikrobiom (1). Čím dál tím více studií potvrzuje, že vliv střevního mikrobiomu je velmi zásadní pro náš kvalitní a spokojený život.6 tipů, čím nahradit bílé pečivo

  1. Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
  2. Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
  3. Kváskový chléb.
  4. Listy salátu.
  5. Sladké brambory a zelenina.
  6. Květáková placka.

Jako vhodnou teplou variantou večeře je například ryba, kuřecí plátek či jiné libové maso, které doplníte menším množstvím přílohy a zeleninou. K večeři mohou dobře posloužit také polévky. Vhodnou volbou jsou luštěninové polévky, které jsou zároveň i zdrojem bílkovin.

6 tipů, čím nahradit bílé pečivo

  • Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
  • Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
  • Kváskový chléb.
  • Listy salátu.
  • Sladké brambory a zelenina.
  • Květáková placka.

Co si dát místo chleba : Místo obloženého chlebu je možné snídat například obložené omelety nebo kaše, vyrobené z obilovin nebo pseudoobilovin, v případě dospělých konzumentů zejména nemléčných. Kaše je dobré nepřemastit spoustou tuku a sladit ovocem, případně medem, ovocnými sirupy, březovým cukrem nebo stévií.

Co se stane když přestanete jíst pečivo : Odbouráním sacharidů totiž mozek přichází o přirozený zdroj energie a vy jste unavená a podrážděná. Další příznaky tzv. Ketozy (v této fázi už tělo spaluje tuky) jsou: nepříliš voňavý dech, sucho v puse, slabost, nespavost, nevolnost a psychická nepohoda.

Jak poznat zdravé pečivo

Pečivo vícezrnné značí, že je vyrobené z více druhů mouky, ale nemusí vůbec obsahovat mouku celozrnnou. Pokud chcete koupit opravdové celozrnné pečivo, pečlivě hledejte toto slovíčko na obalu či etiketě v regálu. Takové pečivo má totiž obsah celozrnné mouky alespoň 80 %.

6 tipů, čím nahradit bílé pečivo

  • Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
  • Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
  • Kváskový chléb.
  • Listy salátu.
  • Sladké brambory a zelenina.
  • Květáková placka.

Máslo ghí je zdravější alternativou standardního másla, protože obsahuje méně laktózy, více prospěšných mastných kyselin a má vyšší bod zakouření. Běžné máslo i ghí máslo jsou však bohaté na nasycené tuky, proto by se měly používat střídmě jako součást vyvážené stravy.

Co se stane s tělem když přestanete jíst pečivo : Odbouráním sacharidů totiž mozek přichází o přirozený zdroj energie a vy jste unavená a podrážděná. Další příznaky tzv. Ketozy (v této fázi už tělo spaluje tuky) jsou: nepříliš voňavý dech, sucho v puse, slabost, nespavost, nevolnost a psychická nepohoda.