Jedním z nejkvalitnějších lososů je losos „Sockeye“, který je jasně červené barvy. Vzhledem k zátěži životního prostředí a kontaminaci oceánů do sebe ryby natahují těžké kovy (rtuť, olovo, dioxiny, apod.), a proto je osobně nedoporučuji konzumovat více než 2- 3x týdně.Losos Keta je svým vzrůstem menší a svou četností se řadí hned za gorbušu. Váhový průměr lovených kusů se pohybuje kolem 4kg. Tyto divoké ryby mají světlejší maso a nízký obsah tuku. Proto jsou vyhledávané a ceněné mimo jiné i v dietách.Losos, který žije v moři, má maso narůžovělé. Je to dané jeho přírodní stravou, do které patří korýši. Díky nim se lososům zbarvuje jejich svalová tkáň do červena.
Co je losos Kisuč : Losos kisuč je norskému lososovi chutí hodně podobný, je šťavnatý a velmi chutný. Má ale oproti němu nižší obsah tuku – jen 7 až 9 %. Balení obsahuje 1 filetu s kůží. Baleno v České republice.
Jak vybrat lososa
Když se pozorně podíváte, jak silné jsou bílé proužky na plátcích masa, hned poznáte, jak je losos macatý. Čím jsou tlustší, tím méně se v sádkách losos pohyboval a má více tuku. Když jsou naopak tenké jako vlásek, pak jde o mého favorita.
Proč je dobré jíst lososa : Zásobujete své tělo vitaminy a prospěšnými látkami
Losos obsahuje bílkoviny a vitaminy A, B a D. Ty působí příznivě na náš mozek, oči, klouby i cévní systém. Zejména nastávající maminky by si měly tuto rybu připravovat často, protože právě zmíněné vitaminy jsou důležité pro správný vývoj miminka.
Losos keta, jinak také “Chum“, je nejznámějším a světově nejoblíbenějším zástupcem divokých lososů. Maso kety je růžové s nádechem do oranžova s výraznější chutí.
Dokud žijí lososi v moři, má jejich svalovina sytě oranžovou barvou. Tu způsobuje karotenoid známý pod názvem astaxanthin. Jde o červené přírodní barvivo produkované některými druhy mořských řas. V potravním řetězci se astaxanthin dostává z řas do korýšů a z nich poté do lososů, kde se ukládá ve svalovině.
Jak je zdravý losos
Obsah živin v lososu zaručuje opravdu příznivé vlastnosti. Kombinace omega 3 a 6 mastných kyselin dokáže zlepšit zdraví srdce. Losos totiž může snížit zánět tepen a také hladinu cholesterolu. Právě zánět a vysoký cholesterol totiž patří mezi nejčastější faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění.Mezi zdravotně nejvýhodnější patří tučnější mořské ryby jako losos, tuňák, sleď, makrela a sardinky. Ale také málo tučná treska, mořský vlk, okoun a mahi-mahi. Tučnější ryby dodávají více omega-3 kyselin, méně tučné jsou zase bohaté na jód, který je důležitý pro funkci štítné žlázy.Odborné lékařské společnosti doporučují ryby alespoň 2x týdně, ale také opatrnost u malých dětí a těhotných žen. Nejvýhodnější jsou ryby mořské jako losos, sardinky nebo tuňák, díky vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin.
Jak poznáte maso lososa z farmy a z divoké přírody Maso divokého lososa není růžové, ale výrazně červené, má menší množství tuku, je pevnější a hlavně mnohem chutnější. Rozdíl vynikne především při prezentaci syrového či téměř syrového masa.
Jaký je rozdíl mezi pstruhem a lososem : Na talíři však tyto ryby známe většinou v odlišném servírování. Pstruh se většinou podává celý spolu s hlavou a ploutvemi. Jedna ryba odpovídá přibližně jedné porci. Naopak lososa téměř pokaždé servírujeme jako porci bez kostí vytvořenou z filetu.
Na co je zdravy losos : Obsah živin v lososu zaručuje opravdu příznivé vlastnosti. Kombinace omega 3 a 6 mastných kyselin dokáže zlepšit zdraví srdce. Losos totiž může snížit zánět tepen a také hladinu cholesterolu. Právě zánět a vysoký cholesterol totiž patří mezi nejčastější faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Jak poznat čerstvého lososa
Čerstvá ryba by měla mít napnutou kůži, lesklý povrch a živé barvy kůže, časem se povrch stává matným a barvy blednou. Povrch se postupně pokrývá slizem, který houstne a získává typický hnilobný pach.
Losos obsahuje bílkoviny a vitaminy A, B a D. Ty působí příznivě na náš mozek, oči, klouby i cévní systém. Zejména nastávající maminky by si měly tuto rybu připravovat často, protože právě zmíněné vitaminy jsou důležité pro správný vývoj miminka.Nesmí se nějakým způsobem rozpadat. Existuje jednoduchý příklad – pstruh nebo losos se po tepelné úpravě štěpí na takové kousky, růžičky, tohle když se vám u čerstvé ryby nesmí stát. Pokud ano, tak je ryba špatná. Musí mít pevnou strukturu toho masa, nesmí se rozpadat a nesmí být ani bahnité a podobně.