Atom je nabitý neutrálně (není nabitý). Kladně nabitý iont se nazývá kationt, záporně nabitý iont se nazývá aniont. Zahříváním atomu se z obalu odpoutá jeden elektron a vzniká kladný iont. Třením se do obalu atomu dostane elektron a vzniká záporný iont.Každý atom se skládá z atomového obalu a jádra. Obal je tvořen určitým počtem záporných elektronů, které si (velmi zjednodušeně) můžeme představit jako nepatrné kuličky „obíhající“ kolem kladného jádra. Jádro je složeno ze dvou druhů částic – kladně nabitých protonů a elektricky neutrálních neutronů.Nukleonové číslo A udává součet počtu protonů a neutronů v jádře: . Atomové jádro má tedy kladný elektrický náboj . Z Coulombova zákona lze snadno vypočítat, že dva protony ve vzájemné vzdálenosti se budou vzájemně odpuzovat elektrostatickými silami o velikostech 230 N.
Co se nachazi v obalu atomu : Atom se skládá z atomového jádra obsahujícího protony a neutrony a obalu obsahujícího elektrony.
Jak se nazývá kladně nabitý atom
Kation, též kationt, je kladně nabitý ion, obvykle atom nebo molekula, která odevzdala elektron (nebo pohltila kationty vodíku, volné protony). Kation má v elektronovém obalu méně elektronů než odpovídající atom. Při elektrolýze putuje směrem ke katodě.
Kdo našel atom : U zrodu atomismu stál Leukippos z Milétu (asi 500 – 440 př. n.l.), jeho myšlenky rozpracoval do ucelené podoby Demokritos z Abdér (asi 460 – 370 př. n.l.). Atomisté vycházeli z představy, že náš svět se skládá z prázdného prostoru a obrovského množství neviditelných, nedělitelných, neproniknutelných částic – atomů.
Elektronový obal je systém elektronů vázaných k jádru atomu, které obklopuje a zaujímá většinu prostoru atomu. Poloměr elektronového obalu (a tedy celého atomu) se pohybuje kolem 10−10 m a jeho hmotnost tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.
Atom je základní stavební částice, ze které se skládá všechno kolem nás. Samotný atom dále tvoří 3 menší částice: PROTON, NEUTRON a ELEKTRON v různém počtu. Proton s neutronem tvoří jádro atomu.
Jak pusobi jaderné sily
jsou síly působící mezi nukleony v jádře atomu. Jsou silami krátkého dosahu, který zhruba odpovídá lineárnímu rozměru jádra (řádově 10-15 m). Působí vždy jen mezi nejbližšími nukleony. Daný nukleon se tedy váže jen s omezeným počtem nukleonů, což označujeme jako nasycení jaderných sil.Obsahuje především chromatin, tedy jadernou DNA a s ní asociované proteiny (histony a podobně). Kromě chromatinu lze v jádře najít ještě jadérka a další drobné struktury.Hadron je složená silně interagující subatomární částice (menší než atom). Hadrony mohou obsahovat kvarky, antikvarky, případně také gluony nebo být složeny pouze z gluonů.
Elektronový obal obklopuje atomové jádro a zaujímá většinu prostoru atomu. Elektronový obal je tvořen pouze elektrony, a proto má záporný elektrický náboj, který je v atomu neutralizovaný kladným nábojem jádra atomu. Proto je atom jako celek elektricky neutrální.
Co to je kation : Kation (někdy psáno i ve tvaru „kationt“) je atom nebo molekula, která má kladný elektrický náboj (+). Příklady látek, které se v lidském těle vyskytují ve formě kationtů, jsou sodík (Na+), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), železo (Fe2+, Fe3+) či zinek (Zn2+).
Co je to anionty : Anionty jsou ionty nesoucí záporný elektrický náboj. Názvy těchto aniontů v solích nesou zakončení „-id“, názvy samostatných aniontů jsou tvořeny slovem „anion“ (resp. „ion“) a nesou zakončení „-idový“. Jejich názvy vycházejí z českého názvu centrálního atomu a nesou zakončení podle oxidačního čísla tohoto atomu.
Kolik existuje atomu
V přírodě se vyskytuje 92 různých druhů atomů. Látky, které jsou složeny jen z jednoho druhu atomu, se nazývají prvky (např. kyslík, železo, měď, hliník…).
Elektronový obal je systém elektronů vázaných k jádru atomu, které obklopuje a zaujímá většinu prostoru atomu. Poloměr elektronového obalu (a tedy celého atomu) se pohybuje kolem 10−10 m a jeho hmotnost tvoří okolo 0,01 % celkové hmotnosti atomu.Neutron. Neutron je elektricky neutrální částice rozměrově přibližně stejná s protonem. Počet neutronů v jádře udává neutronové číslo – N' a počet nukleonů v jádře (tzn. protonů + neutronů) udává nukleonové číslo – A.
Co je vazebná energie jádra : Vazebná energie
představuje energii, která se uvolní při vzniku jádra z volných nukleonů. Je to také energie, kterou je nutno jádru dodat, aby došlo k jeho rozdělení na jednotlivé nukleony. Tato energie tedy určuje velikost vazby nukleonů v jádře.