Hrušky mají mírný adstringentní (stahující) účinek, působí proti hnilobným procesům ve střevech, proti plynatosti střev při kolitidě (zánětu tlustého střeva) a střevní dyspepsii (poruchám trávení v oblasti střev). Hrušky je třeba dobře rozžvýkat, zejména ty, které jsou tvrdé a mají zrnitou strukturu.Díky vláknině podporují trávení, vylučují z těla těžké kovy a jedovaté látky, jako je olovo, rtuť nebo kadmium. Hrušky jsou rovněž velice bohaté na kyselinu listovou (ta je důležitá pro růst a krvetvorbu). Sice mají velmi nízký obsah vitaminu C, zato nezanedbatelné množství vitaminu B, a to hlavně pod slupkou.Hrušky čistí střeva, pomáhají při žaludečních obtížích, mají močopudný a žlučopudný účinek. Odvar z hrušek (čerstvých nebo sušených) se dříve podával při horečce nebo zimnici. Méně známé jsou léčivé vlastnosti listů hrušní. Nejlepší jsou sbírané jako mladé.
Jak jíst hrušku : Těsně pod slupkou se ukrývá vysoký podíl vitaminu B, takže je nejlepší konzumovat je neoloupané. Hrušky jsou ale doslova nadupané vlákninou, a to nejen tou rozpustnou, ale i nerozpustnou. Rozpustná pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, nerozpustná má projímavé účinky, je tedy účinným pomocníkem při zácpě.
Proč hrušky Nadýmají
Obsahují sice cukr, ovšem fruktózu, která je pro tělo neškodná. Hrušky mohou váš organismus doslova nakopnout a dodat rytmus vašemu nevyváženému trávení.
Co s úrodou hrušek : Je skvělý na chlebu s máslem nebo zamíchaný do jogurtu. Zkuste zavařit něco neobvyklého a zužitkujte letošní podzimní úrodu hrušek originálně. Recept není složitý a pokud použijete krásné designové skleničky Weck, máte i krásný “jedlý” dárek na Vánoce.
U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst. Zimní řez hrušně se nesmí provádět při teplotě nižší než -8 °C, mráz by mohl poškodit obnažené pletivo.
Živiny, vitaminy a minerály
Hruška je dobrým zdrojem vlákniny; obsahuje také vitamin A, vitaminy skupiny B, kyselinu listovou, vitamin C a minerály draslík, vápník a hořčík.
Kdy jíst hrušky
Většina odrůd hrušně mají plody, které je možné jíst buď syrové jako ovoce, nebo z nich pít šťávu. Plody hrušní se obvykle sklízejí krátce před jejich zralostí, aby se zajistila lepší kvalita, protože plně zralé hrušky lze jen stěží sklízet bez otlaků. Doba sklizně hrušek začíná v srpnu a končí v říjnu.Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.Nadýmání je normální a obvykle se není čeho obávat. Ve skutečnosti vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně!
Ne zcela zralé hrušky se výborně hodí na kompoty, mošty a vína. Plně zralé šťavnaté hrušky využijeme na moučníky, dezerty a padané pak do různých pálenek. Hrušková dřeň (rozvařit a propasírovat) na vzduchu hnědne, pomáhá zakapání citronovou šťávou. Takovou dřeň můžeme i zamrazit.
Jak uchovat hrušky : Hruškám i jablkům svědčí zejména chlad. Patří tak nejlépe do sklepa nebo do lednice. V obou případech je důležité jim zajistit dostatečnou vlhkost, která brání vysychání.
Jak se stříhá Hruška : Řez po/před výsadbou: koruny hrušní je nejvhodnější tvarovat do pyramidálního tvaru a tak je nutné jako první zvolit hlavní terminál a poté základní 4 boční výhony (na každé straně 2) ty zkrátíme na 4-6 ok, tak aby poslední očko vždy směřovalo ven z koruny (vnitřní větve, blíže ke kmínku, zkracujeme vždy nejvíce, …
Proč hnědnou zavařené hrušky
Hnědnutí rozkrojených plodů je známým problémem nejen u jablek a hrušek, ale třeba i brambor. V buňkách dužniny jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva).
Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík. Dalšími výživovými benefity je přítomnost cenné rozpustné i nerozpustné vlákniny a jedinečných přírodních barviv (tzv. antokyany) s unikátními účinky na lidský organismus.Nadýmání je normální a obvykle se není čeho obávat. Ve skutečnosti vědci zjistili, že průměrný člověk „prdí“ až 25x denně! Nadměrné „prdění“ však může být známkou toho, že tělo extrémně reaguje na určitý druh potravin.
Co na zápach z pochvy : Sprchujte se maximálně jednou denně čistou vodou nebo s použitím speciálního mýdla na intimní hygienu. Vyzkoušejte Chilly Delicate Gel pro intimní hygienu (koupit v e-shopu).