Kopřiva se skvěle hodí do jarní očistné kuchyně. Můžete si například společně s pampeliškou a sedmikráskami připravit chutný jarní salátek. Kopřivu přidáváme doma i do zeleninových polévek. Můj oblíbený kopřivový recept jsou šťouchané brambory se spařenou kopřivou a orestovaným tempehem.Celá rostlina kopřivy je totiž poseta drobnučkými chloupky. Pokud se jí lépe podíváte, tyto lze vidět i pouhým okem. Chloupky kopřivy obsahují směs tří chemikálií, které při kontaktu s kůží způsobují podráždění.Kopřiva je skvělá na bolesti hlavy, detoxikaci, zánět močových cest nebo nemoci jater. Používá se při zahlenění ať už dýchacích cest nebo žaludku. Na žaludek má skvělý vliv, protože čaj z kopřivy je super žaludeční křeče nebo vředy. Povzbuzuje psychiku a působí při únavě, vyčerpanosti, angíně nebo bolesti zad.
Kdy trhat kopřivu na čaj : Pro sběr listů jsou nejvhodnější jarní rostliny, které sbíráme od jara až do května. Vybíráme jen vrchní listy, které jsou nejmladší. Nať můžeme sbírat celé období před květem, tedy v průběhu celého léta a začátku podzimu. Při sběru se vyhýbáme místům, kde kopřivy rostou velmi hojně.
Jak dlouho louhovat kopřivy
Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.
Jak pripravit koprivu : Jednu lžičku kopřivových listů zalijte v šálku 250 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a poté kopřivový výluh sceďte. Čaj pijte horký či vlažný a vždy čerstvý.
Příprava kopřivy
TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, louhujte 10 – 15 minut a poté sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý.
V tomto období je nejvíce účinných látek v kopřivě. Čaj z čerstvých kopřiv se pouze spaří a nechá 10-15 min. louhovat. Nejlépe je pít čaj ráno na lačno a po doušcích a přes den ještě tak jednou či dvakrát.
Jak konzumovat na jaře kopřivu
V případě, že by vám to bylo nepříjemné, můžete dávkování přizpůsobit vašim potřebám.
- čerstvě nasbírané kopřivy omyjte pod tekoucí vodou.
- rozmixujte hrst kopřivy s vodou (na hrst kopřivy přidejte 1/2 litru vody)
- přeceďte přes sítko nebo plátýnko a nápoj vypijte.
Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla. Kopřiva je považována za bezpečnou, ale jako u všech bylinek, i zde je vhodné dodržovat pauzy, například po měsíci užívání udělat týden pauzu.Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.
Kolik kopřivy můžeme vypít
Preventivně se pije jeden šálek čaje denně po celý rok. Alespoň tak to radila jako prevenci před všemi neduhy slavná Maria Treben.
Jak zpracovat kořen kopřivy : Odvar z kořenů kopřivy
- nasbírejte si hrst čerstvých kořenů v čistém prostředí, nejlépe na zahradě, kde víte, že nepoužíváte umělá hnojiva, herbicidy a další chemikálie.
- kořeny pokrájejte na menší kousky, spařte 1/2 litrem vody a povařte 10 minut.
- dalších 10 minut nechte vyluhovat a přeceďte.
Kolik kopřivového čaje denně : A:Doporučené denní dávkování kopřivového čaje je 2 až 3 šálky denně. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jaký je správný způsob přípravy kopřivového čaje A:Pro přípravu kopřivového čaje zalijte hrst sušených kopřiv varem a nechte louhovat asi 5 minut.
Proč se kopřiva nazývá dvoudomá
Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté. Květy tvoří laty uložené v paždích listů. Kopřiva se nazývá dvoudomá proto, že neplodí všechny rostliny. Prohlédnete-li si kvetoucí kopřivu, uvidíte, že květenství, která visí z paždí lístků, nejsou stejná.
Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla. Kopřiva je považována za bezpečnou, ale jako u všech bylinek, i zde je vhodné dodržovat pauzy, například po měsíci užívání udělat týden pauzu.
Na co působí kopřivový čaj : Možné účinky kopřivového čaje na tělo:
- podporuje metabolismus a čistí tělo.
- díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
- působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
- posiluje imunitní systém.
- snižuje krevní tlak i cukr.
- zmírňuje žaludeční obtíže.
- omezuje menstruační obtíže.