Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.Čaj z kořene pampelišky. Jednu vrchovatou lžičku kořene dejte na noc do ¼ litru studené vody, ráno zahřejte a přiveďte do varu, poté sceďte. Vypijte po doušcích půl hodiny před jídlem a po snídani. Můžete osladit medem nebo sirupem z květů pampelišky.Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.
Kdy jíst pampelišky : Pampelišku bychom měli na jaře rozhodně ochutnat. V kuchyni se používají květy, listy i kořeny. Kořen sbíráme nejlépe před rozkvětem rostliny (březen až duben), listy od dubna do září. Pampeliška chutná podobně jako čekanka mírně nahořkle.
Co udělat z květů pampelišek
Využít se dají květy, listy i kořen
Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.
Na co je květ pampelišky : Pampeliška květ – účinky
Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.
Pampeliška lékařská se dále používá jako účinný antioxidant, podporuje jaterní a žaludeční funkce. Užívání smetankového kořene je doporučováno pro podporu trávicího traktu. Kořen je často součástí bylinných směsí. Pampeliška lékařská působí protizánětlivě a má vliv na metabolismus sacharidů.
Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.
Co se dá dělat z pampelišky
Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Jak sbírat kořen pampelišky
- Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
- Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
- Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
- Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
- Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.
V Čínském a tradičním severoamerickém léčitelství se pampeliška používá při léčbě problémů s žaludkem a játry. Dnešní bylinkáři využívají účinky této byliny velmi všestraně: k léčbě akné, ekzémů, vysokého cholesterolu, pálení ýáhy, žaludečních obtíží a někteří dokonce k léčbě diabetu a rakoviny.
Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.
Kdy sbírat květy pampelišky : Sběr pampelišky
Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.
Co léčí pampeliška : V Čínském a tradičním severoamerickém léčitelství se pampeliška používá při léčbě problémů s žaludkem a játry. Dnešní bylinkáři využívají účinky této byliny velmi všestraně: k léčbě akné, ekzémů, vysokého cholesterolu, pálení ýáhy, žaludečních obtíží a někteří dokonce k léčbě diabetu a rakoviny.
Jak je zdravá pampeliška
Pampeliška je známá svými detoxikačními účinky, zejména co se týče podpory funkce jater. Její kořeny obsahují látky, které podporují tvorbu žluči, čímž napomáhají odplavování toxinů z těla. Kořen pampelišky bývá často v detoxikačních bylinných směsích.
Čaj z kořene pampelišky je mírnější a vhodný pro každodenní konzumaci. Má příjemnou chuť a jeho příprava je jednoduchá. Působí diureticky (podporuje vylučování vody z těla), pomáhá při problémech s trávením a je dobrým zdrojem vitaminů a minerálů.Med, sirup, čaj i salát z pampelišek
- Před týdnem jsme možná některé z vás přesvědčili, že pampeliška není jen plevel, ale především zdravá bylina, která může pomoci s různými neduhy.
- Pampeliškový sirup za studena.
- Pampeliškový sirup.
- Pampeliškový med.
- Pampeliškový lék s alkoholem.
- Pampeliškový čaj.
- Pampeliškový salát.
Jak uchovat pampelišky : Pokud jde o skladování, sušený kořen pampelišky by měl být skladován na suchém a tmavém místě v uzavřené nádobě, aby si uchoval svou kvalitu. Čerstvý kořen pampelišky lze skladovat v lednici po dobu několika dnů. Tinktura a sirup se uchovávají v tmavých a uzavřených lahvičkách na suchém místě.