Pokud patříte mezi ty co luštěniny nejsou zvyklí pravidelně zařazovat na svůj talíř a bojí se nadýmání doporučuji začít luštěniny zařazovat pomalu, ideálně bychom je měli shledat minimálně třikrát týdne ve svém jídelníčku v rlzné podobě.Klíčky můžete jíst i s kořínky a s výhonky. Tvrdé luštěniny jako hrách nebo fazole můžete před konzumací ještě asi 10 minut povařit nebo podusit, mějte však na paměti, že teplem se mohou zničit některé hodnotné látky (enzymy, vitamíny). Klíčky ostatních rostlin se mohou jíst syrové.Jezte denně vařené luštěniny, nejméně půl šálku. Luštěniny jsou podstatnou součástí diety modrých zón. V průměru obsahují 21 procent proteinů, 77 procent komplexních sacharidů a málo tuku a jsou vynikajícím zdrojem vlákniny.
Jak často konzumovat luštěniny : Luštěniny patří mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a „pomalých sacharidů“ a pyšní se také nízkým glykemickým indexem. Luštěniny jsou také velice syté. I po menší dávce jste nasycení a nabití energií. Nutriční specialisté doporučují sníst zhruba půl kilogramu luštěnin týdně.
Která luštěnina je nejzdravější
Jedna luštěnina však z nich vyniká nejvíce. Řeč je o cizrně. Ta patří mezi nejzdravější luštěniny a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Obsahuje plnohodnotné živiny, které obohacují naše tělo a organismus.
Proč nejíst luštěniny : Na rozdíl od obilovin obsahují luštěniny ve větším množství nestravitelné oligosacharidy (alfa-galaktosidy), které způsobují mimo jiné i nadýmání.
Vliv konzumace luštěnin na naše tělo
Vysoký obsah bílkovin a vlákniny společně s minimem tuků se postaral o to, že luštěniny jsou hojně zařazovány při redukci váhy a nabírání svalové hmoty. Vláknina také podporuje správné fungování tlustého střeva a dalších metabolických procesů. Antioxidanty působí protizánětlivě.
Hrách a kroupy, čočka, fazole… to jsou luštěniny. Bohatý zdroj sacharidů, bílkovin a vlákniny. Obvykle mají nízký glykemický index, dobře zasytí a navíc obsahují vitamíny skupiny B a řadu minerálních látek, jako je železo, fosfor a vápník.
Které luštěniny mají nejvíce bílkovin
Obsah bílkovin a tuků ve vybraných potravinách
Bílkoviny/100 g | Tuk/100 g | |
---|---|---|
Čočka | 24 | 1 |
Fazole | 21 | 2 |
Hrách | 20 | 2 |
Sójové boby | 34 | 20 |
Na rozdíl od obilovin obsahují luštěniny ve větším množství nestravitelné oligosacharidy (alfa-galaktosidy), které způsobují mimo jiné i nadýmání.Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.
Určitě na ně nezapomínejte!
- Sušené fazole – 20 g bílkovin /230 g. Můžete sáhnout i po fazolích z konzervy, ty sušené jsou ale nejlepší.
- Čočka – 13 g bílkovin/60 g. Kromě klasické zelené čočky zkuste tu červenou nebo čočku beluga.
- Sója – cca 35 g bílkovin/100 g.
- Arašídy – cca 20 g bílkovin/100 g.
Co se stane když budu jíst hodně bílkovin : V případě, že bílkoviny užíváš nadbytečně, začne docházet k tomu, že tělo bude ve větší míře spotřebovávat vitamíny a minerály. Jsou totiž nezbytné k odbourávání přebytečných aminokyselin. Nadbytečné aminokyseliny tělo nevyužije a vyloučí je ven, nejsou však vyloučeny samy a může vzniknout deficit u jiných prvků.
Které luštěniny Nenadýmají : ETA TIP: Vyzkoušejte také nenadýmavé druhy luštěnin, které jsou zároveň velmi rychle uvařené – například červenou čočku. Během vaření se také doporučuje přidat koření, které pomáhá nadýmání předcházet – skvělou volbou je saturejka, dobromysl, libeček, bazalka či bobkový list, ale i mořské řasy (nori či wakame).
Jak správně vařit luštěniny aby Nenadymaly
Před vařením luštěniny alespoň na 8 hodin namočíme.
Doporučuje se použít co nejvíce vody, kterou během namáčení několikrát vyměníme. Lehce stravitelné druhy, jako je např. mungo, stačí namáčet jednou. Červenou čočku, která je loupaná, netřeba namáčet vůbec.
Pokud chcete zhubnout, zaměřte se na denní příjem bílkovin mezi 1,6 – 2,2 gramy bílkovin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Aktivní sportovci by měli konzumovat 2,2 – 3,4 gramů bílkovin na kilo hmotnosti. Kromě bílkovin je důležité hlídat si příjem vlákniny. Ten by měl být u dospělého člověk cca 30 g za den.Mezi top zdroje živočišných bílkovin patří bez pochyby maso a ryby, mléčné produkty a vejce. Pokud chcete jídelníček doplnit rostlinnými bílkovinami, sáhněte po luštěninách, ovesných vločkách, quinoe, sójovém „masu“ nebo doplňku stravy spirulině.
Co delat aby luštěniny Nenadýmaly : Jak uvařit fazole, aby nenadýmaly
Propláchneme je studenou vodou – nejlépe v sítu pod tekoucí vodou z kohoutku. Dáme je do vhodné nádoby a zalijeme studenou vodou. Namáčet by se měly nejméně 8 hodin, ideálně přes noc. Před vařením je znovu propláchneme a vždy vodu, ve které se fazole namáčely, vylijeme.