Jaké jsou přínosy GMO?
GMO je zkratka pro geneticky modifikované organismy. Jedná se o organismy, jejichž genetický materiál byl uměle pozměněn tak, aby získaly novou vlastnost. Například se tak činí proto, aby byla rostlina odolnější vůči určité chorobě, hmyzu nebo suchu nebo aby se zvýšila výnosnost plodin.Podle nové legislativy musí být totiž označeny všechny výrobky, které obsahují víc než 0,9 % geneticky modifikovaných organismů. To se týká i GM krmiva pro zvířata. Pokud ale ve složení výrobku najdete např. „modifikovaný škrob“, nejedná se o geneticky modifikovaný výrobek.Jedná se o geny, které se přirozeně v přírodě nevyskytují. Tento certifikát získají potraviny, které jsou vyrobeny bez použití geneticky modifikovaných surovin, a to ani v jedné fázi výroby. V České republice jej jako první začala udělovat společnost Bureau Veritas.

Co je to GMO free : Někteří tuzemští producenti mléka přecházejí do režimu produkce GMO free, což prakticky znamená nepoužívat geneticky modifikovaná krmiva.

Co znamená bez GMO

U živočišných produktů jde v podstatě o to, aby zvířata nebyla krmena GM krmivy, pak lze potravinu označit „bez GMO“ neboli „ohne Gentechnik“.

Jak se vyhnout GMO : Mezi 50 schválenými odrůdami je nejvíc kukuřice, pak bavlník, sója, řepka olejná a cukrová řepa. Z okrasných rostlin jsou kvůli atypické barvě květu schválené dvě odrůdy karafiátů. Pokud se chcete GM produktům skutečně vyhnout, buďte opatrní při koupi zejména značek BASF, Bayer a Dow AgroSciences.

Geneticky upravená kukuřice má větší listy a lépe nakládá s dusíkem. Díky úpravě jednoho genu může být úroda až o 10 procent vyšší. Genetické inženýrství už desítky let slibuje, že nasytí hladové a zlepší celosvětovou produkci potravin.

Geneticky modifikovaný organismus (GMO) je organismus (kromě člověka) schopný rozmnožování, jehož dědičný materiál byl změněn genetickou modifikací provedenou některým z technických postupů stanovených zákonem.

Co je Transgenoze

Transgenoze je proces vložení cizího genu. GMO proto označujeme jako transgenní. Genetické modifikace se provádějí za účelem zlepšení vlastností daného organismu a jsou stále předmětem mnoha diskuzí.Rizika GMO

Mezi rizika, o nichž se nejvíce diskutuje, patří například možné toxické nebo alergenní působení potravinářských produktů vyrobených z GM rostlin. U bakterií, v nichž se klonují geny cizích organismů se posuzuje riziko zvýšení jejich infekčního potenciálu.Je tedy kukuřice vůbec zdravá Určitě ano, obsahuje hodně vlákniny, což je výborné pro trávicí trakt. Také hodně vitamínů skupiny B, které jsou důležité například pro správnou funkci nervového systému. Kukuřice je výborný antioxidant, navíc má v sobě i minerální látky, fosfor, hořčík a draslík.

Vaření kukuřice, přinesené z pole, trvá až 2 hodiny. Během varu můžete ubývající vodu dolévat a také zkoušet, zda je už kukuřice uvařená – měla by být na omak měkčí, ale zrna nesmí být vodnatá. To je už kukuřice převařená.

Které organismy lze genetický modifikovat : Geneticky modifikovaný organismus může být bakterie, rostlina nebo zvíře. Možnosti použití těchto organismů jsou velmi široké, i když zatím většinou slouží pouze k výzkumu v laboratořích. platí zejména pro použití GMO v zemědělství a při výrobě potravin.

Co to je genové inženýrství : Genové inženýrství se zabývá vytvářením pozměněných či nových genů a jejich zaváděním do organizmů s cílem rekonstruovat jejich genetickou výbavu. Metodickým základem genového inženýrství jsou manipulace s DNA in vitro (zejména klonování genů a jejich cílené úpravy).

Jak vzniká GMO

Nejčastěji jsou GMO připravovány tak, že se do určitého organismu uměle vnese gen izolovaný z organismu jiného druhu, což vede k překonání tzv. přirozené reprodukční bariéry. V praxi to vypadá tak, že se například gen z člověka přenese do bakterie nebo gen z bakterie do rostliny.

V praxi se používá nejčastěji ozimé žito a triticale. Při pěstování obilovin pro GPS je ve srovnání s kukuřicí nižší potřeba chemické ochrany, což přináší další finanční úsporu při pěstování.Zelenina

Zelenina kJ Cukry (g)
Chřest 90 2
Kapusta hlávková 160 2
Kedlubna 120 3
Kukuřice cukrová 400 5

Jak poznat jedlou kukuřici : Cukrové kukuřici se někdy říká i „sladká kukuřice“. Cukrovou kukuřici je nejlepší sklízet v době tzv. mléčné zralosti: pokud naříznete zrno, vytéká z něj mléčně zabarvená tekutina. To, že je kukuřice zralá ke sklizni, poznáte i podle zhnědnutí jejích „vlasů“ (botanicky se jedná o čnělky, tedy součásti květů).