Jaký je kontrolní orgán družstva?
Orgány družstva jsou:

členská schůze, představenstvo, kontrolní komise, další orgány družstva podle stanov.Kontrolní komise je orgánem vykonávajícím kontrolní činnost uvnitř spolku. Kontrolní komise je oprávněna nahlížet do veškerých dokumentů spolku a požadovat spolupráci a vysvětlení k jednotlivým záležitostem od členů a zaměstnanců spolku. Kontroluje účetní závěrku.Nejvyšším orgánem družstva je členská schůze a statutárním orgánem družstva je představenstvo, za které navenek většinou může jednat jeho předseda nebo místopředseda.

Jak funguje bytove druzstvo : Nejtypičtější podobou družstva je družstvo bytové, které bývá založeno za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů. Kromě toho může spravovat domy s byty a nebytovými prostorami ve vlastnictví jiných osob, případně se věnovat podnikání jako vedlejší činnosti.

Jaký je základní kapitál družstva

Základní kapitál družstva tvoří souhrn členských vkladů, k jejichž splacení se zavázali členové družstva. Zapisovaný základní kapitál (tj. základní kapitál, který se zapisuje do obchodního rejstříku) musí činit nejméně 50 000 Kč.

Kdo je člen družstva : Členem bytového družstva je osoba, která splní či převezme vkladovou povinnost, a to ve výši dalšího členského vkladu, danou ve stanovách.

Kontrolním orgánem se rozumí orgán, který má pravomoci dohledu a následné kontroly ve společnosti. Kontrolním orgánem se rozumí dozorčí rada, kontrolní komise nebo jiný obdobný orgán. u některých společností je povinný (akciová společnost). V jiných případech si ho mohou zřídit dobrovolně.

Dle zákona o obcích má kontrolní výbor přímo ze zákona (tj. i bez výslovného pověření zastupitelstva obce) oprávnění kontrolovat plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, je-li zřízena, a dále kontrolovat dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti (§ 119 odst.

Jaké jsou statutární orgány

Statutárním orgánem může být jedna osoba (například jednatel společnosti s ručením omezeným, ředitel státního podniku nebo farář katolické farnosti) nebo kolektivní, například představenstvo akciové společnosti či družstva.Statutární orgán je orgán právnické osoby, který ji může zastupovat ve všech záležitostech, zejména za ni jednat s klienty, obchodními partnery, potenciálními zaměstnanci či s jakýmikoliv jinými třetími osobami. Členem statutárního orgánu může být jedna nebo i více osob.Když se řekne družstevní podíl

Družstevní podíl v bytovém družstvu představuje práva a povinnosti každého člena bytového družstva, která vyplývají z jeho členství v družstvu. Každý člen může mít jen 1 družstevní podíl, nejdůležitějším právem je právo nájmu v družstevním bytě.

Členové bytového družstva platí každý měsíc nájemné, kde jsou zahrnuty poplatky na fond oprav, služby a pokud je nemovitost zadlužena, tak se přispívá i na splátku anuity. Vše kromě oprav v bytě hradí družstvo.

Co patří do základního kapitálu : základní kapitál: tvořen peněžitými i nepeněžitými vklady společníků a je peněžním vyjádřením těchto vkladů. Povinně se tvoří u kapitálových společností a u komanditní společnosti se tvoří z povinných vkladů komanditistů.

Kdo zaklada družstvo : Zakladatelem družstva je takto každá osoba, která podala přihlášku do zakládaného družstva nejpozději do zahájení ustavující schůze a nevzala ji zpět, její přihláška byla schválena a splnila prvotní podmínky pro členství a jeho vznik. Splnění vkladové povinnosti a případný vznik pracovního poměru časově následují.

Co je členský podíl v družstvu

Z ustálené judikatury Nejvyššího soudu se dále podává, že práva a povinnosti spojené s členstvím v bytovém družstvu, označované též jako členský podíl, představují souhrn práv a povinností člena vůči bytovému družstvu vyplývajících z jeho majetkové účasti v bytovém družstvu.

u kontrolního výboru oprávnění kontrolovat plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, je-li zřízena, kontrolovat dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti, a plnit další kontrolní úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce a u finančního výboru oprávnění …„(1) Kontrolu vykonává fyzická osoba, kterou kontrolní orgán k tomu pověřil (dále jen „kontrolující“). (2) Pověření ke kontrole vydává vedoucí kontrolního orgánu, anebo osoba k tomu pověřená vedoucím kontrolního orgánu (dále jen „nadřízená osoba kontrolujícího“).

Co dělá financni výbor obce : Podle ustanovení § 119 odst. 2 zákona o obcích finanční výbor provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce a plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce.