Jaký je rozdíl mezi rádiovými a televizními vlnami?
Rádiové vlny

Tento druh elektromagnetického vlnění může mít vlnovou délku v rozmezí přibližně 2000 m – 1 mm. Dovedeme ho vytvořit pomocí elektronických zařízení – vysílačů s anténou. Rádiové vlny slouží především k přenosu zvukových, obrazových a dalších informací.Dlouhé vlny se šíří povrchovými vlnami do vzdálenosti několika set kilometrů, prostorové vlny mají dosah větší, jsou často rušeny atmosférickými výboji. Střední vlny se šíří povrchovými vlnami s ještě menším dosahem. V noci se šíří i prostorovými vlnami.Nejjednodušší možnost: vyrobím ve studiu zvukový signál, zesílím ho a odvedu do antény (viz hodina 4705). Z antény se elektromagnetické vlnění začne šířit do okolního prostoru. U posluchače postavím anténu, na kterou signál zachytím a zpátky z něj vyrobím zvuk.

Co to je elektromagnetické vlnění : Elektromagnetické vlny nebo vlnění (viz též elektromagnetické záření) je děj, při němž se prostorem šíří příčné vlnění elektrického a magnetického pole.

Na jakých vlnách vysílá rádio

Pro rozhlasové vysílání jsou na krátkých vlnách vyhrazena oddělená pásma, která se zpravidla označují délkou vlny: 11 m (26 MHz), 14 m (21 MHz), 16 m (18 MHz), 19 m (15 MHz), 25 m (12 MHz), 31 m (9 MHz), 41 m (7 MHz) a 49 m (6 MHz), v tropických a subtropických oblastech také 60, 75 a 90 m kvůli menšímu vlivu …

Co to je ionosféra : Ionosféra je tvořena částečně ionizovaným plynem (plazmatem) a představuje jakési rozhraní mezi neutrální horní atmosférou Země a vesmírným plazmatem. Ionosféra ovlivňuje šíření elektromagnetických vln.

Vysokofrekvenční signál z vysílače nese nějakou informaci (radio, televize, jiné) v podobě nízkofrekvenčního (modulačního) signálu. Říkáme, že vysokofrekvenční signál neboli nosná vlna je modulován. Modulace nosné vlny probíhá v modulátoru vysílače. Takto modulovaný signál se zesílí a vyzáří anténou do prostoru.

Světlo je elektromagnetické vlnění, které má ve vakuu vlnové délky od 390 nm do 770 nm. Světlo různých vlnových délek vyvolává u člověka zrakový vjem, který charakterizujeme jako barvu světla. Nejkratší vlnové délce odpovídá barva fialová a nejdelší barva červená.

Co znamená EMF

Elektromagnetická pole (EMF, Electromagnetic Fields) jsou tvořena elektrickou a magnetickou složkou. Vztahy mezi těmito složkami jsou obecně popsány soustavou čtyř Maxwellových rovnic, ze kterých vyplývá, že elektromagnetická pole jsou vírové povahy, a mají tedy určitou energii, hybnost a setrvačnost.Distribuce signálu

Město/Oblast Frekvence
Sokolov 94,3 FM
Praha 94,6 FM
Brno 95,1 FM
Liberec 95,9 FM

Šíření signálu

AM – Čechy, Morava a Slezsko 639 AM
AM – České Budějovice a Jihočeský kraj 954 AM
Benešov 101,8 FM
Beroun 98,3 FM
Blansko 97,2 FM


jehož kvanta mají dostatečně vysokou energii (desítky keV a vyšší) a při průchodu látkou vyrážejí elektrony z atomů, dochází k ionizaci látky. Ionizace pak vede nejen k účinkům elektrickým a fotochemickým, ale v případě sloučenin k řadě chemických reakcí rozkladu stávajících molekul a příp. vzniku sloučenin nových.

Co to je atmosféra : Atmosféra představuje plynný obal Země a tento plyn se též označuje jako vzduch. Její vliv se projevuje zejména kvalitativními (rozptyl) a kvantitativními (pohlcování) změnami slunečního záření, přenosem vláhy, na většinu složek fyzickogeografické sféry působí jak fyzikálně, tak i chemicky.

Co ruší televizní vysílání : Za nejčastější zdroj rušení přímo v televizním pásmu jsou považovány vadné anténní předzesilovače prodávané přímo s televizními anténami. Někdy bývají konstruhované velmi špatně, mají velmi vysoký zisk (30 až 50dB) a zakmitávají. Anténou ke které jsou připojeny pak signál vyzařují a ruší široké okolí.

Jak funguje rádiový signál

Rozhlasový a televizní signál se přenáší na dálku jako elektromagnetické vlnění ¤. Zvuková informace se namoduluje na nosnou vlnu, která má mnohem vyšší frekvenci (řádově stovky kilohertzů a více), přenáší se prostorem a v přijímači se pak demodulací opět vytvoří zvuková vlna.

Teprve elektromagnetické záření v rozmezí vlnových délek 700 nm až 400 nm jsme schopni zrakem vnímat jako viditelné „bílé“ světlo. Elektromagnetické záření o vlnových délkách od 380 nm do 10 nm se nazývá ultrafialové záření a naše oko ho už opět nevnímá.Lidské oko je nejcitlivější na vlnové délky okolo 555 nm (zelená). Objekt vidíme v takové barvě, jakou vlnovou délku jeho povrch odráží, ostatní barvy jsou předmětem absorbovány (pohlceny).

Jaké jsou druhy záření : Druhy elektromagnetického záření

  • Rádiové záření
  • Mikrovlny.
  • Infračervené záření
  • Viditelné světlo.
  • Ultrafialové záření
  • Rentgenové záření
  • Záření gama.
  • Související články.