Jádro není dokonale vycentrované, mění rychlost své rotace a jeho tvar je s rotací proměnlivý. Díky obrovským tlakům (odhadovány na 1,4 miliónu atmosfér) je jádro velice žhavé a má vysokou hustotu (teploty do cca 5 100 °C a hustota v rozmezí 11,3–17,3 g/cm³, což bylo spočteno pomocí setrvačného momentu).Zemské jádro se dělí na vnější a vnitřní část. Vnější začíná v hloubce okolo 2900 km pod povrchem. Vnitřní, doposud tradované jako pevné a jednolité, pak začíná od 5000 km pod povrchem.Vnitřní jádro, které je přímo tady, nás bere do středu Země a je něco málo přes 1000 km tlusté. Takže tohle je vnitřní jádro. Já jsem našel údaj o tloušťce asi 1200 km. Celé jádro – jak vnější, tak vnitřní – se skládá převážně z niklu a železa.
Jak stoupá teplota s hloubkou : Průměrný teplotní hloubkový nárůst teploty činí 3 °C na 100 m, takže průměrná teplota v 3000 m je asi 90 °C.
Jaká je teplota moře v Polsku
Baltské moře je zde nejteplejší v celém Polsku (v hlavní sezóně voda dosahuje až 25–26 °C) a oblast se pyšní také ekologickým přístupem. Je to zkrátka ideální místo na dovolenou u Baltu.
Kolik procent souše je na Zemi : Povrch celé planety měří 510 mil. km čtverečních, povrch souše 149 a vodní povrch 361 mil. km čtverečních. Obvod Země činí 40 075 km a poloměr Země je 6378 km.
-3,99Země / Absolutní hvězdná velikost
Mocnost (tloušťka) zemské kůry se pohybuje od 6 km do 70 km. Nejsilnější je na kontinentech pod pohořími, nejtenčí (6 – 8 km) pod oceány, kde chybí žulová vrstva.
Kolik měří zemska kůra
Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.Podle lidských měřítek je tedy hodnota energie uložená v zemské kůře stejně nevyčerpatelná jako slunce. Teplota podloží ve střední Evropě je cca 10°C ve 20 metrech a zvyšuje se v průměru asi o 3°C na 100 metrů. V horním plášti země je teplota kolem 1 200°C, v zemském jádru je pravděpodobně 6 000°C.Při poklesu na 34 – 35 °C nastává ospalost, je patrná nechuť k pohybu, svaly se zdají tuhé. Pokles tělesné teploty pod 30°C má za následek ztrátu vědomí. Při teplotě těla nižší než 27 °C dochází k srdeční fibrilaci (míhání srdeční svaloviny) a posléze ke smrti."
Teplota vody v moři
V ostatních zimních měsících (prosinec, leden a březen) obvykle voda nepřesahuje 25°C. Na jaře v dubnu, květnu a červnu a na podzim v listopadu se pak pohybuje v rozmezí přibližně 25-30°C. V letních měsících jsou teploty vody až přehnaně vysoké, když mohou i velmi překračovat teplotu 30°C.
Jaká je teplota moře v Egyptě : Egypt leží u vod jak Středozemního moře, tak i Rudého moře, kde se nachází ještě dvě specifické vodní plochy Suezský záliv a Arabský záliv. Teplota moře je pro Egypt velikou předností. Však po celý rok neklesá pod 21 °C a na jihu v letovisku Marsa Alam pod 22 °C. Koupat se tu dá celý rok.
Co je 6378 : Poloměr Země pro WGS 1984 je 6378,1 km, což je i nejčastěji udávaný poloměr Země obecně. Pro výpočty v geografii se pro malé prostory používá referenční koule s jedním poloměrem 6371,1 km.
Jak rychle letí Země vesmírem
Země se pohybuje kolem Slunce po „kruhové“ dráze rychlostí cca 30 km/s. Naše Sluneční soustava se pohybuje po „kruhové“ dráze kolem centra naší galaxie (Mléčné dráhy) rychlostí cca 217 km/s. Absolutně se Země pohybuje vůči vesmíru rychlostí cca 370 km/s (370 000 m/s).
Průměr Slunce je zhruba 1 400 000 km, což činí asi 109 průměrů Země. Jeho objem je tedy přibližně 1,3 milionkrát větší než objem Země.Kontinentální kůra má oproti oceánské kůře výrazně větší mocnost – průměrně 35 km, přičemž extrémy dosahují hodnot až 90 km. Hustota kontinentální kůry je menší než hustota kůry oceánské a pohybuje se okolo 2,8 g × cm−3, což je nejspíše jedním z důvodů, proč vystupuje kontinentální kůra nad oceánskou kůru.
Jak silná je pod ČR zemská kůra : V ČR se nejmocnější zemská kůra nachází na území jižních Čech (dosahuje mocnosti až 37 km), přičemž směrem k okrajovým pohořím se snižuje až na 25 km. Spodní hranici oceánské i kontinentální kůry tvoří Mohorovičićova (MOHO) plocha, na níž dochází k výraznému zvýšení rychlostí seismických vln.