Oficiálně se běžným pečivem rozumí veškeré pečivo s hmotností pod 250 gramů. Patří sem například housky, které jsou známé také jako žemle, dalamánky nebo bulky. Běžné pečivo je možné vyrobit jak z celozrnné, tak z pšeničné mouky.Příklady
- chléb.
- rohlík.
- houska.
- vánočka.
- buchta.
- preclík.
- veka.
- bageta.
U chleba existují regionální a sezónní rozdíly, ale lze je zhruba rozdělit takto: pšeničné chleby, žitné chleby, pšeničnožitné chleby, knäckebrot / křupavý chléb, pak také speciálnější chleby, jako jsou různé druhy vícezrnných chlebů, ovesný chléb, kukuřičný chléb, pohankový chléb, rozinkový chléb, kořeněný chléb nebo …
Co patří mezi bílé pečivo : Mezi výrobky z bílé mouky patří:
bílý toustový chléb. žitný nebo pšeničnožitný chléb. tukové rohlíky. bílé bagety.
Co to je celozrnné pečivo
Celozrnné pečivo je, na rozdíl od pečiva z bílé mouky, vyrobené z celozrnné mouky (mouka je vyrobena z celého obilného zrna). Pečivo z celozrnné mouky má vyšší nutriční hodnotu protože je zdrojem vlákniny, vhodných mastných kyselin a má vyšší zastoupení některých vitaminů a minerálních látek.
Co si dát místo pečiva : 6 tipů, čím nahradit bílé pečivo
- Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
- Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
- Kváskový chléb.
- Listy salátu.
- Sladké brambory a zelenina.
- Květáková placka.
Tip: 1 lžičku jedlé sody zaměníte za 3 lžičky prášku do pečiva. Pokud máte doma pouze prášek do pečiva a potřebujete ho nahradit sodou, vydělte potřebné množství třemi.
Vnější propečená část na povrchu chleba se nazývá kůrka, vnitřní pórovitá část střídka. Ukrojený plátek chleba se nazývá krajíc nebo skýva. Našikmo ukrojený plátek na jedné straně zakrojený do střídky je sirotek (nespis. škramfulec).
Co je to chlebový kvásek
Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.Dobrou volbou bude žitné nebo kváskové pečivo. Obsahuje více vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Pozitivem také je, že žitný chléb vydrží déle čerstvý a chutný. Největší podíl vlákniny je ale v pečivu celozrnném (ve 100 g je průměrně 10 g vlákniny), je také náročnější na trávení.Pečivo rustikální se řadí mezi pečivo vícezrnné. Na povrchu je posypané slunečnicovými nebo dýňovými semínky. Obsahuje pšeničné klíčky a hrachové otruby. Rustikální pečivo má zvýšený obsah vlákniny a vitamínů, které ochrání tělo před záněty a infekcemi.
Jak správně vybrat chleba
Třeba tzv. vícezrnné pečivo může být jakékoli pečivo, které obsahuje alespoň 5 % jiných zrn kromě pšenice či žita – takže to klidně může být bílý chléb posypaný semínky nebo ovesnými vločkami. Oproti tomu pokud je chléb označen jako celozrnný – musí obsahovat 80% celozrnné mouky.
Co se stane když přestanete jíst pečivo : Odbouráním sacharidů totiž mozek přichází o přirozený zdroj energie a vy jste unavená a podrážděná. Další příznaky tzv. Ketozy (v této fázi už tělo spaluje tuky) jsou: nepříliš voňavý dech, sucho v puse, slabost, nespavost, nevolnost a psychická nepohoda.
Čím nahradit pečivo při hubnutí : 6 tipů, čím nahradit bílé pečivo
- Kukuřičné tortilly. Obrovskou výhodou kukuřičných tortill je absence lepku.
- Žitný chléb. Chléb ze žita je tmavší, hutnější, výživnější a většinou i chutnější než klasický pšeničný chléb.
- Kváskový chléb.
- Listy salátu.
- Sladké brambory a zelenina.
- Květáková placka.
Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a práškem do pečiva
Kypřící prášek obsahuje část jedlé sody, přesto se obě přísady používají poněkud odlišně. Prášek do pečiva, na rozdíl od jedlé sody, neuvolní oxid uhličitý hned po zamíchání těsta. Reakce probíhá za zvýšené teploty, tedy až ve chvíli, kdy vložíte dezert do trouby.
Návod na výrobu pečicího prášku
Na výrobu domácího kypřicího prášku budeme potřebovat opravdu jenom tři suroviny: 25 g jedlé sody, 13 g kukuřičného škrobu (nebo rýžové mouky) a 50 g vinného kamene (nebo kyseliny citronové). Všechny suroviny nasypeme do misky a metličkou dobře promícháme.Profesionální chleboumělci používají k rytí speciální nástroj „lame“, tedy hůlku s oboustrannou, mírně vypouklou žiletkou, díky které je možné provést tenký a mělký řez. Scoring se dá zvládnout i s obyčejnou žiletkou, filetovacím nožem nebo nůžkami. „Důležité je, aby byl nástroj ostrý. Osvědčil se mi zoubkovaný nůž.
Co je to střídka : Vnější propečená část na povrchu chleba se nazývá kůrka, vnitřní pórovitá část střídka.