U sloves prozatím určujeme čtyři mluvnické významy (nejlépe v tomto pořadí): osobu, číslo, způsob a čas. Ve vyšších třídách se k nim přidá slovesný rod (činný a trpný), slovesný vid (dokonavý a nedokonavý) a také třída (1. -5.Slovesa dělíme na:
- plnovýznamová – mají samostatný věcný význam: akční (činnostní) – vyjadřují činnost, vycházející od nějakého činitele:
- pomocná – vyskytují se ve spojení s významovým slovesem: vlastní pomocná slovesa – být, bývat, mít, mívat: byl bych zůstal;
Slovesa I. – osoba, číslo, způsob, čas
- Slovesa vyjadřují akci.
- U sloves určujeme 3 osoby, první, druhou a třetí.
- jednotné, množné
- Slovesný čas máme minulý (vařila), přítomný (vaří), budoucí (bude vařit).
- Slovesný způsob pak oznamovací (běhal), rozkazovací (běž!), podmiňovací (běžel by).
Jak poznat sloveso ve větě : Sloveso je ve většině případů ve větě přísudkem. Slovesa lze časovat, což znamená, že mění svůj tvar podle času, v němž se děj odehrává. Příklady sloves: běžet, myslet, dělat, skákat, koupit, vyhodit, rozhodnout.
Jaké jsou mluvnické kategorie
umime.to/B1C
- osoba (první, druhá, třetí)
- číslo (jednotné, množné)
- způsob (oznamovací, podmiňovací, rozkazovací)
- čas (minulý, přítomný, budoucí)
- rod (činný, trpný)
- vid (dokonavý, nedokonavý)
- třída a vzor.
Co to je gramatická kategorie : Mezi gramatické kategorie (mluvnické významy slov) patří především slovní druh, rod, pád, číslo, slovesný čas, osoba, způsob a v češtině také vid. Gramatické kategorie se v různých jazycích vyjadřují různým způsobem. V češtině se gramatické kategorie zpravidla vyjadřují různými tvary téhož slova.
V češtině rozdělujeme slovesa do pěti slovesných tříd. Jejich pojmenování je jednoduché, říká se jim totiž první, druhá, třetí, čtvrtá a pátá. Na druhou stranu mnoha uživatelům češtiny dělá problémy zapamatovat si, která třída je která, respektive do které třídy patří které vzory.
Slovesa můžeme rozdělit na plnovýznamová (dějová) – růst, psát, bydlet a na neplnovýznamová (pomocná), která se dále dělí na:
- Sponová – být, bývat, stát se, stávat se, zůstat.
- Způsobová – muset, smět, moci, mít, chtít.
- Fázová – začít, začínat, přestat, přestávat.
Jaká jsou fázová slovesa
K fázovým slovesům řadíme: začít, zahájit, přestat, skončit apod. infinitiv plnovýznamového slovesa.Určujeme u nich tyto mluvnické kategorie: osoba, číslo, čas, způsob, slovesný rod, slovesný vid, třída a vzor. Ptáme se na ně otázkou: CO KDO DĚLÁ Co všechno určujeme u sloves ti ozřejmí toto učivo.Mluvnické kategorie (významy): Všechny ohebné slovní druhy vyjadřují svými tvary význam. vyjadřují všechny jména, tady podstatná a přídavná jména, zájmena, a ohebné číslovky.
Stejně jako podstatná jména dělíme nejdříve na rody a poté na vzory i slovesa dělíme v rámci tříd na vzory. Nejjednodušší je v tomto ohledu 5. třída, která má pouze jeden vzor, a to dělá. U dalších tříd rozhodují o příslušnosti ke vzoru nejčastěji tvary přítomného času a tvary minulého času.
Jaké jsou slovní druhy : V češtině rozlišujeme následujících 10 slovních druhů:
- podstatná jména (Substantiva)
- přídavná jména (Adjektiva)
- zájmena (Pronomina)
- číslovky (Numeralia)
- slovesa (Verba)
- příslovce (Adverbia)
- předložky (Prepozice)
- spojky (Konjunkce)
Jak poznat modální sloveso : Modální slovesa nemají infinitiv (základní tvar slovesa s "to"), ani gerundium (-ing forma) nebo participium (příčestí). Většinou jsou následována holým infinitivem (základní tvar slovesa bez "to"). Nemají všechny časové tvary jako běžná slovesa. Například "can" má minulý čas "could", ale nemá budoucí čas.
Co je to Frazove sloveso
Frázová slovesa (phrasal verbs) se skládají z více slov – slovesa a předložky, příslovce nebo obojího. Význam slovesa je často nezávislý na významu jednotlivých částí a většinou bohužel nejde logicky odvodit. Například PUT (položit) a OUT (ven), čili frázové sloveso PUT OUT, které znamená UHASIT.
Soubor formálních vlastností, na jejichž základě se rozdělují česká slovesa, resp. jednoduché slovesné tvary.U infinitivu nemůžeme konkrétně určit osobu, číslo, čas ani způsob. Jedinými dvěma kategoriemi, které určit můžeme, jsou vid a částečně také slovesný rod (činný a trpný).
Jak rozpoznat slovní druhy : Tipy k určování slovních druhů
slovní druh | tipy k určování |
---|---|
1. podstatná jména | Můžeme si u nich říct TEN, TA, TO. |
2. přídavná jména | Ptáme se na ně JAKÝ, KTERÝ, ČÍ |
3. zájmena | Zkusíme si za zájmeno dosadit slovo, které zastupuje. |
4. číslovky | Ptáme se na ně KOLIK, KOLIKRÁT, KOLIKÁTÝ, KOLIKERY, KOLIKANÁSOBNÝ |