Jaký je rozdíl mezi firmou a společnosti?
Obchodní firma je názvem, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku a který tedy musí užívat při svém podnikání. Výrazu firma se užívá běžně jako synonyma pro pojem podniku či pro pojem obchodní společnosti, ačkoli to vždy nemusí být totéž (firmu má i fyzická osoba, pokud je zapsána v obchodním rejstříku.Obchodní společnosti a družstva vznikají až ke dni zápisu do obchodního rejstříku. Až tímto dnem se založená společnost stane právnickou osobou, která může nabývat práva a povinnosti, vlastním jednáním se zavazovat a být účastníkem soudního nebo jiných druhů řízení.Co musí splňovat název firmy z pohledu práva Název firmy nesmí působit klamavě a nesmí být zaměnitelný s jiným; zmíněný dodatek označující právní formu k odlišení nestačí. Obecně závazné právní předpisy neurčují, kolik písmen či jiných znaků má obchodní firma obsahovat.

Co to je obchodní společnost : Obchodní společnost (podle zákona obchodní korporace) je sdružení alespoň dvou podnikatelů (výjimečně jen jedné osoby) za účelem provozování podnikatelské činnosti pod společným obchodním názvem.

Co je to podnik

„Podnikem se rozumí každý subjekt vykonávající hospodářskou činnost, bez ohledu na jeho právní formu. K těmto subjektům patří zejména osoby samostatně výdělečně činné a rodinné podniky vykonávající řemeslné či jiné činnosti a obchodní společnosti nebo sdružení, která běžně vykonávají hospodářskou činnost. “

Kolik může mít podnikatel firem : Podnikatel může mít jenom jednu firmu – tzv. zásada jednotnosti firmy. Obchodních společností si může fyzická osoba založit, při splnění zákonných podmínek, samozřejmě více. Každá z těchto společností (podnikatelů) však může mít pouze jednu firmu, pod kterou činí právní úkony.

Společnost je skupina jednotlivců, která je charakterizována společnými zájmy a může mít i svou vlastní kulturu a instituce. Členové společnosti mohou pocházet z různých etnických skupin, mohou ale mít i různý věk, pohlaví, státní příslušnost nebo náboženské vyznání.

Firmy dle druhu

  • Společnost s ručením omezeným (s.r.o.)
  • Akciová společnost (a.s.)
  • Zapsaný spolek (z.s.)
  • Komanditní společnost (k.s.)

Co musí mít firma

Zakládající jednání „eseróčka“ musí obsahovat sídlo, název společnosti (takzvanou obchodní firmu), předmět podnikání, informace o společnících (jejich jména a bydliště), výši vkladů na jednotlivé podíly a celkový základní kapitál.Jaké podmínky musí sídlo splňovat Sídlem Vašeho podnikání může být pouze nemovitost, k jejímuž užívání máte právní důvod. Ten prokážete pomocí písemného a úředně ověřeného souhlasu majitele nemovitosti s umístěním sídla (případně jiné osoby oprávněné s nemovitostí nakládat, např. nájemce nebo zmocněnce).Dělení obchodních společností

  • Veřejná obchodní společnost.
  • Komanditní společnost.
  • Společnost s ručením omezeným.
  • Akciová společnost.


společnost s ručením omezeným (s.r.o.), • akciová společnost (a.s.), • veřejná obchodní společnost(v.o.s.), • komanditní společnost (k.s.), • družstvo. podnik jednotlivce (FO i PO) tj. živnost nebo soukromí podnik; více osob – společnost nebo družstvo; • stát – státní podnik.

Jak se dělí podniky : Nejčastějším ukazatelem je počet zaměstnanců, podle kterého se podnik rozlišuje do tří skupin: malé podniky (méně než 25 zaměstnanců) střední podniky (25 až 499 zaměstnanců) velké podniky (500 a více zaměstnanců)

Na co si dát pozor při podnikání : 4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikání

  • Cash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.
  • Nesolventnost obchodních partnerů
  • Potřeba vlastní provozovny.
  • Množství administrativy.

Jak dělíme společnosti

513/1991 Sb., v aktuálním znění): veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, a akciová společnost.

Rozdíl mezi podnikáním obecným, jak ho definuje občanský zákoník, a podnikáním živnostenským je v tom, že aby podnikání bylo živností, musí splňovat podmínky dané živnostenským zákonem. Vymezení živnostenského podnikání je tak tedy užší než vymezení podnikání obecně.Co se platí z podnikání

Každý podnikatel musí platit tři podnikatelské „daně“. Daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Když máte podnikání jako hlavní činnost, vztahují se na vás minimální částky pojištění, které musíte každý měsíc zaplatit. Bez ohledu na to, kolik jste si skutečně vydělali.

Co je to sídlo firmy : Sídlem společnosti se označuje sídlo právnické osoby a jedná se o adresu, která slouží jako oficiální korespondenční adresa. Každá právnická osoba i živnostník musí mít ze zákona sídlo. Sídlo podnikání musí být viditelně označené názvem firmy, případně jménem a příjmením, a identifikačním číslem.