Výrazným prvkem barokního umění je pohyb. Zatímco renesanční umění je z tohoto hlediska statické, jeho ideálem je stavba vybudovaná na půdorysu kruhu, pak baroko je dynamické a jeho ideálem je ovál či elipsa. Barokní stavbu, sochu, kašnu atp. je nutné vnímat v pohybu – obcházet.Typickými znaky baroka je okázalost, velkolepost, bohatství forem, dramatičnost, pohyb a energie. Důraz se dává na kontrasty, hru světel a stínů. V baroku rozlišujeme radikální baroko a klasicizující baroko. Můžeme pozorovat témata jako například zázračná zjevení, blaženost či mučednické smrti svatých.Renesance je znovuzrozením antiky. Jejím ústředním motivem, oproti končícímu středověku, je člověk. Renesance vychází a čerpá z antiky, přejímá antický ideál člověka i světa, člověka chápe jako svobodnou, nezávislou a plnohodnotnou bytost snaží se o obnovení přírodních hodnot a obrací svou pozornost k tomuto světu.
Jaký je rozdíl mezi humanismem a renesancí : Renesance se soustředí na pozemský svět a spěje k pohodlnému lidskému životu. Také zkoumá přírodu a rozvíjí vědu. Vedle uměleckého slohu renesance se vyvíjí i směr myšlenkový – HUMANISMUS, který se soustřeďuje na lidské vnímání a myšlení, schopnosti a dovednosti člověka.
Jaké jsou znaky baroka
ZNAKY Baroka: dynamika, monumentalita, bohatost tvarů i zdobnosti, velkolepost, kontrast, dramatičnost,.. Baroko je jako „divadelní scéna“, pohrává si se světlem a působivostí.
Které jsou hlavní znaky barokních staveb : Jeho charakteristické rysy – bohaté plastické tvary, dramatický pohyb, mohutný dojem a iluzivní výzdoba – se projevovaly především na monumentálních stavbách, které mají působit na diváka a prezentovat bohatství i moc stavebníka. Typickým materiálem barokních staveb jsou omítané cihly, doplňované kamenem.
Renesance a především renesanční humanismus, je období vyznačující se změnou lidského pohledu na svět. Zatímco ve Středověku se lidské myšlení odvíjelo od víry v Boha, v renesanci je kladen důraz také na lidský rozum. V tomto důsledku vyplynula u člověka důvěra ve vlastní schopnosti.
Kolébkou baroka je Itálie, ale největšího uplatnění a obliby, zejména co se stylu odívání týče, získává ve Francii za vlády Ludvíka XVI. Těžká a dusivá, škrobená renesanční móda je vystřídaná módou smyslných tvarů, elegancí a důrazem na siluetu a krásu především ženského těla (jak jinak než půvabných plnějších tvarů).
Co je to renesanční člověk
Nejdříve by bylo asi vhodné si říci, kdo je renesanční člověk. Wikipedie říká, že je to osoba všestranně nadaná, která se zajímá o mnoho oborů lidského vědění a umu, má rozhled nejen filosofický, ale i politický a společensko-kulturní, také se zajímá o vlastní tělo, umí cizí jazyky.V italštině slovo „renesance“ znamená ve volném překladu znovuzrození, což odráží snahu o obnovení starověkých hodnot a také ideálů. V Itálii, konkrétně ve Florencii, renesance navíc vznikla. Gotiku a renesanci pak dělí především obrat od boha k člověku a jeho individualitě, inteligenci, kreativitě či schopnostem.patřila římskokatolická církev, aristokracie a panovník. Vznikají zde nejen sakrální stavby, jako chrámy, kláštery, ale také nákladná šlechtická sídla, paláce, zámky, ale mění se také architektonická podoba venkova – kostelíky, kapličky, mariánské či morové sloupy a další sochy.
Na renesanci navazuje baroko. Které bylo další etapou ve vývoji architektury.
Co je typické pro renesanční architekturu : Hojně se uplatňuje vnější sloupořadí, valená klenba a kupole a schodiště se stává samostatným architektonickým prvkem. Vzniká nový druh výzdoby spíše ploché fasády zvaný sgrafito. Místo lomených oblouků nastupují kruhové a u oken a dveří převládají jednoduché obdélné tvary.
Jak se Oblekali v baroku : se vyznačoval uvolněným, složitým dekorativním střihem s uplatněním jasných barev, hedvábných brokátů a krajek. Oděv ženy se přikláněl k stylizaci, dlouhá sukně byla na předním díle rozstřižená a odhalovala spodní sukni. Na bocích byla bohatě zřasena a zdvižena pomocí železných obručí.
Co ovlivnilo renesancí
Tento umělecký sloh nazýváme renesancí (tj. obnovou či znovuzrozením – míněno obnovou antické kultury). Do centra pozornosti filozofie se dostával člověk. Tento posun byl zapříčiněn studiem prací antických filosofů (Prótagorás: „Mírou všech věcí je člověk; jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou“).
Renesance, epocha známá jako období obrození, klade zásadní důraz na znovuobjevení a oceňování kulturních, uměleckých a vědeckých hodnot antického Řecka a Říma. Toto období, vyvěrající ze srdce Itálie, se stalo synonymem pro rozkvět umění, filozofie a věd, což předznamenalo novou éru v dějinách Evropy.Renesanční architekti se opět inspirovali antickými, zejména římskými stavbami (viz také klasická řádová architektura), jejich souměrností, jednoduchostí geometrických tvarů a pravidelností proporcí, důležité je také zachování lidského rozměru u staveb světských.
Čím se vyznačuje renesanční sloh : Znaky renesance:
Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.