Jaký je rozdíl mezi jističem a pojistkou?
Pojistka používá vodivé materiály, jejichž elektrické a tepelné vlastnosti poškozují, když proud překročí požadovanou úroveň, na rozdíl od jističe, který elektromagneticky přeruší spojení.Elektrické pojistky

Elektrická pojistka je jednorázové zařízení, které přeruší obvod při nadproudu nebo zkratu. Tavná elektrická pojistka je obvykle tvořena tenkým vláknem, které se při překročení určité velikosti proudu přepálí a přeruší tak elektrický obvod.Co je jistič a k čemu slouží Jistič je elektrický ochranný přístroj, který chrání vedení a ostatní prvky elektroinstalačních rozvodů před účinky nadměrně vysokého proudu (nadproud) při zkratu nebo přetížení. Jističe jsou ochranné přístroje a nejsou primárně určeny k zapínání či vypínání obvodů.

Co je to pojistka : Pojistka je dokladem o existenci pojistné smlouvy uzavřené mezi pojistníkem a pojistitelem. Pojistka je zpravidla formulována písemně a musí obsahovat číslo písemné smlouvy, určení smluvních stran, dobu pojištění, platnost smlouvy a možnou příčinu pojistné události – pojistné nebezpečí.

Jaké jsou druhy pojistek

Pojistky lze rozdělit na: závitové pojistky, válcové pojistky, nožové pojistky, pojistky pro jištění polovodičů (rychlé) pojistky vn.

Jak fungují jističe : V jističi je pohyblivý kontakt, který drží tzv. kotva ve spojení s pevným kontaktem. Pokud dojde ke zkratovému proudu, elektromagnet k sobě přitáhne kotvu, čímž dojde k odtržení kontaktů, a tudíž k přerušení obvodu.

Chrání ji před riziky běžného každodenního života. Ocenit ji můžete například tehdy, pokud někdo z vaší rodiny způsobí újmu na majetku jiné osoby. Budete muset uhradit vzniklou škodu. Máte-li sjednánu pojistku, škodu hradí pojišťovna.

Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí. Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů.

Kam se dává pojistka

Pojistky se zasazují do pojistkových odpínačů.Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.Nejčastěji si pojišťujeme své nemovitosti, vybavení domácnosti, drahé umělecké předměty a sbírky, auta. Pojistkou se jistíme při cestách do zahraničí a při některých riskantnějších sportech. Postupně přibývají další pojišťovací produkty. Pojistit je dnes možné téměř cokoliv, i ty nejkurióznější nápady.

Kolik takových pojistek vlastně může člověk mít ODPOVĚĎ: Pokud máte pojistky dvě, jistíte se dvakrát, a tedy i pojistnou událost nahlásíte dvakrát. Počet smluv v životním pojištění není omezený, takže každý se může chránit dle finančních možností.

Jak vypada spalena pojistka : Přepálenou nebo roztavenou pojistku poznáte podle přerušeného tavného kovového pásku, který je upevněn mezi kontakty pojistky. Po vyjmutí přetavené pojistky si prohlédněte, jak je pojistka označena. Každý elektrický obvod má totiž předepsanou pojistku se jmenovitou proudovou hodnotou.

Kde se nachází pojistka : Vozidlo je vybaveno skříňkou vysokokapacitních pojistek. Nachází se v motorovém prostoru u kladné svorky akumulátoru. V této skříňce jsou umístěny vysokokapacitní pojistky. Výměnu těchto pojistek by měl provádět autorizovaný prodejce.

Kde se používají pojistky

aM pojistky jistí proti zkratu, nejistí proti přetížení. Užívají se pro jištění motorů, kde určité přetížení vysokými rozběhovými proudy je přípustné. gR pro jištění polovodičů a gTr pro jištění transformátorů jsou speciality, v běžné praxi málo vídané.

Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7
32 10 7,3

Rozhoduje i distribuční sazba

Cenu poplatku kromě typu jističe určuje i tzv. distribuční sazba, označovaná značkami jako D01d, D02d nebo D25d a podobně. V současnosti se poplatek za jistič pohybuje zhruba mezi 1480 až 1500 Kč ročně. Cena se liší v závislosti na jednotlivých regionech, ale rozdíly jsou minimální.

Co se vztahuje na pojištění domácnosti : Pojištění domácnosti řadíme do skupiny pojištění majetku občanů. Zahrnuje téměř veškeré vybavení a další věci, které tvoří domácnost, váš útulný domov. Můžeme tedy zmínit nábytek, elektrické spotřebiče, cennosti nebo například peníze.