Jaká jsou vyjmenovaná slova po p?
Základní vyjmenovaná slova po P

  • pýcha, pyšný, přepych, pýchavka,
  • pytel, pytlík, pytlák, strašpytel,
  • pysk, ptakopysk,
  • netopýr,
  • slepýš,
  • pyl, pylový, opylovat,
  • kopyto, kopýtko, sudokopytník, lichokopytník,
  • klopýtat, klopýtnutí,

Když se někdo čepýří, znamená to, že se natřásá. Nejčastěji se čepýří ptáci, u kterých to znamená, že si natřásají a čechrají peří. U člověka to může také vyjadřovat, že se zlobí, kvůli něčemu vyletí.Netopýři, patřící do řádu letounů, jsou zajímaví tím, že jako jediní ze savců dokážou létat.

Jaké jsou vyjmenovaná slova : Vyjmenovaná slova představují seznamy slov, ve kterých se píše y. Základní seznamy vyjmenovaných slov jsou: B: být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, babyka. L: slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýko, lýtko, lyže, pelyněk, plyš

Co znamená slovo P

P je značka výkonu. P je značka elektrické polarizace. p je označení pro proton (někdy též p+, zatímco p− označuje jeho antičástici antiproton). p je označení kvantových stavů s orbitálním momentem hybnosti (resp.

Proč je ve slově pyžamo tvrdé Y : Ve slově pyžamo píšeme tvrdé Y. Nepatří sice mezi vyjmenovaná slova, ale přejali jsme ho z jiného jazyka a v tom případě se zachovává často původní pravopis slova. Do vyjmenovaných slov ale řadíme především slova domácí, která jsme odnikud nepřejali, proto v nich slovo pyžamo nenajdeme.

Přehled vyjmenovaných slov po B (tabulka)

vyjmenované slovo příbuzná slova příklad
být bych, bys, bychom, byste, abych, abys, kdybych, kdybys, kdyby, bytí, živobytí, bývalý, odbýt, odbyt, neodbytný, pozbýt, nabývat, přebýt, přebývat, přibýt, přibývat, ubývat, dobýt, dobyvatel, zbytek, zbývat… Vždy jsem si přál být pilotem.


Pýřit se je zastaralý výraz, který znamená zrudnout, zčervenat.

Jaké i se píše ve slově Sípat

Sípat s měkkým I znamená chraptit.

Bráška je nemocný, nemluví, jen sípe.skloňování

pád \ číslo jednotné množné
nominativ netopýr netopýři
genitiv netopýra netopýrů
dativ netopýrovi / netopýru netopýrům
akuzativ netopýra netopýry

Postup naučení vyjmenovaných slov:

  1. Nechte je děti vyjmenovat. (slyšet, mlýn, blýskat se, polykat…)
  2. Vysvětlete si každé vyjmenované slovo.
  3. Objasněte, co znamená slovo příbuzné.
  4. Vymýšlejte příbuzná slova, aby si děti uvědomily, jak se tvoří.
  5. Vysvětlujte si protiklady slov.
  6. Procvičujte VS tak dlouho dokud nejdou.


F: Po f se v kořenech domácích slov y/ý nepíše, proto vyjmenovaná slova po f v češtině nemáme. V některých učebnicích a přehledech vyjmenovaných slov bývá uvedeno přejaté slovo fyzika. Obojetnost f se projevuje zvláště v koncovkách (grafy, žirafy, ale v kafi), viz Psaní i, í –⁠ y, ý.

Co je to slovo příbuzné : Slova příbuzná jsou slova, která mají společnou část (kořen) a jsou si významově blízká (letec, vyletět, odlet, letiště; lékař, lék, vyléčit, lékárna; ohrada, Hradec, zahradit, hrad; nový, noviny, obnovit, novinka; slovník, vyslovit, slovní, slova).

Odkud je slovo pyžamo : Slovo je do češtiny převzato přes angličtinu (pyjamas) z hindustánštiny (पाजामा). Do islámského světa v Indii se dostalo jako slovo perského původu (پايجامه). V českém pravopisu lze toto slovo psát pouze tvrdě: „pyžamo“, nikoli měkce: „pižamo“.

Jaké i se píše na konci slova

Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Příbytek. Příbytek je místo, kde někdo přebývá, žije. Je to něco jako obydlí.Slova příbuzná jsou slova, která mají společnou část (kořen) a jsou si významově blízká (letec, vyletět, odlet, letiště; lékař, lék, vyléčit, lékárna; ohrada, Hradec, zahradit, hrad; nový, noviny, obnovit, novinka; slovník, vyslovit, slovní, slova).

Co je to bujný : Stává se bujným , zpupným , panovačným , domýšlivým . narůst Narostl mu hřebínek . Stal se bujným , drzým .