Umělecký jazykový prostředek
- epiteton constans a ornans.
- metafora.
- personifikace.
- oxymóron.
- metonymie.
- pleonasmus.
- apostrofa.
- gradace.
Stylistický prostředek (též stylistická, básnická nebo řečnická figura) je jazykový prostředek odchylující se od norem běžného sdělovacího jazyka. Stylistické prostředky byly vyvinuty a systematizovány v antickém Řecku.BÁSNICKÉ PROSTŘEDKY:
- personifikace = oživení neživého – slunce se usmívá; větve mávají; potůček zpívá
- přirovnání = pomocí slova “jako” – bílý jako sníh; líný jako veš
- metafora = pojmenování na základě podobnosti – po obloze plují beránci = mraky; nechal se ostříhat na ježka = na krátko.
Jaké máme jazykové prostředky : Jazykové prostředky
- Personifikace.
- Eufemismus.
- Synekdocha.
- Pleonasmus.
- Elipsa.
Jaké jsou druhy veršů
Veršem nazýváme v rámci básně jeden její řádek.
Ač by se mohlo zdát, že je verš čímsi vcelku nepodstatným, je tomu právě naopak. Připomeňme si skutečnost, že veršů existuje rovněž více typů. Konkrétně jsou to typy dva – verš volný a vázaný.
Co jsou to básnické figury : S figurami se setkáme především (ne ale výlučně) v umělecké literatuře, převážně pak v poezii. Jedná se o literární prostředek založený hře s jazykem po jeho formální stránce. Často jsou to různá opakování, vypouštění hlásek/slov či např. změna slovosledu.
Druhy rýmů: sdružený rým (schéma AABB), střídavý rým (schéma ABAB), obkročný rým (ABBA), přerývaný rým (ABAC nebo ABCB) postupný (ABCABC), tirádový (AAAAAA…)
Metrum (poezie) je obecně platné rytmické schéma střídání stejného počtu slabik přízvučných (–) a nepřízvučných (◡). Jednotkou metra je stopa, zvukový úsek střídající dobu těžkou (se slovním přízvukem) a lehkou (bez slovního přízvuku), těžká doba se nazývá iktus (thesis), lehká arsis. Metrum obvykle odpovídá taktům.
Jak poznat básnické přívlastky
Epiteton (epitet) je básnický přívlastek (řecky epithetos – přidaný; archaicky přímětek). Jde o jeden z uměleckých jazykových prostředků, který zdůrazňuje určitou vlastnost osoby, předmětu nebo jevu, případně autorův hodnotící nebo citový vztah k nim.Knižními jazykovými prostředky rozumíme slova, jež pociťujeme jako vysoce spisovná. Umělecké tvorbě, v níž se často používají, dodávají podtext jakési vznešenosti. Zastaralými jazykovými prostředky označujeme výrazy, které se používaly v minulosti. Často jim ještě rozumíme, ale již je aktivně nepoužíváme.Figura znamená většinou opakování některých částí textu anebo nějakou hrátku se slovosledem. Najdete ji spíš v poezii než v próze (lomítka u příkladů znamenají nový verš).
Verš je obvykle jeden řádek básně. Vázaný verš je pravidelný – báseň má nějaký rytmus, který se stále opakuje, a nejbližší verše mají zpravidla stejný počet slabik. Vázané verše v češtině mají většinou přízvuk na lichých slabikách (protože přízvuk je v češtině na první slabice) – tomu se říká trochej.
Jak se jmenuje jeden řádek básně : Verš je obvykle definován jako celistvá rytmická a významová jednotka básnického textu, oddělená od ostatních jednotek přesnými hranicemi. Jde o jeden řádek básnického díla, založený na výrazně rytmické organizaci.
Jaké jsou literární žánry : střední
anekdota | krátké vyprávění s komickou pointou |
---|---|
epika | literární druh založený na ději, vyprávění příběhu |
epos | epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech |
fantasy | umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy |
komedie | literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku |
Co je to anafora
Anafora (řecky znovuuvedení) je v literární teorii slovní figura, opakování shodného slova nebo skupiny slov na začátku za sebou jdoucích veršů nebo vět (výjimečně je za anaforu také pokládáno opakování začátků některých veršů ve sloce). Je opakem epifory, u níž se slova opakují na konci verše nebo jiného celku.
Střídavý rým používá shodu slabik na konci prvního a třetího a druhého a čtvrtého verše, takže mu odpovídá schéma abab.Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.
Co je metrum v hudbě : Metrum – střídání přízvučných a nepřízvučných dob. Jejich pravidelným střídáním vzniká stálé metrum, nepravidelným střídáním metrum proměnlivé. Obvykle odpovídá metrum taktům – dvoudobé, třídobé… závislost je však ve skutečnosti obrácená – takty obvykle věrně vystihují metrum skladby.