Jaký je rozdíl mezi služebním a pracovním poměrem?
Týká se i příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků

Vedle této skupiny státních zaměstnanců podléhají služebnímu poměru, byť s jistými odlišnostmi a v podstatě nepřetržitě, také takzvaní příslušníci bezpečnostních sborů a vojáci Armády ČR.Služební poměr vzniká dnem, který je uveden v rozhodnutí o přijetí do služebního poměru. V den nástupu do služby státní zaměstnanec skládá služební slib. Služební poměr je zpravidla vykonáván jako poměr na dobu neurčitou.K zařazení státního zaměstnance mimo výkon služby může dojít v případě, kdy státní zaměstnanec nemůže z organizačních důvodů vykonávat službu na svém dosavadním služební místě, a to např. proto, že z něj byl odvolán, anebo že bylo zrušeno v důsledku změny systemizace.

Jak ukončit služební poměr : (1) Služební poměr může skončit na základě písemné žádosti státního zaměstnance, a to uplynutím doby uvedené v rozhodnutí. Rozhodnutí o skončení služebního poměru služební orgán vydá tak, aby služební poměr skončil do 60 dnů ode dne podání žádosti.

Kdo musí mít úřednickou zkoušku

Všichni státní zaměstnanci jsou povinni úspěšně vykonat úřednickou zkoušku.

Co je to služební místo : Na rozdíl od pracovního poměru, který se zakládá pracovní smlouvou nebo jmenováním a vzniká dnem, kdy zaměstnanec nastoupí do práce, se volné služební místo obsazuje na základě povinného výběrového řízení. „To se nejprve vyhlašuje na úřední desce a zveřejňuje v informačním systému o státní službě.

Pracovní poměr je smluvní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, jehož předmětem je pracovní činnost, kterou se zaměstnanec zavazuje za mzdu, popř. plat, pro zaměstnavatele vykonávat.

Veřejná ochránkyně práv v odpovědi nejprve shrnuje platnou právní úpravu: „Zákon o státní službě taxativně stanoví případy skončení služebního poměru. Mezi ty řadí dosažení věkového limitu 70 let, kdy služební poměr podle § 74 odst. 1 písm. h) skončí automaticky ze zákona.

Co když neudělám úřednickou zkoušku

Neúspěšné vykonání úřednické zkoušky

Služební orgán mu umožní její opakování, o toto opakování jej však musí státní zaměstnanec písemně požádat. I při opakované zkoušce platí, že státní zaměstnanec musí být o termínu a místě jejího konání písemně vyrozuměn nejméně 21 dní předem.Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním.Pracovní poměr lze sjednat buď na dobu určitou, nebo neurčitou. U smlouvy na dobu určitou platí pravidlo, že doba trvání takového pracovního poměru nesmí u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát.

Pracovněprávní vztahy lze dělit na:

  • individuální (vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, popř. vztahy mezi zaměstnavateli a pozůstalými po zaměstnanci, který zemřel),
  • kolektivní (vztahy mezi zástupci zaměstnanců, kteří reprezentují kolektiv zaměstnanců, a zaměstnavateli, popř. mezi jejich sdruženími).

Na co mám nárok na služební cestě : Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnancům ve státní a příspěvkové sféře stravné ve výši: 129 Kč až 153 Kč při pracovní cestě, která trvá 5 až 12 hodin, 196 Kč až 236 Kč při pracovní cestě, která trvá 12 až 18 hodin, 307 Kč až 367 Kč při pracovní cestě, která trvá déle než 18 hodin.

Na co mám nárok při služební cestě : 70 % stravného za každé jídlo, pokud pracovní cesta trvá 5 až 12 hodin, 35 % stravného za každé jídlo, pokud pracovní cesta trvá 12 až 18 hodin, 25 % stravného za každé jídlo, pokud pracovní cesta trvá déle než 18 hodin.

Jak dlouho platí úřednická zkouška

Obecná část úřednické zkoušky se skládá pokaždé se zvláštní částí Ne, obecná část úřednické zkoušky se skládá pouze při konání první zvláštní části úřednické zkoušky a její platnost je časově neomezená.

Pracovní poměr uzavřený na stanovenou týdenní pracovní dobu je označován jako hlavní pracovní poměr, kdežto k němu uzavíraný vedlejší pracovní poměr může být sjednán jen na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu.Tuzemské cestovní náhrady 2024

Délka cesty Soukromý sektor Veřejný sektor
5 – 12 hodin 140 Kč 140 – 166 Kč
12 – 18 hodin 212 Kč 212 – 256 Kč
Více než 18 hodin 333 Kč 333 – 398 Kč

Kde zacina sluzebni cesta : Místem nástupu a ukončení pracovní cesty tak zpravidla bude místo, kde bude zaměstnanec před pracovní cestou pobývat. Pokud je určeným místem nástupu na pracovní cestu např. bydliště zaměstnance, začíná pracovní cesta odchodem z bytu a nárok na jízdní výdaje i na stravné začíná právě tímto okamžikem.