Podle vojenské normy tak musí být průměr závěrné hlavy nýtu nejméně 1,4krát větší než průměr dříku. Výška musí být nejméně 0,3krát větší než průměr dříku. Se všemi uvedenými parametry můžete vypočítat požadovanou délku nýtu. Přídavek je obvykle přibližně 1,5D.Nýt je spojovací součástka, která se používá pro zhotovení nerozebíratelných spojů. V minulosti se používalo nýtování zatepla při výrobě tlakových nádob, ocelových konstrukcí budov, hal ale i mostů. Dnes se nýtování často nahrazuje šroubovými spoji či svařováním. Nýty se dle účelu vyrábějí z různých kovů.Nýt je nasazen do vrtaného nebo děrovaného otvoru. Pomocí speciálního nářadí se trn nýtu zarovnaně utrhne. Trn nýtu deformuje pouzdro nýtu na zadní straně (slepé straně), čímž se vytvoří závěrná hlava. Jakmile se nýtovací části spojí, utrhne se trn nýtu na určitém místě.
Co je to prime nýtování : Přímé nýtování je způsob nýtování, kdy je jako nýt použita část materiálu jednoho ze spojovaných dílů. Tento způsob nýtování se provádí nejčastěji za studena, což vyžaduje použití dobře tvárného materiálu. Přímé nýtování je vhodné pouze pro málo namáhané spoje.
Jak funguje trhací nýt
Trhací nýt se zasune do vyvrtaného otvoru na dílu. Pomocí montážního nástroje se zatáhne za nýtovací trn tak, aby deformoval nýtovací pouzdro a pevně jej spojil s dílem. Při dosažení lámavé síly se nýtovací trn v místě požadovaného lomu odlomí a jednoduše se zlikviduje.
Jak přidělat nýty : Pro nýty se musí ve spojovaných součástech vyvrtat průchozí díry. Podstatou nýtového spoje je sevření spojovaných součástí mezi dvě hlavy nýtu, které se vytvoří při zatahování (uzavírání) nýtu. Nýtové spoje nezaručují zcela přesnou vzájemnou polohu spojovaných součástí, a proto se nehodí tam, kde se to požaduje.
Nýtování nýtovacími kleštěmi
Vložíme trhací nýt do montážního otvoru. Trn nýtu vsuneme do nýtovacích kleští. Zmáčkneme (i opakovaně) kleště. Těleso nýtu se radiálně roztáhne a nýtový spoj máme vytvořený.
Velikost nýtu
Nýty se vyrábí v normalizovaných velikostech. Pro správný výběr nýtu je potřeba znát tloušťku spojovaných materiálů. Optimálně by měla být výška dříku u tenčích materiálů o 1-2 mm, u silnějších materiálů o 2-3 mm delší než je tloušťka spojovaných materiálů.
Na co se používají nýtovací kleště
Nýtovací kleště se používají ke spojování dvou materiálů (např. plechů) tzv. nýtováním. Podle namáhavosti spoje, materiálu nýtu a jeho průměru volíme druh nýtovacích kleští.stol. bylo nýtování využíváno při stavbě mostů a ocelových konstrukcí, lokomotiv, lodí, tanků…, později bylo nýtování téměř úplně nahrazeno především svařováním (popř. lepením).Nýt je spojovací součástka, která se používá pro zhotovení nerozebíratelných spojů. V minulosti se používalo nýtování zatepla při výrobě tlakových nádob, ocelových konstrukcí budov, hal ale i mostů. Dnes se nýtování nahrazuje šroubovými spoji či svařováním.
Vždy je třeba se řídit požadavky výrobce nýtů, ale u běžných trhacích nýtů bývá pravidlo jednoduché: vrták (a tedy i otvor) má být vždy o 0,1 mm větší než průměr nýtu. Například pro nýt o průměru 4,8 mm tak potřebujete 4,9mm vrták. Liší se to jen u rozpěrných trhacích nýtů, kde je potřeba vzít vrták větší o 0,2-0,5 mm.
Jak Rozdelat nýt : Vrták přiložíme na závěrnou hlavu nýtku a začneme vrtat. Pokud se nýt začne protáčet, zamezíme otáčení uchycením hlavy nýtu do kleští. Chce to trochu cviku a trpělivosti. Po čase vrtání by hlava nýtku měla odpadnout.
Jak se pracuje s Nýtovacími kleštěmi : Nýtování nýtovacími kleštěmi
Vložíme trhací nýt do montážního otvoru. Trn nýtu vsuneme do nýtovacích kleští. Zmáčkneme (i opakovaně) kleště. Těleso nýtu se radiálně roztáhne a nýtový spoj máme vytvořený.
Co to je nýtování
Co to je nýtování a k čemu slouží
Nýtové spojení součástí neboli nýtování slouží ke zhotovení nerozebíratelných spojů, kterých se dosahuje trvalou (tvárnou) deformací nýtů nebo jedné ze spojovaných součástí. Surový nýt má přípěrnou hlavu, krček (kuželový přechod do dříku) a dřík.
Při klinčování razník stlačí dvě vrstvy plechu do matrice a vytvoří tak trvalé nerozebíratelné spojení, které laterálně spojí obě vrstvy plechu dohromady. Tvar spojení závisí většinou na zvolené kombinaci razníků a matric – spojení může být kulaté nebo hranaté, s prostřihem nebo bez prostřihu spojovaných plechů.Trhací nýt je spojovací prvek vyráběný dle normy DIN 7337, je složen ze dvou částí: těla nýtu a trnu. Vytváří trvale nerozebíratelný spoj. Používá se zpravidla pro mechanické spojování v případech, kdy je spoj přístupný pouze z jedné strany. Tvářené tělo nýtu je tvořeno dutým válcem.
Jak funguje Nej TV : Po aktivaci NejTV získáte kredity, za které si zvolíte pouze TV programy, které chcete sledovat. A když vás přestanou bavit Tak je jednoduše vyměníte za jiné. Plaťte jen za to, co opravdu sledujete a sestavte si TV nabídku podle svého gusta.