Jaké je nejmenší moře?
Rozlišujeme čtyři oceány: největší Tichý oceán zaujímá 35 % zemského povrchu, oceán Atlantský oceán 18% zemského povrchu, Indický oceán necelých 15% zemského povrchu a nejmenší Severní ledový oceán pouze kolem 2,5% povrchu Země.Kaspické moře nebo Mrtvé moře).Moře se dál dělí na:

  • okrajová = od oceánu oddělené jedním či 2 plochami pevniny či řetězcem ostrovů; od oceánu se příliš neliší teplotou a salinitou, tvoří okraj oceánu; Severní m., Beringovo m.
  • vnitřní = téměř úplně obklopené pevninou, s oceánem spojené jen jedním či více průlivy; Černé m., Baltské m.

Jak je hluboké moře : Nejhlubším místem v Tichém oceánu (a na celé Zemi) je Mariánský příkop. Jeho nejhlubším bodem je Challenger Deep poblíž amerického území Guam – 10 973 m pod hladinou vody. Nejhlubší oblastí Atlantského oceánu je Milwaukee Deep hluboký 8 408 m v Portorickém příkopu.)

Kde je nejhlubší moře

Díky nové metodě se podařilo zjistit, že sahá do hloubky až 3 500 metrů. Nejhlubším místem na planetě Zemi je Mariánský příkop, který sahá až do hloubky 11 kilometrů pod mořem. Nachází se v podmořském údolí východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu.

Jaký je rozdíl mezi oceánem a mořem : Moře – je okrajovou částí oceánu. Dělíme je na okrajová – volně spojená s oceánem, a vnitřní – od oceánů či dalších moří oddělena průlivy (úžinou). Záliv – část oceánu, moře vnikající do pevniny.

Slanost různých moří je rozdílná. Mořem s nejčerstvější (tedy nejméně slanou) vodou je Baltské moře, naopak nejslanější vodu má moře Rudé, kam řekami přitéká jen malé množství sladké vody a horký vzduch zvyšuje výpar. Slanou vodu můžeme najít i ve vnitrozemí: některá jezera obsahují větší procento solí než moře.

Okrajové moře je takové moře, které je na okraji oceánu a je částečně ohraničené pevninou, jako jsou ostrovy, souostroví či poloostrovy. Na rozdíl od vnitřních moří mají okrajová moře mořské proudy způsobené mořskými větry. Salinitou a systémem mořských proudů se neliší od zbytku oceánu, k němuž náleží.

Jak se dělí moře

Moře jsou části oceánu vnikající do pevniny nebo oddělené od oceánu poloostrovem nebo řetězem ostrovů. Lze je rozdělit na vnitřní a okrajová. Středozemní moře jsou obklopena pevninou a jsou spojena s oceánem jedním nebo více průlivy.Slanost různých moří je rozdílná. Mořem s nejčerstvější (tedy nejméně slanou) vodou je Baltské moře, naopak nejslanější vodu má moře Rudé, kam řekami přitéká jen malé množství sladké vody a horký vzduch zvyšuje výpar. Slanou vodu můžeme najít i ve vnitrozemí: některá jezera obsahují větší procento solí než moře.Proláklina (nebo též deprese) je místo na pevnině, které leží pod úrovní hladiny světového oceánu (tj. má zápornou nadmořskou výšku). Nejníže položeným místem zemského povrchu je hladina Mrtvého moře (–430 m n.m.).

Marianský příkop (v češtině obvykle psán Mariánský příkop) je asi 2550 km dlouhé a průměrně 69 km široké podmořské údolí tektonického původu, které se nachází východně od souostroví Mariany (Mariánské ostrovy), poblíž ostrova Guam.

Kde je nejbližší moře : Věděli jste, že nejkratší vzdálenost od hranic České republiky k moři je 283 kilometrů vzdušnou čarou Tato pomyslná čára je spojnicí Šluknovského výběžku a Štětínského zálivu v Baltském moři v Polsku nedaleko hranic s Německem.

Které moře je nejméně slané : Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰.

Jaký je rozdíl mezi okrajovým a vnitřním mořem

Okrajové moře je takové moře, které je na okraji oceánu a je částečně ohraničené pevninou, jako jsou ostrovy, souostroví či poloostrovy. Na rozdíl od vnitřních moří mají okrajová moře mořské proudy způsobené mořskými větry. Salinitou a systémem mořských proudů se neliší od zbytku oceánu, k němuž náleží.

Jako bod s nejnižší nadmořskou výškou ČR je udávána hladina Labe u Hřenska. Nachází se ve výšce 115 m n.m. a je to zároveň i nejnižší bod Ústeckého kraje.Mrtvé moře je nejhlouběji položeným místem na Zemi – je 377 m hluboké.

Jaký je nejteplejší oceán : Klimatické podmínky

Vzhledem ke své poloze je Indický oceán v průměru nejteplejším světovým oceánem. Podstatná část jeho plochy se nachází v tropickém nebo subtropickém podnebném pásu.