Jak jíst doplňky stravy?
Ideální doba pro užívání multivitaminů je ráno, nejlépe spolu s jídlem (platí to i pro těhotné ženy). Ale nic se nestane, ani když je užijete v poledne. Pozor si ale dejte, pokud multivitamin obsahuje i vitamíny skupiny B. V tom případě je neužívejte pozdě večer – mohli byste mít problém se spánkem.Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.

Toto dělení je důležité pro určení toho, kdy jednotlivé vitamíny užívat. Tomu, aby lidské tělo vitamíny rozpustné v tucích co nejlépe vstřebalo a využilo, napomáhá konzumace potravin, které obsahují tuk. Z toho vyplývá, že vitamíny A, D, E a K je ideální užívat před, během nebo těsně po jídle.

Kolik doplňků stravy denně : společné užívání těchto doplňků stravy v jeden den je možné. Obvykle doporučuji vybrat nejlépe dva a maximálně tři doplňky stravy. Pokud nejste profesionální sportovec, tak více jich pro tělo nemá velký význam. Mnohem lepší je, se zaměřit na vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce.

Jak dobře vstřebávat vitamíny

Jakmile užijeme vitamínový doplněk stravy, čeká jej cesta našim trávícím traktem. Cílovou stanicí je pak tenké střevo, kde dojde ke vstřebání účinné látky do těla. Než se tam však užitý vitamín nebo minerál dostane, musí projít celým trávícím traktem.

Proč jíst doplňky stravy : Doplňky stravy jsou proto v dnešní době nezbytností – dodávají tělu látky, které mu chybí také z důvodu znečištění půdy, úbytku přírodních minerálů nebo přidávání chemikálií do potravin, které mohou způsobit i různé civilizační onemocnění.

Na druhou stranu se nedoporučuje kombinovat takové vitaminy a minerály, jako jsou např.:

  • zinek a vápník.
  • vápník a hořčík.
  • zinek a hořčík.
  • vláknina a vitamíny.


POZOR! Vitamín K by neměli bez vědomí lékaře užívat pacienti, kteří jsou léčeni léky ovlivňující srážlivost krve (především warfarin).

V kterou denni dobu brát vitamín D

Vitamín D se může užívat kdykoliv během dne, zda už během jídla nebo bez něho. Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, je vhodné ho zapít například sklenkou mléka.Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.Dobrý den, u vitamínů a minerálů a obecně u doplňků stravy není stanoven biologický poločas a eliminace. Proto není možné stanovit jak dlouho suplementy působí nebo jak dlouho se v krvi nacházejí. Tyto údaje úzce souvisejí s deficitem daného vitamínu nebo minerálu, s délkou užívání a velikostí podaných dávek.

Pomůcka pro výběr multivitamínového přípravku:

Pro koho Co by nemělo chybět Další vhodné aktivní látky
Děti aktivně sportující Vitamíny C, D, K, vápník
Muži B, zejména B1
Ženy Vápník, vitamín D, K, železo Biotin (B7)
Dospělí v psychicky náročných obdobích B6, hořčík Ženšen, ginkgo, guarana

Jak poznat kvalitní doplňky stravy : Kvalitní doplněk stravy by měl mít dobrou vstřebatelnost a co nejčistší složení bez různých aditiv, konzervantů, barviv a jiných plnidel. Neměli bychom opomíjet ani původ vstupních surovin, ekologickou a etickou stránku.

Proč nebrat BCAA : Pokud člověk užívá BCAA (nebo i další proteiny, které jich hodně obsahují) před spaním, tak se mu potom v mozku může vytvářet méně serotoninu, ze kterého se zase vytváří melatonin. Výsledek: Horší spánek a regenerace (celkově tělesná, nejen svalová).

Jak poznam nedostatek vitaminu K

Získáváme ho obvykle v dostatečném množství z potravy a navíc ho vytvářejí střevní bakterie. Pokud nedostatek nastane, projeví se poruchou srážení krve. Postižení jedinci mají prodlouženou krvácivost. Tvoří se jim snadno a zdánlivě bez příčiny krevní podlitiny a krevní výrony.

Nedostatek vitamínu K vede k poruchám krevní srážlivosti, jak prokazují laboratorní testy měřící koagulační čas. Mezi příznaky patří modřiny, krvácení z nosu a dásní, krev v moči a ve stolici, nebo extrémně těžké menstruační krvácení.Mezi další typické příznaky nedostatku vitamínu D patří:

  1. vypadávání vlasů,
  2. pomalé hojení ran,
  3. bolesti svalů a kostí,
  4. zvýšená kazivost zubů,
  5. zvýšené riziko osteomalacie, osteoporózy a zlomenin kostí (kvůli nedostatku stavebních složek kosti),
  6. u dětí může dojít k rozvoji křivice (rachitis).

Čím zapíjet vitamín D : Pěkný den, vitamín D se může užívat kdykoliv během dne. Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, je vhodné jej užívat spolu s jídlem či ho zapít pohárem mléka. Paralelní užívání uvedených potravinových doplňků a vitamínu D není kontraindikováno, naopak se jedná o vhodné doplnění terapie.