Tkáně jsou soubory buněk stejného tvaru a jedné hlavní funkce, které vznikly specializací buněk. Rozlišujeme pět typů tkání: epitely, pojiva, svalovou a nervovou tkáň a krev. Soubor tkání pak tvoří jednotlivé orgány.Typy tkání
- epitelová tkáň (krycí)
- pojivová tkáň
- svalová tkáň
- nervová tkáň
- tekutá (trofická) tkáň
Šlachy i vazy se řadí mezi pevné pojivové tkáně. Skládají se z kolagenních vláken, menšího množství elastických vláken a vazivových buněk. Díky paralelnímu (rovnoběžnému) uspořádání vláken mají šlachy i vazy obzvláště vysokou pevnost v tahu.
Co je tekutá tkáň : Krev je tekutá tkáň těla, která protéká cévami a má řadu důležitých funkcí. Mezi hlavní funkce patří přenos látek a to zejména kyslíku a oxidu uhličitého. Červené krvinky žijí v průměru 120 dnů, zanikající krvinky jsou plynule nahrazovány nově tvořenými krvinkami v kostní dřeni.
Jaké jsou typy pojivové tkáně
Pojivová tkáň vyplňuje prostor mezi vnitřními orgány, má mechanickou a podpůrnou funkci, podílí se na udržování vnitřního prostředí, tvoří látkové rezervy organismu a má i obrannou funkci. Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost.
Co to jsou tkáně : Tkáň je skupina nebo vrstva buněk, které společně vykonávají určitou funkci.
Rozlišujeme celkem tři typy svalové tkáně: kosterní svalová tkáň, hladká svalová tkáň, srdeční svalová tkáň.
tkáň výstelková a krycí (epitely)
Nemají vlastní cévní zásobení. Epitely dělíme podle tvaru, vrstev a funkce: podle tvaru – plochý (dlaždicový), cylindrický, kubický, přechodní (má schopnost měnit tvar podle náplně – např. u močového měchýře)
Co to je Nekrotická tkáň
Nekróza je intravitální odumření tkáně. Zahrnuje celé spektrum morfologických změn, které probíhají po zániku buňky. Vývoj nekrotických změn trvá několik hodin, a proto nejsou makroskopicky zřejmé bezprostředně po odumření buněk.Chrupavka patří mezi podpůrné pojivové tkáně. Je bezcévná, pevná a pružná. Bílá nebo nažloutlá pevná hmota. Charakterizuje ji vysoká koncentrace glykosaminoglykanů (GAG) a proteoglykanů.Sval (musculus), často také svalovina, je orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu živočicha nebo jeho části. Sval je tvořen především svalovou tkání. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu. Věda, která zkoumá svaly, se nazývá myologie.
Šlacha je tkáň zajišťující připojení svalu ke kosti. Její hlavní funkcí je přenos svalové síly, tedy rozpohybování dané části těla. „Šlacha je vlastně druh vazivové tkáně, skládá se z kolagenních vláken, buněk, elastických vláken a dalších složek podle lokalizace.
Co je to Trofická tkáň : Mezi tekuté (trofické) tkáně patří tělní tekutiny jako krev, míza a tkáňový mok. Někdy jsou trofické tkáně zařazovány pod pojiva, protože se složením a funkcí podobají řídkým vláknitým pojivům. Na rozdíl od ostatních tkání nemají pevné uspořádání, jsou tvořeny tekutou plazmou a buňkami.
Co patří do pojivové tkáně : Mezi pojivové tkáně patří mj. vazivo, chrupavka a kost. Viz také tkáň, buňky pojivové tkáně.
Co je granulační tkáň
Granulační tkáň je tkáň vytvářející se při hojení ran při procesu nazývaném granulace. Granulační tkáň je složena zejména z vaziva a nově utvořených cév. Tato tkáň přerůstá přes poškozená místa v ráně a vede k jejímu zahojení. Granulace je průvodní projev zdravého hojení.
Prostá nekróza
Postihuje kůži a svaly při uzávěru přívodních tepen. Makroskopicky je nevýrazná. Svaly jsou světlé, hnědočervené a snadno se trhají. Mikroskopicky dochází ke ztrátě barvitelnosti jader a zvýšení eozinofilie cytoplazmy.chondros–chrupavka, kytos–buňka) je hlavní buňka vyskytující se v chrupavce. Vzniká z mezenchymálních chondroblastů, buněk schopných se dělit. Chondrocyty se nachází v dutinách zvaných lakuny a produkují mimobuněčnou hmotu (především kolagen, elastin, hyaluronan, proteoglykany).
Co je to Chondron : Chondrom je benigní nádor tvořený vyzrálou, lobulárně uspořádanou chrupavčitou tkání, vyskytuje se ve 2. −5. dekádě. Mikroskopicky jej tvoří dobře diferencovaná tkáň podobná hyalinní chrupavce, uzlovitě uspořádané.