Jaký je rozdíl v zapojení voltmetru a ampérmetru?
Měření pomocí ampérmetru

Měřidla elektrického proudu se zapojují sériově do té části obvodu, ve které má být proud změřen. Rozsah ampérmetru zvětšíme n-krát, předřadíme-li mu v obvodu paralelně odpor (n-1)krát menší, než je jeho vlastní.Voltmetr se zapojuje paralelně k měřené součástce, protože na paralelně zapojených součástkách je stejný rozdíl potenciálu. Pokud například chceme změřit rozdíl potenciálu na odporu ‍ , tak bychom měli voltmetr připojit paralelně k rezistoru ( ‍ ).Přímá metoda: Ohmmetrem měříme elektrický odpor R, jednotky jsou ohmy Ω . Ohmmetr přímo ukazuje hodnotu odporu. Ohmmetr se zapojuje přímo k odporu, který nesmí být v měřeném obvodu pod napětím.

Jak mohl vnitřní odpor voltmetru a ampérmetru ovlivnit měření : Proto je v obvodu zapojen kontrolní voltmetr. Hodnota odporu se měří porovnáním velikostí proudů, které protékají jednotlivými odpory. Zde platí: čím blíže budou k sobě hodnoty obou odporů a čím menší bude vnitřní odpor ampérmetru, tím menší bude chyba měření.

Jak zapojit voltmetr a ampérmetr

Elektrické napětí se měří voltmetrem připojeným paralelně ke spotřebiči nebo k bodům, mezi nimiž se má měřit potenciální rozdíl. Proud se měří ampérmetrem připojeným ke spotřebiči sériově.

Jak se zapojuje voltmetr : Voltmetr zapojujeme paralelně ke spotřebiči, na němž měříme napětí. Abychom mohli zanedbat proud, který jím prochází, musí být vnitřní odpor voltmetru co největší. Chceme-li z galvanometru udělat voltmetr, je nutno zařídit, aby na samotném galvanometru bylo nejvýše jeho maximální napětí .

Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy). Svorky jsou obvykle popsány mezními hodnotami proudu a napětí jenž se při měření nesmí překročit.

Přístroje, které slouží k měření elektrického napětí se nazývají voltmetry. Připojujeme je vždy paralelně k prvku obvodu, na němž chceme velikost napětí zjistit. Chceme-li např. zjistit napětí na rezistoru R1 v obvodu na obrázku, zapojíme voltmetr mezi body A a B.

Co dělá ampérmetr

Ampérmetr je zařízení k měření velikosti protékajícího elektrického proudu, který je na ukazateli přístroje vyjádřen v ampérech nebo odvozených jednotkách.Jak to funguje

Jakmile cívkou ampérmetru začne procházet proud, vznikne kolem cívky magnetické pole. Na osičce, která je pevně spojená s ručičkou ampérmetru, je zavěšen magnet, který je natáčen a přitahován magnetickým polem cívky. Podle toho, jak se ručička pohybuje, odečítáme velikost proudu.Proud se měří v ampérech. Jeden ampér je definován jako 6,241*10^18 elektronů (1 coulomb) za sekundu, které projdou bodem v obvodu. Proud se ve výpočtu označuje písmenem “I”.

Ampér (značka A) je základní jednotka soustavy SI pro elektrický proud.

Co dělá Ampermetr : Ampérmetr je zařízení k měření velikosti protékajícího elektrického proudu, který je na ukazateli přístroje vyjádřen v ampérech nebo odvozených jednotkách.

Co měří ampéry : Elektrický proud se měří ampérmetrem.

Kde se používá Ampermetr

K měření elektrického proudu se používají přístroje nazývané ampérmetry. Ampérmetr zapojujeme vždy do série s prvkem obvodu, jehož proud chceme změřit. Na obrázku měří ampérmetr A1 celkový proud obvodu, ampérmetr A2 proud tekoucí rezistorem R2 a ampérmetr A3 proud rezistorem R3.

Ampér označuje velikost procházejícího elektromagnetického proudu. Jeden ampér prochází obvodem pokud je jeho velikost toku elektrického náboje právě 1 coulomb za čas 1 sekundy. Dílčími jednotkami ampéru jsou mikroampér a miliampér.Ampérmetr je zařízení k měření velikosti protékajícího elektrického proudu, který je na ukazateli přístroje vyjádřen v ampérech nebo odvozených jednotkách.

Jak fungují ampéry : Jeden ampér je definován jako jeden Coulomb náboje procházející bodem za jednu sekundu. Když mluvíme o zesilovačích, je důležité pochopit vztah mezi proudem (měřeným v ampérech), napětím (měřeným ve voltech) a odporem (měřeným v ohmech). Podle Ohmova zákona je proud přímo úměrný napětí a nepřímo úměrný odporu.