napětí – rozdíl potenciálů mezi dvěma body v obvodu; proud – veličina, která popisuje množství elektrického náboje protékajícího vodičem za jednotku času; odpor – parametr vyplývající z geometrie a rezistivity vodiče, který určuje jeho tendenci tlumit průtok elektrického proudu.Ohmův zákon říká, že elektrický proud v elektricky vodivém předmětu je přímo úměrný elektrickému napětí přiloženému na tento předmět.Stejnosměrný proud (DC) protéká obvodem jedním směrem a má konstantní velikost a směr. Náboje se pohybují v jednom směru, například od kladného k zápornému pólu baterie, a tento směr se nemění. Stejnosměrný proud se používá v bateriích, které poskytují stálý proud pro elektronická zařízení.
Čím větší proud tím větší napětí : Čím větší bude napětí, tím větší proud bude protékat obvodem. Elektrický proud je nepřímo úměrný odporu. Čím větší bude odpor, tím menší proud bude protékat obvodem.
Co zabíjí proud nebo napětí
Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.
Co je to proud : Proud je množství elektronů protékajících určitým bodem v uzavřeném elektrickém obvodu. Čili stručně řečeno, proud = tok. Ampér, nebo A, je mezinárodní jednotka používaná k měření proudu. Vyjadřuje množství elektronů (někdy se také říká „elektrický náboj“) protékajících určitým úsekem obvodu za určitou dobu.
Ohm je jednotka elektrického odporu, značí se velkým řeckým písmenem Ω (omega). V soustavě SI patří mezi odvozené jednotky, rozměr v základních jednotkách je: Ω = m2·kg·s−3·A−2.
Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.
Čím vyšší napětí tím vyšší proud
Čím větší je napětí, tím vetší je proud (přímá úměrnost). Čím větší je odpor, tím menší je proud (nepřímá úměrnost).6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.Elektrický proud je zrádný v tom, že může způsobit více poranění. Zraněný může mít “navenek” viditelnou malou popáleninu v místě vstupu elektrického proudu do těla ale “uvnitř” může dojít k poškození orgánů, kostí, k zástavě dýchání a krevního oběhu.
Elektrický proud (jako jev) je uspořádaný pohyb volných částic s elektrickým nábojem. Důležité jsou všechny přívlastky. Uspořádaný znamená, že se většina elektronů pohybuje jedním směrem. Není-li vodič připojen ke svorkám zdroje (a není-li tedy důvod, aby elektrický proud procházel), elektrony se i tak pohybují.
Jak se vyrábí proud : Nejčastěji je elektrický proud tvořen usměrněným pohybem elektronů nebo jiných elektricky nabitých částic vodičem. Ty se kromě svého tepelného pohybu posouvají ve směru působení elektrické síly. Pole vytváří na koncích vodiče elektrické napětí jako rozdíl elektrických potenciálů.
Kolik je jeden Ohm : Ohm je jednotkou elektrického odporu a odvozenou jednotkou soustavy Si. Prvek elektrického obvodu má odpor jeden ohm, pokud je na něm úbytek napětí roven jednomu voltu a protéká jím proud o velikosti jednoho ampéru.
Kolik je 1 ampér
Ampér označuje velikost procházejícího elektromagnetického proudu. Jeden ampér prochází obvodem pokud je jeho velikost toku elektrického náboje právě 1 coulomb za čas 1 sekundy. Dílčími jednotkami ampéru jsou mikroampér a miliampér.
Ohmův zákon nám popisuje závislost poměrů mezi proudem, napětím a odporem v obvodu. Říká, že proud v obvodu je přímo úměrný napětí v obvodu a nepřímo úměrný odporu vodiče.Napětí je vždy spojeno s elektrickým proudem (I) a elektrickým odporem (R). O tomto vztahu hovoří Ohmův zákon: Napětí si lze také představit jako nějakou sílu, která protlačuje obvodem elektrony a tím způsobuje elektrický proud. Když je napětí příliš nízké, pak nestačí na to, aby začal protékat elektrický proud.
Jaké napětí je smrtelné : Aby došlo k srdeční arytmii, musí srdcem několik milisekund procházet silný elektrický proud (fatální může být 30 mA u střídavého proudu a 300-500 mA u stejnosměrného proudu). Pokud je elektrický proud opravdu vysoký, může být i napětí okolo 50 voltů smrtelné, záleží ovšem i na frekvenci.