Jaké jsou kompetence členské schůze u družstva?
(1) Představenstvo svolává členskou schůzi ve lhůtách určených stanovami, nejméně však jednou za každé účetní období. (2) Členská schůze, na které se má projednat řádná účetní závěrka, se musí konat nejpozději do 6 měsíců po skončení účetního období, za které je řádná účetní závěrka sestavena.Nejvyšším orgánem spolku je členská schůze, které přísluší rozhodovat o všech zásadních záležitostech spolku a základních otázkách činnosti. Členskou schůzi tvoří členové spolku, fyzické i právnické osoby. Řádní a čestní členové mají vždy jen jeden hlas.Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob, což znamená, že do něj mohou přistupovat další členové a jiní členové vystupovat, aniž je třeba měnit zakládací smlouvu nebo stanovy. Družstvo musí mít alespoň 5 členů. Pokud jsou členy družstva alespoň 2 PO, nemusí být tato podmínka splněna.

Jaký je maximální počet členů družstva : Český zákon o obchodních korporacích definuje družstvo jako společenství neuzavřeného počtu osob, které je založeno za účelem vzájemné podpory svých členů nebo třetích osob, případně za účelem podnikání. Družstvo musí mít nejméně tři členy a jeho obchodní firma musí obsahovat označení „družstvo“.

Jak svolat členskou schůzi

Shromáždění či členskou schůzi je potřeba svolat formální pozvánkou přesně podle stanov. Kromě místa, času a programu v ní musí být i podklady k jednotlivým návrhům, případně alespoň informace, kde jsou dané podklady k nahlédnutí (např. projekt rekonstrukce výtahu).

Co je členský podíl v družstvu : Z ustálené judikatury Nejvyššího soudu se dále podává, že práva a povinnosti spojené s členstvím v bytovém družstvu, označované též jako členský podíl, představují souhrn práv a povinností člena vůči bytovému družstvu vyplývajících z jeho majetkové účasti v bytovém družstvu.

Jednání se může zúčastnit každý člen spolku. A členská schůze je schopná se usnášet, pokud se účastní většina členů. Každý z přítomných má právě jeden hlas, bez ohledu na jeho roli v korporaci. Při zasedání je nutné nejprve ověřit, že je členská schůze usnášení schopná.

Členem bytového družstva je osoba, která splní či převezme vkladovou povinnost, a to ve výši dalšího členského vkladu, danou ve stanovách.

Jak funguje spolek

Spolek je právnická osoba, která byla založena, alespoň třemi osobami, vedenými společným zájmem a k jeho naplňování, jako samostatný a dobrovolný svazek členů, ve kterém se spolčují. zkratku „ z. s. “. Hlavní činností spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen.Zákon zde říká, že „vypořádací po- díl se určí poměrem splaceného členského vkladu dosa- vadního člena násobeného počtem ukončených roků je- ho členství k souhrnu splacených členských vkladů všech členů násobených roky jejich členství“.Když se řekne družstevní podíl

Družstevní podíl v bytovém družstvu představuje práva a povinnosti každého člena bytového družstva, která vyplývají z jeho členství v družstvu. Každý člen může mít jen 1 družstevní podíl, nejdůležitějším právem je právo nájmu v družstevním bytě.

Zápis podepisuje předsedající zasedání shromáždění a zapisovatel. Za uschování originálů zápisů ze zasedání shromáždění včetně příloh odpovídá statutární orgán SVJ.

Jak se stát členem družstva : Členství v družstvu tedy vzniká třemi základními způsoby. Tím prvním je založení, resp. vznik družstva. Druhým je den rozhodnutí příslušného orgánu družstva o přijetí člena a třetím převod družstevního podílu.

Co může dělat spolek : Založení spolku

Spolek je možné založit též usnesením na ustavující schůzi postupem podle § 222 až 225 občanského zákoníku. Hlavní činností spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je založen, nikoli podnikání nebo jiná výdělečná činnost.

Co musí splňovat spolek

Spolky se velmi často podílejí na kulturním dění, poskytují služby nebo se zaměřují na vzájemně nebo veřejně prospěšné cíle. Právně musí splňovat mnohé náležitosti, mít název, minimálně tři členy, sídlo, účel, statutární orgán spolku a vymezení práv a povinností členů. Také musí být zapsaný ve spolkovém rejstříku.

Zápis musí obsahovat údaje o místě a čase konání zasedání shromáždění, kdo ho svolal, kdo zasedání předsedal, o čem se jednalo a na čem se shromáždění usneslo. Přílohu zápisu vždy tvoří prezenční listina přítomných s jejich podpisy a dále písemné podklady, které byly předloženy k jednotlivým projednávaným bodům.Zápis ze schůze SVJ musí obsahovat:

  1. přesný název společenství vlastníků
  2. kdo shromáždění svolal a jakým způsobem.
  3. místo konání shromáždění
  4. datum a čas, kdy se shromáždění konalo.
  5. kdo shromáždění zahájil, kdo mu předsedal, a volba dalších osob činných na shromáždění (zapisovatel a ověřovatel zápisu)

Kdo se může stát členem družstva : Členy družstva mohou být fyzické i právnické osoby. Členem se může stát fyzická osoba, která skončila povinnou školní docházku a dosáhla 15 let svého věku. Členství vzniká buď dnem vzniku družstva (platí pro zakládající členy), případně za trvání družstva přijetím za člena na základě písemné členské přihlášky.