Chronografy jsou hodinky s funkcí přesného měření zvolených časových úseků, tzn. že hodinky mají v sobě integrovanou funkci stopek. Chronograf se obvykle ovládá dvěma postranními tlačítky – horním tlačítkem se stopky spouštějí a také zastavují, spodním tlačítkem se naměřené hodnoty resetují.Chronometr je označení hodin a hodinek, které splňují nejvyšší normu přesnosti a musí být schopné trvale zobrazovat sekundy. Toto označení je poskytováno především hodinkám s mechanickým strojkem na automatický či ruční nátah.Název chronograph se skládá ze dvou slov – chronos = řecky čas a graphe = psáti.
Na co je na hodinkách Tachymetr : Tachymetr slouží pro rychlý výpočet rychlosti na vzdálenost 1 km. Tachymetrická stupnice je nejčastěji umístěna na lunetě pouzdra hodinek nebo na vnitřním kroužku lunety pod sklem. Tachymeter je vždy v hodinkách, kde lze libovolně spouštět a zastavovat centrální vteřinovou ručičku – tedy v chronografech.
Co je to chronograf a chronometr
Zatímco chronograf je funkce hodinek, chronometr označuje hodinky, jejichž přesnost ověřil některý z certifikačních úřadů, např. známý COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres).
Proč se nosí hodinky obráceně : Zvláště sportovci, kteří nosí hodinky během cvičení nebo sportovních aktivit, mají tendenci nosit hodinky obráceně. Tímto způsobem se zamezí možnému poškození ciferníku nebo skla, které by mohlo vzniknout při nárazu nebo tření o předměty. Pohodlí: Pro některé lidi je pohodlnější nosit hodinky obráceně.
Ciferník (zřídka číselník) je součást ručičkových hodin a měřicích přístrojů, u kterých se používá také termín stupnice. Je většinou okrouhlý, ale může mít i jiný tvar.
Obvykle má ciferník kruhový tvar. Po jeho obvodu jsou pravidelně rozmístěna čísla od 1 do 12. Malá hodinová ručička, která oběhne ciferník dvakrát za den, ukazuje hodiny. Velká minutová ručička ukazuje minuty a oběhne ciferník každou hodinu.
Na které ruce nosit hodinky
Pravá ruka je pro většinu lidí dominantní, a proto je nosit hodinky na pravém zápěstí považováno za pohodlnější, zejména pokud jsou ovládací prvky nebo korunka umístěny na pravé straně hodinek. Nicméně v moderní době se stále více lidí rozhoduje nosit hodinky na levé ruce.Spuštění mechanismu chronografu je obvykle prováděno stlačením výše umístěného tlačítka. Opětovným stisknutím téhož tlačítka se měření zastaví. Resetování odstopovaného času je v pravomoci níže uloženého tlačítka.Hodinky jsou malé přenosné hodiny, které ukazují čas. Krom toho mohou mít i další funkce (tzv. hodinkové komplikace) – nejčastěji datumovník, tj. ukazují též den v týdnu a v měsíci, případně i celé datum.
Pravá ruka je pro většinu lidí dominantní, a proto je nosit hodinky na pravém zápěstí považováno za pohodlnější, zejména pokud jsou ovládací prvky nebo korunka umístěny na pravé straně hodinek. Nicméně v moderní době se stále více lidí rozhoduje nosit hodinky na levé ruce.
Na jaké straně nosit hodinky : Když jsme mezi lidmi, snadno si všimneme, že prakticky vždy, až na výjimky, se hodinky nosí na levé ruce. Je to takový společenský standard, stejně jako móda nebo trendy v oblékání. Několik výjimek však nosí svůj oblíbený výrobek na pravém zápěstí, což ukazuje, že to není absolutní pravidlo.
Co znamenají malé ciferníky na hodinkách : Malý ciferník zobrazuje čas v 24-hodinovém formátu. Například: hlavní ručičky ukazují 2 hodiny a malý ciferník ukazuje na 14, to znamená, že jsou 2 hodiny odpoledne.
Proč nosit chytré hodinky
Poskytují snadný přístup k aplikacím a data ze senzorů. Chytré hodinky kromě měření času nabízejí další funkce. Některé samostatně, jiné prostřednictvím chytrého telefonu po spárování. Dokážou tak přijímat hovory, kontrolovat textové zprávy, zobrazují informace o počasí, mapy…
Ciferník (zřídka číselník) je součást ručičkových hodin a měřicích přístrojů, u kterých se používá také termín stupnice. Je většinou okrouhlý, ale může mít i jiný tvar.Hodiny
- Sluneční hodiny. Tyto hodiny byly vynalezeny v Egyptě před více než 5000 lety.
- Vodní hodiny.
- Voskové hodiny.
- Přesýpací hodiny.
- Kyvadlové hodiny.
- Mechanické hodiny.
- Quartzové hodiny.
- Atomové hodiny.
Kolik stojí nejdražší hodinky na světě : Patek Philippe vyrábí tak složité miniaturní mechanismy, že laik nechápe a odborník se tiše diví – světový hodinkový klenot jsou složité kapesní hodinky Patek Philippe´s Supercomplication z roku 1932 v ceně 200.000.000,- kč. A je to tato značka, která prodala zatím vůbec nejdražší hodinky na světě.