Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?
Jak dlouho trvá úpal a úžeh

Při úpalu by měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny. Čtyřicetistupňová horečka by však měla odeznít do 12, maximálně do 24 hodin.Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem a zvýšeným krevním tlakem, křečemi, celkovou malátností, únavou a zvýšenou teplotou. V extrémních případech horečka překročí i 40 °C, hrozí mdloby a rozvoj šoku a otoku mozku!Co je to úpal Úpal (lat. siriasis) je přehřátí organismu, k němuž může dojí i bez přítomnosti slunečního záření. Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno vyšším teplotám, například v autě nebo v nevětrané místnosti, může dojít k přehřátí a ztrátě tekutin.

Jak poznat úpal nebo úžeh : Pokud je tělesná teplota vysoká, ale dítě je při vědomí a příznaky postupně odeznívají po opuštění slunce a dostatečnou hydratací, jde pravděpodobně o úpal. Pokud se stav zhoršuje, objevují se zmatenost a jiné neurologické příznaky, jedná se o úžeh.

Jak dlouho být doma po úpalu

Při dodržení klidového režimu, ochlazení organismu a podání dostatku tekutin by při úpalu měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.

Jak probíhá úpal : V případě zvýšení teploty se roztáhnou cévy, začne jimi protékat více krve, kterou vedou k povrchu kůže, aby se mohla ochladit a "předat" přebytečné teplo do okolního prostředí. Kromě toho se aktivují potní žlázy. Pot, který vylučují, se odpařuje z povrchu kůže, a tím ji ochlazuje.

Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Jak dlouho trvá úpal a úžeh Při dodržení klidového režimu, ochlazení organismu a podání dostatku tekutin by při úpalu měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.

Co je úžeh a úpal

Základní rozdíl mezi úpalem a úžehem je takový, že úpal je způsobený vysokou teplotou, zatímco úžeh vznikne z pobytu na sluníčku. V některých případech snadno rozlišíte, o kterou z těchto variant se jedná. Pokud jste celý den nebyli na sluníčku, ale byli ve vysokých teplotách v práci, bude to úpal.Jak dlouho trvá úpal a úžeh Při dodržení klidového režimu, ochlazení organismu a podání dostatku tekutin by při úpalu měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.

První pomoc. Jak v případě úpalu, tak v případě úžehu je nejdůležitější postiženého ochladit. V případě úžehu je nutné postiženého dostat ze slunce, ochlazovat hlavu studenými obklady a podávat dostatečné množství tekutin. V případě vážného stavu pacienta je třeba přivolat lékařskou pomoc.

Co dělat při úpalu : První pomoc při úpalu spočívá v ochlazení organismu a změně prostředí z horkého do chladnějšího. Zároveň je nutné tělo hydratovat, ale po malých množstvích, aby se stav nezhoršil a nedocházelo ke zvracení.

Jak dlouho trvá úžeh a úpal : Jak dlouho trvá úpal a úžeh Při dodržení klidového režimu, ochlazení organismu a podání dostatku tekutin by při úpalu měla teplota klesnout pod 37 °C během půlhodiny, odeznít by mělo také zvracení či mdloby. Únava však může přetrvávat i několik dnů. Termoregulační procesy těla se při úžehu obnovují celkově 2–3 dny.

Co se děje při úpalu

Vše začíná zvýšeným pocením, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním a zrychleným tepem," říká lékař. U úžehu je patrné zarudnutí či spálení kůže vlivem působení slunečních paprsků. Postupně se zvyšuje tělesná teplota až nad 40 stupňů a dojít může ke ztrátě vědomí, křečím a celkovému šoku.

Vnitřní teplota těla je hodnota relativně stálá, pohybuje se kolem 39-40°C – této teplotě se nejvíce blíží teplota měřená v konečníku. Je nutno vzít v úvahu, že nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4h ráno, nejvyšší kolem 18h večer.Projevy přehřátí

Zvýšená teplota, změna chování (delirium – kvalitativní porucha vědomí neboli obluzené vědomí), křeče, srdeční selhání – narušení čerpací funkce srdce a kolaps.

Co dělat když má člověk úpal : Přeneste postiženého na chladné a stinné místo. Ideální je poloha vleže, při úžehu polosed. Uvolněte oděv a postupně ochlazujte pomocí chladných obkladů tělo, u úžehu zejména hlavu. Je dobré podat například minerální nápoj nebo mírně osolenou vodu, čistá voda není vhodná.