Jaké jsou druhy tvrdého dřeva?
Rozdělení dřeva podle tvrdosti

skupina kg/cm² příklady
tvrdá >650 dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr
velmi tvrdá >1000 dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz
neobyčejně tvrdá >1500 eben cejlonský, africký grenadil, guajak a jiné exotické dřeviny

Co byste mi doporučili" Naše odpověď je vždycky, ta, že buk i dub jsou na tom tvrdostně skoro stejně, tudíž se jedná pouze o designovou záležitost. Dub má mnohem hezčí strukturu, ale přírodní pařený buk má zase příjemnou načervenalou barvu.Z našich dřevin je nejtvrdší habr obecný. Tvrdé je také dřevo keřů – např. zimostráz vždyzelený, zimolez obecný, jeřáb muk, dřín. Z jehličnanů je nejtvrdší tis červený.

Které dřevo je nejlehčí : Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Které tvrdé dřevo je nejměkčí

Nejměkčí a nejtvrdší dřevo v Česku

V České republice nejtvrdší dřeviny světa nerostou. V našich zeměpisných šířkách najdete jen dřevo s maximálním stupněm tvrdosti 4 – tvrdé dřevo. Nejtvrdší dřevo v Česku má akát, nejměkčím dřevem je borovice.

Které dřevo je nejměkčí : Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).

Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Které dřevo má nejlepší výhřevnost

Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.Obecně se dá říct, že k vytápění domácností jsou nejvhodnější tvrdé typy dřevin. Jedná se o dub, buk či habr. Ovocné stromy, které také patří mezi tvrdé dřeviny, se k topení hodí též, ale doba schnutí až 4 roky a vysoká cena předurčují toto dřevo spíš k jinému využití než k topení.Veškeré tvrdé dřevo: například akát, jasan, dub, habr a buk. Nejdéle vydrží již zmíněný akát. Ačkoliv jste si teď možná oblíbili třeba jasan, asi vás zklamu.

Které dřevo dává více tepla – suché nebo vlhké Vlhké dřevo má nižší výhřevnost a i jeho objemová hmotnost je větší. V praxi to znamená, že sice za 1 m3 rovnaného štípaného palivového dřeva jak suchého, tak i mokrého zaplatíme třeba stejně, ale dodávka vlhkého dřeva má větší hmotnost.

Které dřevo dává více tepla suché nebo vlhké : Které dřevo dává více tepla – suché nebo vlhké Vlhké dřevo má nižší výhřevnost a i jeho objemová hmotnost je větší. V praxi to znamená, že sice za 1 m3 rovnaného štípaného palivového dřeva jak suchého, tak i mokrého zaplatíme třeba stejně, ale dodávka vlhkého dřeva má větší hmotnost.

Jaké dřevo má Nejvyšší výhřevnost : Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Jaké dřevo je nejměkčí

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).

Suché dřevo má na řezu výsušné trhliny. Když se dvěma kusy klepne o sebe, měl by se ozvat jasný zvonivý zvuk. Další možnost je vložit polínko na jeden den v místnosti do igelitového sáčku. Pokud nebude po této době sáček vlhký, dřevo by mělo být vyschlé.Výhřevnost dřeva dle dřevin

Druh dřeva Výhřevnost
dub 99%
jasan, javor 92%
bříza, olše 89%
buk 80%