Jak jíst kořen pampelišky?
Čaj: Na přípravu čaje použijte čerstvý nebo sušený kořen pampelišky. Na každou šálek vody dejte jednu čajovou lžičku drogy a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat 10-15 minut a poté sceďte. Čaj můžete sladit medem, přidat citron nebo jiné bylinky podle chuti.2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.Pampeliškový kořenový čaj nebo odvar může být užíván dlouhodobě, pokud nejsou přítomny žádné zdravotní potíže nebo kontraindikace. Pampeliškový kořen obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou inulin, flavonoidy a karotenoidy, a může být užitečný pro podporu zdraví jater, trávicího traktu a imunitního systému.

Jak jíst květy pampelišky : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Jak zpracovat kořeny pampelišky

Kořen pampelišky se doporučuje nejprve dobře omyt a poté zbavit zbytků zeminy a eventuálních nečistot. Poté může být nastrouhán a použit pro přípravu čaje nebo jiné formy přípravy. Pokud je kořen starší a tvrdší, může být lehce poškrában nebo nakrájen na menší kousky, aby se urychlila extrakce účinných látek.

Jak dlouho vařit kořen pampelišky : Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít.

Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje. Proto by tahle kúra neměla trvat déle, než tři týdny, a po celou dobu je třeba dodržovat i pitný režim.

Léčivá síla pampeliškového kořene. Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému.

Co udělat z květů pampelišek

Využít se dají květy, listy i kořen

Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Pampeliškové květy se využívají v kosmetickém průmyslu nebo například v kuchyni – květy obalíme v těstíčku a usmažíme, používají se při výrobě medu nebo je přidat do salátů.Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.

Pampeliškový kořen patří mezi bylinky s výrazně pozitivními účinky na lidský organismus. Podporuje činnost jater, správné trávení a normální funkci močových cest. Připravit si z něj můžete lahodný pampeliškový čaj, který vám poskytne energii do celého dne.

Jak vařit kořen pampelišky : Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.

Kolik čaje denně můžu vypít : Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.

Jak se praží pampeliškový kořen

Kořeny odkrojíme od zelené nadzemní části a vydrhneme kartáčkem do čista. Opravdu důkladně je opláchneme, ať nám kávu nekazí zbytky hlíny. Čisté kořeny nakrájíme na drobnější, přibližně stejné kousky a dáme do trouby pražit na 200 °C . Kořeny hlídáme, aby se nespálily.

Kořen pampelišky výrazně očisťuje játra, žlučník, slinivku a slezinu. Pomáhá vylučovat toxiny z těla a působí močopudně, což přispívá i k očistě ledvin a močového systému. Pampeliška podobně jako kopřiva čistí krev, proto je vynikající bylinkou, pokud máte potíže s pokožkou – akné, ekzémy, nehojící se rány na kůži.Kořen se může nasušit a orestovat, kdy slouží jako bezkofeinová náhrada kávy. Z čerstvého nebo sušeného kořene se dělají čaje, tinktury, tablety, výtažky a obklady. V Čínském a tradičním severoamerickém léčitelství se pampeliška používá při léčbě problémů s žaludkem a játry.

Na co se používá kořen pampelišky : Pampeliškový kořen patří mezi bylinky s výrazně pozitivními účinky na lidský organismus. Podporuje činnost jater, správné trávení a normální funkci močových cest. Připravit si z něj můžete lahodný pampeliškový čaj, který vám poskytne energii do celého dne.