Jaký je rod děti?
podstatné jméno dítě je v češtině poměrně výjimečné, protože má pro každé číslo jiný rod. V jednotném čísle (tedy dítě) je rodu středního a skloňujeme ho podle vzoru kuře. V množném čísle je v podstatě rodu ženského a skloňujeme ho podle vzoru kost.V jednotném čísle je podstatné jméno dítě středního rodu (to dítě) a skloňujeme ho jako jiná mláďata podle vzoru kuře (dítě bez dítěte jako kuře bez kuřete). V množném čísle je ale tvar děti už ženského rodu (ty děti) a skloňujeme ho podle vzoru kosti (děti bez dětí jako kosti bez kostí.Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.

Jaký je vzor oči : U tvaru oka se rod ani vzor pro skloňování nemění, i nadále mluvíme o středním rodu a vzoru město. Tvar oči ale patří opět do ženského rodu a ke skloňování podle vzoru kosti.

Jaký rod je dítě

Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.

Jak být vzorem pro děti : Buďte svým dětem příkladem

Nedržíte-li slovo, vymlouváte se a uhýbáte před následky svých činů, dítě to přirozeně bude opakovat. Jakmile se přistihnete, že porušujete to, co sami v rámci výchovy vyžadujete u svého dítěte, měli byste se zamyslet – nejste-li jako rodič svým dětem dostatečným vzorem.

V češtině rozlišujeme u podstatných jmen tři různé rody: rod mužský, rod ženský a rod střední. Mužský rod se dělí na životný a neživotný. Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

tvaroslovné varianty (např. u hesla hřídel, u nějž je v položce rod uveden rod mužský, je uvedeno hřídel ž., u hesla brambor m.

Jaký rod je kníže

Slovo kníže (podobně jako hrabě či markrabě) je však mluvnicky zvláštní, protože v jednotném čísle se jméno ve větě chová jako jméno rodu mužského životného a v množném čísle jako jméno středního rodu.u slova koupaliště – koupališť, smetiště – smetišť. Vyber, která podstatná jména se skloňují podle vzoru moře: Dědeček mi kladl na srdce, že musím být hodný.Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.

Rod podstatného jména zjistíme pomocí ukazovacích zájmen TEN, TA, TO (ten pes – rod mužský, ta žena – rod ženský, to dítě – rod střední).

Jaký rod je sněhulák : Mezi životná podstatná jména patří tedy i slova sněhulák, kostlivec, strašák, nebožtík nebo umrlec.

Jak správně motivovat děti : Ptejte se podrobněji nebo nechte dítě, aby vám úkoly ukázalo. Pokud si všimnete, že děti o nějaký předmět neprojevují moc velký zájem, vysvětlete jim, jak můžou nové znalosti využít v běžném životě nebo jim nabídněte malou odměnu (např. společnou hru). Identifikujte metody učení, které nejvíce vyhovují vašemu dítěti.

Jak správně vychovávat děti

Podívejte se na sedm tipů, které vedou k výchově s láskou a respektem.

  1. Buďte svému dítěti příkladem.
  2. Naslouchejte svému dítěti.
  3. Milujte své dítě bez podmínek.
  4. Veďte své dítě k samostatnosti.
  5. Nelžete a dodržte, co slíbíte.
  6. Omlouvejte se za své chyby.
  7. Smějte se spolu.


Jmenný rod (lat. genus nominis či jen genus) je mluvnická kategorie jmen (lat. nomina), tedy podstatných jmen, přídavných jmen, zájmen, číslovek a případně dalších slovních druhů, která ovlivňuje jejich skloňování a také tvary sloves, zejména příčestí.Rod je v mluvnici označení pro dvě odlišné kategorie: Jmenný rod – definuje druh a tvar jména nebo slovesa (mužský, ženský, střední, případně jiné) Slovesný rod – určení aktivního nebo pasivního tvaru slovesa.

Jaký rod je kyčel : Například slova „svízel“ či „kyčel“ jsou rodu mužského i ženského, v tom prvním se skloňují podle vzoru „stroj“, ve druhém podle vzoru „píseň“. U další skupiny podstatných jmen jsou odlišné tvary už v prvním pádě jednotného čísla, třeba: „řádek/řádka“, „kedluben/kedlubna“ nebo „brambor/brambora“ (ve smyslu potravina).