Kyselina octová (lat. acidum aceticum), systematicky kyselina ethanová, je druhá nejjednodušší jednosytná organická (karboxylová) kyselina.Kyselina octová ve formě čistého CH 3 COOH je bezbarvá kapalina. Má vysoce žíravé a dráždivé vlastnosti. Při smíchání s vodou dochází k objemové kontrakci – v případě kyseliny octové jde o výrazné zmenšení objemu. Kyselina octová je hygroskopická látka, což znamená, že je schopna absorbovat vodu z různých zdrojů.Ocet je potravinářská přísada a konzervační činidlo, jehož hlavní složkou je kyselina octová v koncentraci podle druhu octa od asi 4 do 18 % (nejčastější koncentrace je 8 %). Potravinářský ocet se vyrábí oxidací tekutin obsahujících ethanol, například vinný ocet z vína.
Jak Redit kyselinu octovou : Nabízená kyselina octová v koncentraci 20% je tak dostatečně silná, aby odstranila nánosy vodního kamene či jiných nečistot, ale zároveň byla její koncentrace bezpečná pro domácí použití. Doporučujeme ji ředit vodou v poměru 1:1, vždy kyselina octová do vody, nikdy ne naopak .
Co je to hno2
Kyselina dusitá HNO2 je nestálá, slabá jednosytná kyselina, která je stabilní jen ve studených, zředěných, slabě modře zbarvených vodných roztocích. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Co je to h2sio3 : Kyselina metakřemičitá
Vzorec této kyseliny je H2SiO3. Její molární hmotnost je 78,1 g/mol. Tato kyselina existuje pouze experimentálně, protože rychle odštěpuje vodu, jelikož atom křemíku má malou schopnost na sebe vázat více hydroxylových skupin.
Ocet je z velké části směs vody a kyseliny octové, organické kyseliny, kterou najdeme v přírodě téměř všude. Kyselina octová vzniká přirozeně, prostřed- nictvím mnoha procesů, při nichž dochází k výměně a rozkladu látek.
Jak se vyrábí ocet Princip výroby octa spočívá v přírodním procesu – octovém kvašení, při kterém za přítomnosti kyslíku dochází k přeměně etanolu na kyselinu octovou. Octové kvašení způsobují octové bakterie rodu Acetobacter. V tuzemských podmínkách se tradičně jako surovina pro výrobu octa používá rafinovaný líh.
Na co Nepouzivat bílý ocet
Na co nepoužívat bílý ocet
- Kámen a mramor: Bílý ocet obsahuje kyselinu, která může poškodit kameninu a mramor.
- Dřevo: Bílý ocet může odstranit voskovou nebo olejovou úpravu dřeva, což může vést k poškození povrchu.
- Elektronika: Elektronická zařízení a bílý ocet nejsou dobrá kombinace.
Ocet vzniká kvašením alkoholu, jako základ se hodí třeba víno nebo i pivo. Během kvašení bakterie přemění etylalkohol na kyselinu octovou. Právě kyselina octová je hlavní složkou octa, vyskytuje se v něm v koncentraci od 5 do 10 %. Pokud byste měli ocet silnější, museli byste ho naředit, jinak by vám poleptal sliznice.Kyseliny (i zásady) se zásadně ředí tak, že do kádinky, v níž chceme připravit zředěný roztok, nejprve nalijeme potřebné množství vody a teprve pak pomalu přidáváme kyselinu (zásadu). Ředění kyselin (zásad) je totiž doprovázeno uvolněním velkého množství tepla a obsah kádinky má tendenci „prskat“.
Kyselina dusičná je významná silná minerální kyselina. Její vzorec je HNO3.
Co je kyselina dusičná : Vzhled: Bezbarvá kapalina, která se používá při výrobě anorganických a organických dusičnanů a nitrosloučenin pro hnojiva, meziprodukty barviv, výbušniny a mnoho různých organických chemikálií.
Co je to n2o3 : Oxid dusitý (N2O3) je jedním z pěti oxidů dusíku. V plynném skupenství je nestabilní, v kapalném stavu je to silně jedovatá tmavěmodrá kapalina. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Co dělá ocet v těle
Uplatní se jako prostředek pomáhající k redukci nadváhy, k posílení organismu při chřipce, nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Jeho užívání pomáhá k úpravě narušeného trávení a mikroflóry střev, ke snížení hladiny cholesterolu a pro úpravu vysokého krevního tlaku.
Původně ocet vznikl spontánně nejčastěji z vína nebo piva. Ocet se využíval už pravděpodobně před 10 000 lety. Například ve starém Egyptě se vyráběl z medu, v Babyloně z datlových palem a v Mezopotámii zase z vína.Ničí rychle červené krvinky a vede k anémii (chudokrevnosti). Dále narušuje zažívací proces tím, že ho zpomaluje a zabraňuje správné asimilaci potravy.
Co udela ocet s jedlou sodou : Princip. Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) reaguje s kyselinou octovou (octem) za vývoje oxidu uhličitého. Saponát se napění díky oxidu uhličitému a uniká ven ze ,,sopky“, respektive z odměrného válce.