Nukleonové číslo A udává součet počtu protonů a neutronů v jádře: . Atomové jádro má tedy kladný elektrický náboj . Z Coulombova zákona lze snadno vypočítat, že dva protony ve vzájemné vzdálenosti se budou vzájemně odpuzovat elektrostatickými silami o velikostech 230 N.Každý atom se skládá z atomového obalu a jádra. Obal je tvořen určitým počtem záporných elektronů, které si (velmi zjednodušeně) můžeme představit jako nepatrné kuličky „obíhající“ kolem kladného jádra. Jádro je složeno ze dvou druhů částic – kladně nabitých protonů a elektricky neutrálních neutronů.Atom je nabitý neutrálně (není nabitý). Kladně nabitý iont se nazývá kationt, záporně nabitý iont se nazývá aniont. Zahříváním atomu se z obalu odpoutá jeden elektron a vzniká kladný iont. Třením se do obalu atomu dostane elektron a vzniká záporný iont.
Co se nachazi v obalu atomu : Atom se skládá z atomového jádra obsahujícího protony a neutrony a obalu obsahujícího elektrony.
Čím je Dana stabilita atomového jádra
Stabilita jádra je dána počtem protonů a neutronů v něm obsažených. Zvláště stabilní jsou jádra, jejichž počet protonů a neutronů je dán tzv. magickými čísly. To jsou čísla, podle nichž se zaplňují jednotlivé energetické stavy nuklidu a při nichž jádra vykazují extrémní vlastnosti související právě se stabilitou jádra.
Jak pusobi jaderné sily : jsou síly působící mezi nukleony v jádře atomu. Jsou silami krátkého dosahu, který zhruba odpovídá lineárnímu rozměru jádra (řádově 10-15 m). Působí vždy jen mezi nejbližšími nukleony. Daný nukleon se tedy váže jen s omezeným počtem nukleonů, což označujeme jako nasycení jaderných sil.
protonové (atomové) číslo Z – je rovno počtu protonů v jádře, udává také počet elektronů obíhajících kolem jádra. nukleonové (hmotnostní) číslo A – je rovno počtu nukleonů v jádře, tj. A = Z + N.
Hadron je složená silně interagující subatomární částice (menší než atom). Hadrony mohou obsahovat kvarky, antikvarky, případně také gluony nebo být složeny pouze z gluonů.
Jak se nazývá kladně nabitý atom
Kation, též kationt, je kladně nabitý ion, obvykle atom nebo molekula, která odevzdala elektron (nebo pohltila kationty vodíku, volné protony). Kation má v elektronovém obalu méně elektronů než odpovídající atom. Při elektrolýze putuje směrem ke katodě.U zrodu atomismu stál Leukippos z Milétu (asi 500 – 440 př. n.l.), jeho myšlenky rozpracoval do ucelené podoby Demokritos z Abdér (asi 460 – 370 př. n.l.). Atomisté vycházeli z představy, že náš svět se skládá z prázdného prostoru a obrovského množství neviditelných, nedělitelných, neproniknutelných částic – atomů.Ernest Rutherford, 1. baron Rutherford z Nelsonu, FRS (30.
srpna 1871 Brightwater, Nový Zéland – 19. října 1937 Cambridge Spojené království) byl britský fyzik novozélandského původu. Bývá považován za zakladatele jaderné fyziky.
Vazebná energie
představuje energii, která se uvolní při vzniku jádra z volných nukleonů. Je to také energie, kterou je nutno jádru dodat, aby došlo k jeho rozdělení na jednotlivé nukleony. Tato energie tedy určuje velikost vazby nukleonů v jádře.
Co má atomové číslo 1 : S protonovým číslem souvisejí tyto termíny: Tři izotopy vodíku s protonovým číslem 1: * Protium obsahuje jeden proton a jeden elektron * Deuterium jeden proton, jeden neutron a jeden elektron * Tritium jeden proton, dva neutrony a jeden elektron Neutronové číslo (N) – je počet neutronů v jádře atomu.
Jak zjistit protonové číslo : protonové (atomové) číslo Z – je rovno počtu protonů v jádře, udává také počet elektronů obíhajících kolem jádra. nukleonové (hmotnostní) číslo A – je rovno počtu nukleonů v jádře, tj. A = Z + N.
Co je nejtěžší v atomu
Atom se skládá z atomového jádra a elektronového obalu. Jádro je proti obalu velice malé a je v něm soustředěno téměř 99 % hmotnosti celého atomu.
Kation (někdy psáno i ve tvaru „kationt“) je atom nebo molekula, která má kladný elektrický náboj (+). Příklady látek, které se v lidském těle vyskytují ve formě kationtů, jsou sodík (Na+), draslík (K+), vápník (Ca2+), hořčík (Mg2+), železo (Fe2+, Fe3+) či zinek (Zn2+).V přírodě se vyskytuje 92 různých druhů atomů. Látky, které jsou složeny jen z jednoho druhu atomu, se nazývají prvky (např. kyslík, železo, měď, hliník…).
Kdo předpověděl existenci atomu : V té době ještě nikdo netušil, že atomy se skládají z ještě menších částic. Na základě periodického zákona Mendělejev dokonce předpověděl existenci a vlastnosti prvků, které ještě vůbec nebyly známy a podařilo se je objevit až mnohem později. Na vědcovu počest byl nazván 101.