Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Havarijní pojištění je smlouva o pojištění vozidla. Obvykle se sjednává na všechny možné typy nebezpečí, od nehody, přes krádež a vandalismus nebo živelní katastrofy, až po případ, kdy nehodu sice nezpůsobíte, ale pachatel ujede z místa činu. Bez havarijního pojištění Vám ve všech těchto případech zbydou oči pláč.Proč je toto pojištění povinné Z povinného ručení jsou hrazeny všechny škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla na zdraví i majetku třetích osob. To znamená škody na vozidlech, zranění účastníků a další.Obecně se havarijní pojištění doporučuje pro všechny nové vozy. Pro auta nižší až střední cenové třídy se vyplatí obvykle několik prvních let provozu – přibližně 6 let. U aut vyšší cenové kategorie se doporučuje i 10 let. U starších vozů už by se náklady na pojištění nemusely vyplatit.

Na čem závisí výše pojistného u povinného ručení : Cenu, kterou za povinné ručení zaplatíte, vždy ovlivňuje kategorie vozidla (osobní automobil, tahač apod.), zdvihový objem válců nebo výkon motoru, zvolený limit pojistného plnění a předchozí bezeškodní průběh (systém bonus/malus).

Co řeší havarijní pojištění

Havarijní pojištění vás chrání pro případ škody na vašem autě, když způsobíte nehodu. A také pokud vám auto poškodí nepříjemná událost: vandalismus, střet se zvěří, extrémní počasí nebo krádež . Při výběru havarijního pojištění se proto kromě rizik a výše pojištění zajímejte také o spoluúčast.

Jak zjistit jestli mám havarijní pojištění : Na stránkách www.bezpojisteni.cz je možné zadat registrační značku vašeho vozu a datum, ke kterému chcete zjistit, zda je váš vůz pojištěn.

Povinné ručení hradí všechny škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla na zdraví i majetku třetích osob. Nehoda je otázkou vteřiny a stát se může každému. Máte-li uzavřeno povinné ručení, nemusíte se bát, že budete muset náklady na léčení nebo opravy hradit z vlastní kapsy.

Z výše uvedeného jednoznačně vyplývá, že povinné ručení nelze uplatnit na jakoukoliv škodu vlastníka vozidla – pojistníka (pojištěného). Pokud chce majitel vozu uplatnit škodu na svém majetku, zdraví nebo životě, musí mít sjednané jiné pojištění (havarijní), případně sjednána připojištění k povinnému ručení.

Co lze hradit z havarijního pojištění

Havarijní pojištění je pojištění určené k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Pokud budete mít uzavřeno havarijní pojištění, pojišťovna vám v uvedených případech vyplatí náhradu škody, kterou na vozidle utrpíte.Pojištění platí po celé Evropě. Kromě havárie se můžete pojistit i proti odcizení, vandalismu nebo poškození auta přírodními živly. Havarijní pojištění se vztahuje i na výbavu, která je s vozidlem pevně spojena. Patří do ní ale i lékárnička, další části povinné výbavy nebo například dětská autosedačka.Vývoj cen povinného ručení

Ceny povinného ručení začaly stoupat od roku 2018. V roce 2019 činila průměrná pojistka 4 013 Kč. V roce 2022 byla průměrná cena povinného ručení 4 298 Kč pro osobní auta. Jde o průměrnou cenu všech sjednaných pojistek v daném roce na Top-Pojištění.cz.

Cena povinného ručení v posledních letech roste. Průměrná cena povinného ručení se mezi lety 2015 a 2023 zvýšila o 870 Kč. Řidiči za pojistné v loňském roce průměrně zaplatili 3 950 Kč. Aktuální data z roku 2024 přitom ukazují další navýšení cen – průměrné pojistné v současnosti činí 4 202 Kč.

Co znamená spoluúčast 10% : Spoluúčast může být například stanovena jako 10% a 10 tisíc Kč. V tomto případě, je-li škoda na vozidle ve výši 50 tisíc, zaplatili byste podle procent 5 tisíc, ale ve skutečnosti zaplatíte v tomto případě 10 tisíc. Při plnění z pojistné události se vždy se platí vyšší z těchto dvou částek.

Kolik stojí havarijní pojištění : Průměrná cena havarijního pojištění pohybuje od 8 do 11 tisíc korun ročně. Konkrétní cena za havarijní pojištění se liší dle pojistníka a vozidla.

Co když nemám havarijní pojištění

Snažte se s druhým řidičem mluvit klidně, neobviňovat ho, a ani mu nevyhrožovat, i když nemá pojištění. Pro snazší domluvu je určitě lepší, když se vyvarujete se konfliktům. Zavolejte policii: Bez ohledu na to, zda druhý řidič má pojištění či nikoliv, zavolejte policii a počkejte na jejich příjezd.

Důvodů, kdy můžete chtít zrušit nebo změnit havarijní pojištění, existuje podle zákona několik:

  • Blíží se konec pojistného období
  • Pojišťovna změnila cenu a pojistné podmínky.
  • Nespokojenost při řešení pojistné události.
  • Změna vlastníka vozidla nebo odhlášení z registru vozidel.
  • Vyhledání výhodnějšího pojištění

Co se stane, když nezaplatíte povinné ručení Při silniční kontrole dostanete pokutu až 3 000 Kč, pokud nepředložíte platnou zelenou kartu. Nepředložení zelené karty ještě ale nutně neznamená, že jezdíte bez povinného ručení. Pokuta za nepojištěné vozidlo se může vyšplhat až na 40 000 Kč.

Kolik přibližně stojí havarijní pojištění : Průměrná cena havarijního pojištění pohybuje od 8 do 11 tisíc korun ročně. Konkrétní cena za havarijní pojištění se liší dle pojistníka a vozidla.