Jaké jsou sféry Země?
Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.Krajinnou sféru dělíme na fyzickogeografickou sféru a socioekonomickou sféru. Fyzickogeografická sféra představuje přírodní prostředí povrchu planety. Dokud nebyl na Zemi člověk, představovala celou krajinnou sféru. Celá tato učebnice se bude věnovat právě fyzickogeografické sféře.V matematice se slovem sféra označuje obvykle kulová plocha, tedy plocha tvořící povrch koule. Sféra je definována jako množina všech bodů, které se nacházejí ve vzdálenosti r (poloměr) od bodu S (střed). Sféra dimenze n se někdy značí n-sféra. Perspektivní projekce kulové sféry (z nadhledu).

Co je obal Země : Biosféra (též živý obal Země) je část planety Země, kde se (byť i jen sporadicky a nepravidelně) vyskytují nějaké formy života.

Jak se slaví den Země v Česku

Na jaře slaví svátek planeta Země, a to Dnem Země, který letos vychází na pondělí 22. dubna. Každý rok se koná řada zábavných i vzdělávacích programů, které upozorňují na ekologické hrozby, učí třídit a recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k přírodě.

Co je 6378 : Poloměr Země pro WGS 1984 je 6378,1 km, což je i nejčastěji udávaný poloměr Země obecně. Pro výpočty v geografii se pro malé prostory používá referenční koule s jedním poloměrem 6371,1 km.

Krajina jsou hory, pole, louky, ale také silnice nebo domy. Všechny tyto krajiny tvoří krajinnou sféru, která obaluje Zemi. Je zřejmé, že krajinou sféru tvoří přírodní složka krajiny a člověkem vytvořená složka krajiny. Přírodní složka krajiny je vytvořená přirozeně přírodou.

Geografie je věda zabývající se krajinnou sférou a vzájemnými interakcemi mezi přírodním prostředím a lidskou společností v prostoru a čase. Geografie má velice široký objekt zkoumání – leží na rozhraní věd přírodních, společenských a technických.

Jak se nazývá živý obal Země

Biosféra neboli ( živý obal Země ) je část planety Země, kde se vyskytují nějaké formy života ( živé organismy a jejich prostředí ).Vlastnosti krajiny

Změny jsou vyvolány působením vnitřních,vnějších,abiotických a biotických faktorů. Přírodní faktory vyvolávají přírodní dynamiku(proměnlivost) krajiny. Činnost lidí způsobuje antropogenní dynamiku krajiny. Krajina může být též stabilní.Mezosféra – vrstva atmosféry nad stratosférou, sahá přibližně do 80 až 85 km. Teplota v mezosféře s nadmořskou výškou klesá až na −100 °C. V mezosféře shoří většina meteoroidů.

Před více než 50 lety, 22. dubna 1970, se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. Kampaní chtěli demonstranti prosadit přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí a prosadit tyto otázky do politické diskuse.

Kdo vytvoril Den Země : Historie Dne Země začala v roce 1969, kdy mírový aktivista John McConnell navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru a jako datum navrhl 21. březen, jako den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli.

Proč se značí poloměr r : Označení poloměru kruhu kružnice písmenem r je odvozeno od slova rádius (poloměr). Dva body A, B na kružnici k nazveme protější, pokud úsečka AB prochází středem kružnice k. Úsečka spojující protější body kružni- ce se nazývá průměr kružnice.

Jak dlouho trvá obletět celou zemi

Během obletu zeměkoule, dlouhého zhruba 40 000 kilometrů, strávil Solar Impulse 2 ve vzduchu na 500 hodin (přes 21 dní). Průměrná rychlost stroje se pohybovala kolem pouhých 80 kilometrů v hodině.

Části zemského povrchu kolem nás nazýváme krajinou. Všechny výtvory lidí a např. hory, lesy, řeky tvoří krajinnou sféru – zemský obal.Geografie se dělí na fyzickou geografii, sociální geografii, regionální geografii a kartografii.

Co je vzdušný obal Země : Zemská atmosféra je vrstva plynů obklopující planetu Zemi, udržovaná na místě zemskou gravitací. Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (především argon, dále oxid uhličitý, metan, vodík, helium, neon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).